reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Pozwolenia > Kolektory słoneczne bez pozwolenia na budowę

Kolektory słoneczne bez pozwolenia na budowę

Przed Polską energetyką stoi duże wyzwanie – do 2020 roku co najmniej 15% wytwarzanej w naszym kraju energii powinno pochodzić z odnawialnych źródeł. W przeciwnym wypadku grożą nam sankcje ze strony Unii Europejskiej. W związku z podjętym zobowiązaniem, władze i różnego rodzaju organy promują inwestowanie w odnawialne źródła energii.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) potwierdził opinie prawników, dotyczące obowiązków związanych z montażem kolektorów słonecznych na obiektach budowlanych. W najnowszym stanowisku GUNB wyjaśnia, że co do zasady przedsięwzięcie takie nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę ani dokonania zgłoszenia. 

Zgodnie z art. 28 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Wyjątki od powyższej zasady zawierają art. 29-31 ustawy. Przepisy te zawierają zamknięty katalog budów i robót budowlanych, których wykonanie nie musi być poprzedzone uzyskaniem pozwolenia na budowę. Część z nich wymaga zgłoszenia właściwemu organowi, pozostałe zwolnione są natomiast z obu tych obowiązków.

Na podstawie art. 29 ust. 2 pkt 15 w związku z art. 30 ust. 1 Prawa budowlanego, stwierdzić należy, że ani pozwolenie na budowę, ani zgłoszenie nie jest wymagane w przypadku wykonywania robót budowlanych polegających na instalowaniu urządzeń na obiektach budowlanych. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga jednak instalowanie na obiektach budowlanych urządzeń o wysokości powyżej 3 m (na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 3 lit. Prawa budowlanego).

Te same regulacje mają zastosowanie także w przypadku montowania na obiekcie ogniw fotowoltaicznych wraz z konstrukcją mocującą, które, zdaniem GUNB, traktować należy tak jak kolektory słoneczne. Nie będzie tu wymagane ani uzyskanie pozwolenia na budowę, ani dokonanie zgłoszenia, pod warunkiem, że zainstalowane urządzenie nie przekroczy 3 m wysokości. Spełnienia powyższych obowiązków nie wymaga również montaż ogniw wolnostojących.

Zobacz serwis: Pozwolenia

Jednocześnie Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przypomina, że jeżeli przy instalowaniu urządzeń dochodzi do ingerencji w obiekt, to sytuację taką należy kwalifikować jako rozbudowę lub nadbudowę obiektu budowlanego. W takim przypadku uzyskanie pozwolenia na budowę będzie konieczne.

Przy okazji omawiania stanowiska Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego warto przypomnieć o Programie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczącym dopłat do zakupu i montażu instalacji słonecznych. Jest to program realizowany we współpracy z bankami w ramach, którego udzielane są dotacje na zakup i montaż kolektorów słonecznych w formie dopłat na dokonywanie częściowych (w wysokości do 45%) spłat kapitału kredytów bankowych. Program dopłat do kolektorów  przeznaczony jest dla osób fizycznych oraz wspólnot mieszkaniowych niekorzystających z sieci ciepłowniczej.

Zobacz serwis: Nieruchomości

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Montaż kolektorów słonecznych bez pozwolenia na budowę. /Fot. Fotolia
Montaż kolektorów słonecznych bez pozwolenia na budowę. /Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama