| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Aktualna sytuacja powodziowa - 9 czerwiec

Aktualna sytuacja powodziowa - 9 czerwiec

Fala powodziowa przechodząca przez stolicę była niższa od tej, którą prognozowano. Wały wytrzymały kolejny napór żywiołu. Teraz ciężkie chwile czekają mieszkańców Płocka i najbliższych  okolic. Sytuację utrudniają dodatkowo spodziewane gwałtowne burze, które zapowiadają synoptycy.

Kulminacja fali wezbraniowej mija Warszawę i zbliża się do Modlina. Najwyższe stany wody prognozowane są na dzisiaj (9 czerwca br.) w godzinach popołudniowych.

W ciągu najbliższych dwóch dni na dolnej Wiśle (poniżej Warszawy) prognozowane są wzrosty stanu wody w strefie powyżej stanów alarmowych, w związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej.

Aktualnie na terenie dzielnicy Wilanów na żadnym odcinku wału przeciwpowodziowego, nie wystąpił przeciek wody. Wczoraj (8 czerwca br.) w nocy służby umacniały wał w rejonie dzielnicy Mokotów. Sytuacja jest stale monitorowana. Do odwołania zamknięta jest ulica Orszady łącząca Wilanów z Ursynowem.

Wał Miedzeszyński będzie wyłączony z ruchu komunikacyjnego do czwartku (10 czerwca br.).

W Łomiankach (powiat warszawski zachodni) poziom wody według wodowskazu przy śluzie obok J. Dziekanowskiego o godz. 10:30 wynosił 455 cm, o godz. 08:00 rano wynosił 465 cm, o godz. 04:00 w nocy wynosił 470 cm, czyli występuje tendencja spadkowa. Jednak stan podwyższonej gotowości wszystkich służb oraz alarm powodziowy będzie utrzymany przynamniej do godz. 8.00 rano w piątek (11 czerwca br.).

W miejscowości Świniary w gminie Gąbin woda przelewa się przez usypaną przez żołnierzy i strażaków opaskę z piasku. Na wyrwie nurt jest bardzo szybki i przedostają się przez nią duże ilości wody. Około godziny 3.00 w nocy nad Dobrzykowem przeszła burza podczas której wystąpiły chwilowe intensywne opady deszcze. Poziom wody podnosi się średnio około 2 cm/godz. Przez całą noc patrolowano wał na odcinku powyżej wyrwy w Świniarach do granicy z Iłowem.

Fala kulminacyjna w Warszawie na Wiśle osiągnęła poziom 749 cm o godz. 2.00 w nocy i była o 30 cm niższa od prognozowanej.

Dziś (9 czerwca br.) o godz. 11.00 stany wód na wodowskazach w Wyszogrodzie utrzymywały się na poziomie 728 cm, a w Kępie Polskiej na wysokości 650 cm. Według ekspertów maksymalny stan wód w trakcie fali kulminacyjnej może wynieść odpowiednio: 770 cm na wodowskazie w Wyszogrodzie i 705 cm w Kępie Polskiej. Wczoraj (8 czerwca br.) zarządzono ewakuację mieszkańców Dobrzykowa. W poniedziałek (7 czerwca br.) zakończyła się ewakuacja mieszkańców gminy Słubice i Gąbin w powiecie płockim.

Zobacz też: Praktyczne rady dla powodzian

Na terenie województwa na całej długości rzeki Wisły utrzymuje się nadal wysoki poziom wody. Stany alarmowe przekroczone są na wodowskazach w Annopolu o 175 cm, w Puławach o 166 cm i Dęblinie o 115 cm. Stan wałów przeciwpowodziowych i urządzeń hydrotechnicznych na terenie gmin nadwiślańskich według służb ratowniczych jest zróżnicowany.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska

Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »