reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Postępowanie administracyjne > Koronawirus a terminy prawa materialnego

Koronawirus a terminy prawa materialnego

Jednym z ograniczeń wprowadzonych przez tzw. tarczę antykryzysową jest zawieszenie bądź wstrzymanie biegu terminów procesowych. Co z terminami prawa materialnego?

Terminy prawa materialnego w czasach pandemii koronawirusa

Uchwalona w dniu 31 marca 2020 roku tzw. tarcza antykryzysowa wprowadziła nowe, liczne ograniczenia. Jednym z wprowadzonych ograniczeń było zawieszenie bądź wstrzymanie biegu terminów procesowych oraz sądowych.

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Tarcza antykryzysowa nie przewidziała jednak konieczności zawieszenia bądź wstrzymania terminów prawa materialnego. Terminami materialnymi są te terminy, z którymi związane są skutki prawne w płaszczyźnie prawa materialnego, a więc w zakresie praw i obowiązków podmiotów stosunków prawnych, a nadto wynikają wprost z ustawy przykładowo kodeksu cywilnego czy też kodeksu karnego.

W przepisach tarczy przewidziano zawieszenie terminów prawa materialnego lecz jedynie tych w prawie administracyjnym. Zgodnie z brzmieniem art. 15zrr ustawy, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 nie rozpoczyna się lub zostaje zawieszony na ten okres bieg przewidzianych przepisami prawa administracyjnego terminów:

  • od zachowania których jest uzależnione udzielenie ochrony prawnej przed sądem lub organem,
  • do dokonania przez stronę czynności kształtujących jej prawa i obowiązki,
  • przedawnienia,
  • których niezachowanie powoduje wygaśnięcie lub zmianę praw rzeczowych oraz roszczeń i wierzytelności, a także popadnięcie w opóźnienie,
  • zawitych, z niezachowaniem których ustawa wiąże ujemne skutki dla strony,
  • do dokonania przez podmioty lub jednostki organizacyjne podlegające wpisowi do właściwego rejestru czynności, które powodują obowiązek zgłoszenia do tego rejestru, a także terminów na wykonanie przez te podmioty obowiązków wynikających z przepisów o ich ustroju.

Nie wprowadzono zatem żadnego przepisu, który zawiesza bądź wstrzymuje bieg terminu prawa materialnego innego niż prawa administracyjnego. Mając zatem na uwadze powyższe, wszelkie terminy, związane przykładowo z przedawnieniem roszczenia o zapłatę w sprawie cywilnej czy też przedawnieniem karalności czynu czy wykonania kary w prawie karnym biegną dalej.

Polecamy serwis: Postępowanie administracyjne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Kancelaria Kacprzak Kowalak i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Autor:

radca prawny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Tarcza antykryzysowa nie przewidziała konieczności zawieszenia bądź wstrzymania terminów prawa materialnego poza terminami w prawie administracyjnym./Fot. Shutterstock
Tarcza antykryzysowa nie przewidziała konieczności zawieszenia bądź wstrzymania terminów prawa materialnego poza terminami w prawie administracyjnym./Fot. Shutterstock

Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama