REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są warunki zaskarżania decyzji lub postanowień?

Sąd administracyjny orzeka w sprawach skarg na decyzje administracyjne, a także niektóre postanowienia wydane w postępowaniu administracyjnym, egzekucyjnym lub zabezpieczającym w administracji.
Sąd administracyjny orzeka w sprawach skarg na decyzje administracyjne, a także niektóre postanowienia wydane w postępowaniu administracyjnym, egzekucyjnym lub zabezpieczającym w administracji.

REKLAMA

REKLAMA

Sąd administracyjny orzeka w sprawach skarg na decyzje administracyjne, a także niektóre postanowienia wydane w postępowaniu administracyjnym, egzekucyjnym lub zabezpieczającym w administracji.

Co to jest decyzja administracyjna?

REKLAMA

Decyzją administracyjną jest akt wydany przez uprawniony do tego organ administracji publicznej. Decyzja taka określa Twoje prawa lub obowiązki, a zatem jej treść została Ci narzucona przez podmiot, który ją wydał. Decyzja jest aktem skierowanym bezpośrednio do Ciebie i musi wskazywać właśnie Ciebie jako adresata określonych w niej praw lub obowiązków.

REKLAMA

Zdarza się, że akt wydany przez jakiś organ zostaje nazwany decyzją administracyjną, ale nie jest nią w rzeczywistości, bo nie spełnia podanych wyżej cech. Może być jednak i tak, że skierowane do Ciebie wytyczne, polecenia, zarządzenia, choć nie zostały tak nazwane, są decyzjami administracyjnymi (por. art. 104 i n. k.p.a.).

Augustyn chciał zostać architektem, aby zaprojektować samodzielnie swój wymarzony dom. Złożył podanie na Politechnikę, jednak jego prośba o przyjęcie na studia została odrzucona. Odmowa przyjęcia na studia jest właśnie decyzją administracyjną.

Mąż Bogumiły zapomniał o jej urodzinach, więc ta chcąc się odegrać postanowiła złożyć wniosek o wymeldowanie męża z ich wspólnego domu. Po kilku miesiącach Prezydent Miasta wydał decyzję administracyjną o odmowie wymeldowania męża Bogumiły.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzice Czesława podczas weekendu spędzonego za granicą zakupili dla przyjaciół upominki. W drodze powrotnej zgłosili je do oclenia. Naczelnik Izby Celnej wydał decyzję administracyjną, która określała wysokość należnego cła. Choć była to decyzja administracyjna, w jej treści nie padał ten zwrot.

Sąsiedzi Augustyna chcieli wykupić wynajmowany od gminy dom. Zwrócili się więc do banku o udzielenie kredytu. Po kilku dniach uzyskali odpowiedź dyrektora banku zatytułowaną: Decyzja o przyznaniu kredytu. Mimo takiej nazwy, dokument ten nie był decyzją administracyjną, ponieważ dyrektor banku nie jest organem uprawnionym do wydawania tego rodzaju aktów.

Jakie warunki powinna spełniać decyzja administracyjna, abym mógł ją zaskarżyć do sądu administracyjnego?

Do sądu administracyjnego można zaskarżyć decyzję, która jest już ostateczna, czyli gdy:

• decyzja została wydana w drugiej instancji, co oznacza, że jej treść została zaskarżona przez Ciebie lub innego uczestnika postępowania do organu wyższego stopnia;

Prezydent Miasta wydał decyzję o odmowie wymeldowania męża Bogumiły z ich wspólnego domu. Bogumiła odwołała się do wojewody, ten jednak utrzymał decyzję Prezydenta. Wojewoda działał tu jako organ drugiej instancji, co sprawiło, że decyzja stała się ostateczna. Bogumiła może tę decyzję zaskarżyć teraz do sądu administracyjnego.

Zobacz również: Co powinna zawierać decyzja administracyjna?

• ustawa nie daje możliwości odwołania się od decyzji do innego organu administracji publicznej. Jeżeli decyzja wydana w Twojej sprawie spełnia choć jeden z podanych tu warunków, oznacza to, że jest ostateczna.

Jakie postanowienia mogę zaskarżyć do sądu administracyjnego?

Kontroli sądu administracyjnego podlegają postanowienia wydane w toku postępowania administracyjnego:

• na które służy zażalenie, np. postanowienie o zawieszeniu postępowania, postanowienie o nadaniu decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności, postanowienie w sprawie kosztów postępowania;

kończące postępowanie w danej sprawie, czyli: postanowienie o odmowie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania, postanowienie o stwierdzeniu niedopuszczalności odwołania i postanowienie o uchybieniu terminu do wniesienia odwołania;

• rozstrzygające sprawę co do istoty, jak np. postanowienie o wznowieniu postępowania.

Zobacz również dział: Postępowanie administracyjne

REKLAMA

Ponadto do sądu administracyjnego można zaskarżyć wszystkie postanowienia wydane w toku postępowania egzekucyjnego i zabezpieczającego w administracji, na które służy zażalenie. Jeżeli postanowienie wydane w Twojej sprawie spełnia choćby jeden z podanych warunków, możesz je zaskarżyć do sądu administracyjnego.

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu sądowoadministracyjnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nawet 2400 zł w ramach bonu energetycznego w 2025 r.? Znamy szczegóły – dla kogo i na jakich warunkach

W dniu 12 grudnia 2024 r., na ręce Marszałka Sejmu, został złożony poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w latach 2023-2025 oraz niektórych innych ustaw, który zakłada wydłużenie bonu energetycznego na 2025 r., dwukrotne zwiększenie jego wysokości i podwyższenie progu dochodowego uprawniającego do jego otrzymania.

Zachowek po zmianach. Można obniżyć? [PORADA]

Nowe przepisy umożliwiają obniżenie wysokości zachowku, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Sąd w takich przypadkach weźmie pod uwagę sytuację osobistą i majątkową uprawnionego do zachowku oraz obowiązanego do zaspokojenia tego roszczenia.

10 propozycji MEN: Nagroda jubileuszowa, świadczenia kompensacyjne, doraźne zastępstwa, odprawy emerytalne i rentowe, studia podyplomowe, pensum

MEN akceptuje 10 propozycji nauczycieli. Dotyczą takich zagadnień jak: nagroda jubileuszowa, świadczenia kompensacyjne, doraźne zastępstwa, odprawy emerytalne i rentowe, studia podyplomowe, pensum

7 zasiłków, które można dostać w 2025 r. i 2026 r.

7 zasiłków, które można dostać w 2025 r. i 2026 r.: zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, zasiłek wyrównawczy, zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne,  zasiłek pogrzebowy, zasiłek pielęgnacyjny.

REKLAMA

Tyle pracownicy zarobią w święta 2024. Praca w Boże Narodzenie może się opłacać. Sprawdź, co można zyskać

Praca w dni wolne i święta jest dopuszczalna tylko wyjątkowo. Istnieją jednak pracownicy, którzy chętnie pracują w tym okresie, bo w zamian zyskują dni wolne w innym, dogodnym dla nich terminie lub dodatek do wynagrodzenia. Ile dokładnie można zarobić?

Rynek pracy do 2027 r.: Gdzie jest największe ryzyko utraty pracy? Co czeka pracowników i jak się przygotować na przyszłość?

Zawody, które znamy, zmieniają się na naszych oczach. Automatyzacja i sztuczna inteligencja wypierają część profesji, ale jednocześnie tworzą przestrzeń dla zupełnie nowych specjalizacji. Eksperci alarmują: kluczem do sukcesu w nadchodzących latach będą rozwój umiejętności i gotowość do zmian. Sprawdź, co czeka pracowników i jak się przygotować na przyszłość.

Zasiłek opiekuńczy 2025 r. i 2026 r.

Zasiłek opiekuńczy 2025 r. i 2026 r. W jakich przypadkach można wystąpić z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy? Ile dni w roku można przebywać na zasiłku opiekuńczym? Ile wynosi wysokość zasiłku opiekuńczego?

RIO: Czy gmina może finansować bilety dla uczniów dojeżdżających do szkół poza jej obszarem

Gmina może refundować bilety okresowe dla uczniów dojeżdżających do szkół znajdujących się poza terenem tej gminy. Finansowanie zakupu biletów zależy od decyzji danej jednostki samorządu terytorialnego, która na jego realizację powinna posiadać odpowiednie środki finansowe.

REKLAMA

Składka zdrowotna w działalności gospodarczej w 2025 oraz 2026 roku. Czy czekają nas istotne zmiany?

W 2025 roku wejdzie w życie część z zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (JDG). Zmiany te mają na celu obniżenie obciążeń finansowych dla przedsiębiorców. Zostały już one przyjęte przez Sejm i dotyczą obniżenia minimalnej podstawy wymiaru składki, jak i wyłączenia przychodów ze sprzedaży środków trwałych z podstawy wymiaru składki zdrowotnej.

Mobbing w szkołach. Nie tylko wynagrodzenie i czas pracy są problemami nauczycieli. Coraz głośniej mówi się również o mobbingu

Czy ułożony przez dyrektora placówki oświatowej plan zajęć może być źródłem mobbingu wobec nauczycieli? Jak twierdzą autorzy petycji skierowanej do MEN za pośrednictwem Sejmu, tak. Jakie działania trzeba podjąć, żeby zapobiegać takim sytuacjom?

REKLAMA