| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Postępowanie administracyjne > Odwołanie od decyzji administracyjnej

Odwołanie od decyzji administracyjnej

Organy administracji wydają rozstrzygnięcia w formie decyzji. Mamy więc decyzję o pozwoleniu na budowę, decyzję o zameldowaniu, decyzję o wydaniu koncesji. Co jednak zrobić gdy jesteśmy niezadowoleni z wydanej decyzji.

Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego organ administracji załatwia sprawy w drodze wydania decyzji bądź postanowienia. Przy czym warto wiedzieć, że rozstrzygnięcia merytoryczne następują w drodze decyzji. Najważniejsze sprawy wójt czy starosta załatwiają właśnie poprzez wydanie decyzji.

Decyzja zapada w sprawach o pozwolenie na budowę, w sprawach o wydanie prawa jazdy, w sprawach o meldunek. Stronie, która jest niezadowolona z decyzji służy odwołanie

Zasady wnoszenia

Odwołanie wnosi się do organu wyższego stopnia. W wypadku decyzji wydanych przez wójta czy starostę organem takim, co do zasady będzie samorządowe kolegium odwoławcze. Odwołanie natomiast wnosi się za pośrednictwem organu, który wydał decyzję w pierwszej instancji. Dlatego też odwołanie kierujemy do samorządowego kolegium odwoławczego ale przekazujemy je wójtowi (staroście, jeżeli to on wydał decyzję).

Termin do wniesienia

Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni. Termin ten liczy się od daty doręczenia decyzji a jeżeli decyzja była ogłoszona to od momentu ogłoszenia. Jeżeli odwołanie zostało złożone po terminie wtedy organ odwoławczy stwierdza postanowieniem niedopuszczalność odwołania. Od takiego postanowienia stronie nie służy zażalenie.

Zobacz: Co powinna zawierać decyzja administracyjna?

Forma i treść

W odwołaniu strona nie musi podawać konkretnych zarzutów wobec decyzji. Odwołanie można oprzeć na każdej przesłance. Strona może napisać, że po prostu nie zgadza się z wydaną decyzją i na tym zakończyć pisanie decyzji. Przedstawiona tu taj rozwiązanie jest zasadą natomiast ustawy inne niż k.p.a. mogą w odmienny sposób regulować kwestię wymogów dotyczących odwołania.

Inne środki zaskarżenia

Trzeba również wyjaśnić, że nie od każdej decyzji można się odwołać. Kodeks postępowania administracyjnego wyróżnia dwa rodzaje decyzji, od których nie można wnieść odwołania. Chodzi mianowicie o decyzje wydane przez ministra oraz przez samorządowe kolegium odwoławcze (jako organ pierwszej instancji). W takich wypadkach stronie przysługuje specyficzny środek zaskarżenia jakim jest wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Do wymienionego wyżej wniosku stosuje się odpowiednio przepisy o odwołaniu.

Rozpatrzenie odwołania

Odwołanie co do zasady rozpatruje organ wyższego stopnia. W wyniku wniesienia odwołania organ wyższego stopnia wydaje ponownie decyzję. Od tej decyzji nie przysługuje już odwołanie gdyż postępowanie administracyjne jest tylko dwuinstancyjne. Natomiast od decyzji organu odwoławczego można wnieść skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Zobacz serwis: Gmina

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »