reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Opłaty i koszty > Opłaty za wpis w KRS – 2019 r.

Opłaty za wpis w KRS – 2019 r.

Rozpoczęcie wykonywania działalności gospodarczej wymaga dopełnienia wielu wymogów formalnych. Dla wybranych form prowadzenia biznesu oraz dla innych określonych podmiotów takich jak fundacje i stowarzyszenia, wymagane jest uzyskanie wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Stawki opłat za wpis do KRS nie ulegną zmianie w 2019 r.

KRS to rejestr publiczny dostarczający informacji o podmiotach uczestniczących w podmiocie gospodarczym. Rejestr ten składa się z:

 1. rejestru przedsiębiorców,
 2. rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
 3. rejestru dłużników niewypłacalnych.

Wymienione w ustawach szczególnych podmioty (np. spółki handlowe, stowarzyszenia, fundacje) w określonych sytuacjach (np. rozpoczęcie działalności, zmiana sposobu reprezentacji) mają obowiązek uzyskania wpisu w KRS, co wiąże się z obowiązkiem dokonania określonych opłat. Podstawowym aktem prawnym regulującym kwestie stawek za wpis w KRS jest ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Według przepisów tej ustawy czynności dokonywane w KRS np. rejestracja, wpis do rejestru dłużników/przedsiębiorców, wykreślenie podmiotu z rejestru lub zmiana wpisu podlegają opłacie sądowej.

Zasadą jest, że koszty wpisu ponosi podmiot wnioskujący o dokonanie wpisu, jednak są pewne wyjątki, w których nie ma obowiązku dokonywania opłaty za wpis. Przykładowo, stowarzyszenia są zwolnione z opłat sądowych w sprawach o wpis lub zmianę wpisu stowarzyszenia w KRS – chodzi tu jednak wyłącznie o pierwszy wpis.

Jakie opłaty?

Oto jak prezentują się stawki opłat za wpis do KRS w 2019 r.

 1. za rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców – 500 zł;
  1. jeśli rejestracja dotyczy spółki jawnej, spółki komandytowej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, których umowy zostały zawarte przy wykorzystaniu wzorców umowy udostępnionych w systemie teleinformatycznym - 250 zł.
 2. za rejestrację podmiotu w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej – 250 zł;
  1. jeśli wniosek dotyczy jednocześnie wpisu do rejestru przedsiębiorców – 500 zł;
 3. za wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych – 300 zł;
 4. za wykreślenie podmiotu z rejestru przedsiębiorców lub z rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej połączone z wykreśleniem z Krajowego Rejestru Sądowego – 300 zł;
 5. za dokonanie zmiany wpisu dotyczącego podmiotu wpisanego do rejestru przedsiębiorców  – 250 zł;
  1. jeśli zmiana ma dotyczyć wpisu spółki jawnej, spółki komandytowej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dokonanej przy wykorzystaniu wzorca uchwały udostępnionego w systemie teleinformatycznym – 200 zł;
 6. za dokonanie zmiany wpisu dotyczącego podmiotu wpisanego tylko w rejestrze stowarzyszeń – 150 zł;
 7. za wykreślenie z rejestru przedsiębiorców bez wykreślenia z KRS – 150 zł;
 8. za wykreślenie z rejestru dłużników niewypłacalnych – 150 zł;
 9. za uwierzytelnienie odpisu statutu w postępowaniu rejestrowym – 40 zł;
 10. za przyjęcie dokumentów, o których sąd czyni wzmiankę w rejestrze, oraz dokumentów zawierających dane niepodlegające według przepisów ustawy wpisowi do określonego działu KRS – 40 zł.

Jeżeli ten sam wnioskodawca, na kilku formularzach, jednocześnie wnosi o wpis lub o dokonanie zmian w KRS  pobiera się tylko jedną opłatę, z tym że jeżeli przepis przewiduje dla danego rodzaju spraw opłaty w różnych wysokościach - pobiera się opłatę wyższą.

Inne opłaty związane z działalnością KRS

 1. opłata od skargi na orzeczenie referendarza sądowego, chociażby dotyczyło kilku wpisów w rejestrze przedsiębiorców lub rejestrze stowarzyszeń – 100 zł;
 2. opłata od spraw innych niż w/w należących do właściwości sądu dokonującego wpisu do KRS – 300 zł;
 3. za wpis zastawu rejestrowego do rejestru zastawów – 200 zł;
 4. za zmianę wpisu w rejestrze zastawów – 100 zł;
 5. za wykreślenie zastawu rejestrowego z rejestru zastawców – 50 zł.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 300 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Opłaty za wpis w KRS – 2019 r./ fot. Fotolia
Opłaty za wpis w KRS – 2019 r./ fot. Fotolia

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama