reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Opłata paliwowa w 2019 r.

Opłata paliwowa w 2019 r.

Wyższe niż obecnie stawki opłaty paliwowej na 2019 r. przewiduje nowe obwieszczenie Ministra Infrastruktury. Opłacie paliwowej podlega wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych oraz gazu, wykorzystywanych do napędu silników spalinowych.

Stawki opłaty paliwowej w 2019 r.

Wysokość opłaty paliwowej w 2019 r. została określona w obwieszczeniu Ministra Infrastruktury z dnia 23 listopada 2018 r. w sprawie wysokości stawki opłaty paliwowej na rok 2019.

W przyszłym roku obowiązywać będą następujące kwoty:

1) 133,21 zł za 1000 l benzyn silnikowych oraz wyrobów powstałych ze zmieszania tych benzyn z biokomponentami, o których mowa w art. 37h ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 27 października 1994 r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, zwanej dalej „ustawą;

2) 297,61 zł za 1000 l olejów napędowych, wyrobów powstałych ze zmieszania tych olejów z biokomponentami oraz biokomponentów stanowiących samoistne paliwa, o których mowa w art. 37h ust. 4 pkt 2 i 3 ustawy;

3) 164,61 zł za 1000 kg gazów i innych wyrobów, o których mowa w art. 37h ust. 4 pkt 4 i 5 ustawy.

Opłata paliwowa

Opłacie paliwowej podlega wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych oraz gazu, wykorzystywanych do napędu silników spalinowych. Co do zasady powinna być ona uiszczana przez:

1) producenta paliw silnikowych lub gazu albo

2) importera paliw silnikowych lub gazu, albo

3) podmiot dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych lub gazu, albo

4) inny podmiot podlegający na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych lub gazu.

Obowiązkiem tych podmiotów jest składanie informacji o opłacie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego albo naczelnikowi urzędu celno-skarbowego. Muszą one też obliczać i wpłacać opłatę paliwową na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla dokonywania wpłat kwot z tytułu zapłaty podatku akcyzowego, czyli Urzędu Skarbowego w Nowym Targu.

Powinny tego dokonać w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty, a w przypadku importu paliw silnikowych lub gazu - w terminie określonym dla należności celnych, czyli 10 dni od dnia odprawy.

Obowiązek zapłaty opłaty paliwowej przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zapłata powinna nastąpić.

Do opłaty paliwowej stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa. Informację w sprawie opłaty paliwowej można zatem korygować na analogicznych zasadach jak deklarację podatkową.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 października 1994 r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym (j.t. z 2018 r., poz. 2014 z późn. zm.);

Obwieszczenie Ministra Infrastruktury z dnia 23 listopada 2018 r. w sprawie wysokości stawki opłaty paliwowej na rok 2019 (M. P. z 2018 r., poz. 1194.

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

paliwo
paliwo

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama