REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samospis i PESEL współlokatora – RPO pyta GUS o prywatność

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Samospis i PESEL współlokatora – RPO pyta GUS o prywatność/Fot. Shutterstock
Samospis i PESEL współlokatora – RPO pyta GUS o prywatność/Fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Aby przeprowadzić samospis, w praktyce należy podać dane współlokatorów, w tym PESEL. RPO zwraca uwagę na prawo do prywatności.

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym a PESEL współlokatora

Do Rzecznika Praw Obywatelskich zwracają się wnioskodawcy, którzy sygnalizują, iż aplikacja internetowa, przy pomocy której przeprowadzany jest Narodowy Spis Powszechny wymaga podania danych osób zamieszkałych pod tym samym adresem.

REKLAMA

W przeciwnym razie przeprowadzenie samospisu nie jest możliwe. Wśród wymaganych danych są m.in. numery PESEL wszystkich osób zamieszkałych pod tym samym adresem. Jak wskazuje rzecznik w piśmie do Prezesa GUS, wnioskodawcy tych danych nie znają. Nie mają również możliwości, aby je uzyskać.

REKLAMA

Ponadto, jak stanowi art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., osoby fizyczne przekazujące dane w ramach spisu powszechnego są obowiązane do udzielania dokładnych, wyczerpujących, zgodnych z prawdą odpowiedzi w zakresie okoliczności określonych w załączniku nr 1 do ustawy.

„Z perspektywy ochrony prawa do prywatności nie wydaje się zasadne, aby osoba musiała dzielić się swoimi danymi osobowymi ze wszystkimi współlokatorami niezależnie od łączących ich relacji lub ich braku. Należy wskazać, że prywatność informacyjna jest wartością chronioną konstytucyjnie na podstawie art. 47 oraz art. 51 Konstytucji RP, a wprowadzanie jej ograniczeń wymaga spełnienia wyraźnie określonych warunków (art. 31 ust. 3 Konstytucji RP)” – czytamy w piśmie rzecznika.

Z tego powodu RPO zwrócił się do Prezesa GUS z prośbą o przedstawienie w jaki sposób mogą wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym osoby, które nie znają szczegółowych danych osób z którymi zamieszkują pod tym samym adresem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na czym polega samospis internetowy?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r.

Obowiązkową formą przekazania danych jest samospis internetowy, przeprowadzany za pomocą interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Spis w formie internetowej prowadzą również urzędy gmin i wojewódzkie urzędy statystyczne. Jak informuje GUS, odbywa się to na specjalnie przygotowanych stanowiskach komputerowych i przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Spisu można dokonać również za pośrednictwem specjalnej infolinii spisowej.

W przypadku braku możliwości dokonania samospisu np. ze względu na stan zdrowia, spisu dokonają rachmistrzowie telefonicznie.

Źródło: Infor.pl, RPO, GUS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

REKLAMA

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA