REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłaty za wpis w KRS – 2019 r.

Bartłomiej Ceglarski
Opłaty za wpis w KRS – 2019 r./ fot. Fotolia
Opłaty za wpis w KRS – 2019 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozpoczęcie wykonywania działalności gospodarczej wymaga dopełnienia wielu wymogów formalnych. Dla wybranych form prowadzenia biznesu oraz dla innych określonych podmiotów takich jak fundacje i stowarzyszenia, wymagane jest uzyskanie wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Stawki opłat za wpis do KRS nie ulegną zmianie w 2019 r.

KRS to rejestr publiczny dostarczający informacji o podmiotach uczestniczących w podmiocie gospodarczym. Rejestr ten składa się z:

REKLAMA

 1. rejestru przedsiębiorców,
 2. rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
 3. rejestru dłużników niewypłacalnych.

Wymienione w ustawach szczególnych podmioty (np. spółki handlowe, stowarzyszenia, fundacje) w określonych sytuacjach (np. rozpoczęcie działalności, zmiana sposobu reprezentacji) mają obowiązek uzyskania wpisu w KRS, co wiąże się z obowiązkiem dokonania określonych opłat. Podstawowym aktem prawnym regulującym kwestie stawek za wpis w KRS jest ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Według przepisów tej ustawy czynności dokonywane w KRS np. rejestracja, wpis do rejestru dłużników/przedsiębiorców, wykreślenie podmiotu z rejestru lub zmiana wpisu podlegają opłacie sądowej.

Zasadą jest, że koszty wpisu ponosi podmiot wnioskujący o dokonanie wpisu, jednak są pewne wyjątki, w których nie ma obowiązku dokonywania opłaty za wpis. Przykładowo, stowarzyszenia są zwolnione z opłat sądowych w sprawach o wpis lub zmianę wpisu stowarzyszenia w KRS – chodzi tu jednak wyłącznie o pierwszy wpis.

Jakie opłaty?

Oto jak prezentują się stawki opłat za wpis do KRS w 2019 r.

 1. za rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców – 500 zł;
  1. jeśli rejestracja dotyczy spółki jawnej, spółki komandytowej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, których umowy zostały zawarte przy wykorzystaniu wzorców umowy udostępnionych w systemie teleinformatycznym - 250 zł.
 2. za rejestrację podmiotu w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej – 250 zł;
  1. jeśli wniosek dotyczy jednocześnie wpisu do rejestru przedsiębiorców – 500 zł;
 3. za wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych – 300 zł;
 4. za wykreślenie podmiotu z rejestru przedsiębiorców lub z rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej połączone z wykreśleniem z Krajowego Rejestru Sądowego – 300 zł;
 5. za dokonanie zmiany wpisu dotyczącego podmiotu wpisanego do rejestru przedsiębiorców  – 250 zł;
  1. jeśli zmiana ma dotyczyć wpisu spółki jawnej, spółki komandytowej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dokonanej przy wykorzystaniu wzorca uchwały udostępnionego w systemie teleinformatycznym – 200 zł;
 6. za dokonanie zmiany wpisu dotyczącego podmiotu wpisanego tylko w rejestrze stowarzyszeń – 150 zł;
 7. za wykreślenie z rejestru przedsiębiorców bez wykreślenia z KRS – 150 zł;
 8. za wykreślenie z rejestru dłużników niewypłacalnych – 150 zł;
 9. za uwierzytelnienie odpisu statutu w postępowaniu rejestrowym – 40 zł;
 10. za przyjęcie dokumentów, o których sąd czyni wzmiankę w rejestrze, oraz dokumentów zawierających dane niepodlegające według przepisów ustawy wpisowi do określonego działu KRS – 40 zł.

Jeżeli ten sam wnioskodawca, na kilku formularzach, jednocześnie wnosi o wpis lub o dokonanie zmian w KRS  pobiera się tylko jedną opłatę, z tym że jeżeli przepis przewiduje dla danego rodzaju spraw opłaty w różnych wysokościach - pobiera się opłatę wyższą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inne opłaty związane z działalnością KRS

 1. opłata od skargi na orzeczenie referendarza sądowego, chociażby dotyczyło kilku wpisów w rejestrze przedsiębiorców lub rejestrze stowarzyszeń – 100 zł;
 2. opłata od spraw innych niż w/w należących do właściwości sądu dokonującego wpisu do KRS – 300 zł;
 3. za wpis zastawu rejestrowego do rejestru zastawów – 200 zł;
 4. za zmianę wpisu w rejestrze zastawów – 100 zł;
 5. za wykreślenie zastawu rejestrowego z rejestru zastawców – 50 zł.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 300 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Historia Trybunału Stanu pokazuje, że raczej nikt przed nim za nic nie odpowie…

  Trybunał Stanu (TS) pełni w polskiej polityce rolę miecza Damoklesa. Wisi nad głowami naszych politycznych władców, grozi im, ale nie spada na ich głowy. Trybunałem się u nas bowiem często straszy, ale praktycznie nikogo się przed nim nie stawia. Tymczasem nie jest przecież tak, że polscy politycy są bez skazy. Wielu z nich zasługuje na to, by TS orzekł, czy nie powinni ponieść konstytucyjnej odpowiedzialności za swoje działania. Nasi politycy wolą sobie jednak nawzajem grozić użyciem tej instytucji, niż z niej korzystać. Ponieważ bardzo niedawno Sejm wybrał nowy skład TS, warto przypomnieć jego historię i zastanowić się czy do czegokolwiek właściwie on jest przydatny.

  Polacy niechętnie sporządzają testamenty. Ponadto panują błędne przekonania dotyczące dziedziczenia

  Sporządzanie testamentu w Polsce nie jest powszechne. Robi to tylko 9% osób powyżej 45 r.ż. Rodacy twierdzą, że albo nie mają co zostawić, albo mają zgodną rodzinę, albo mają jeszcze na to czas. Tymczasem testament to jest jedyny dokument, w którym możemy zadecydować, co się stanie z naszym majątkiem po naszej śmierci. 

  UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

  Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

  Zespół ds. orzekania przyznaje świadczenie wspierające w 2024 r. Algorytm przyznawania punktów. Formularz. Test 32 czynności [rozporządzenie Dz.U. poz. 2581]

  Co bierze pod uwagę zespół ds orzekania przyznając punkty wymagane przy świadczeniu wspierającym? 

  REKLAMA

  Nie tylko maile i sms-y. Jak rekruterzy w branży IT korzystają ze sztucznej inteligencji?

  Prawie 60 procent osób rekrutujących w branży IT korzysta ze wsparcia sztucznej inteligencji. Tak wynika z raportu No Fluff Jobs 

  Niewielka usterka może spowodować wielkie szkody. O jakich przeglądach warto pamiętać?

  Czasami mała usterka, jak pęknięty wężyk w łazience, może być powodem zalania 17 pomieszczeń na trzech kondygnacjach i kosztów remontu przekraczających 50 tys. zł. Poza zakupem odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej, bardzo ważne jest systematyczne wykonywanie wymaganych przeglądów budynku oraz instalacji.

  Od 2024 r. ważne zmiany dla opiekunów podlegających ubezpieczeniu w KRUS

  Zmiany od 1 stycznia 2024 r. dotyczą osób, za które wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Co trzeba wiedzieć?

  Projekt ustawy o finansowaniu in vitro do dalszych prac w Komisji Zdrowia

  Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro. 

  REKLAMA

  Nowość. Jednorazowa roczna odprawa. Wyniesie średnio 150 000 zł. Realnie mniej. Chyba, że w obliczeniach pojawią się dodatki do pensji

  Jednorazowa odprawa pieniężna przysługuje w wysokości 12-krotności miesięcznego wynagrodzenia pracownika obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy należne według stanu na dzień rozwiązania umowy o pracę. 

  Czy to jest pensja minimalna: 3150 zł pensji + dodatek 450 zł brutto na posiłki [e-poradnia INFORLEX]

  Czy wartość dopłat do posiłków pracowniczych w kwocie 450 zł miesięcznie wlicza się do kwoty brutto minimalnego wynagrodzenia?

  REKLAMA