| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Urząd Stanu Cywilnego > Postępowanie o uznanie osoby za zmarłą

Postępowanie o uznanie osoby za zmarłą

Przepisy kodeksu cywilnego wskazują, że osoba zaginiona może zostać uznana za zmarłą, jeżeli upłynęło 10 lat od końca roku, w którym według istniejących wiadomości dana osoba jeszcze żyła. Jak przebiega postępowanie o uznanie osoby za zmarłą?

Wniosek o uznanie za zmarłego

Wniosek o uznanie osoby za zmarłą może złożyć każdy zainteresowany. Sprawą rozpatrywać będzie sąd ostatniego miejsca zamieszkania zaginionego, a gdyby takiego miejsca nie można było ustalić, właściwy będzie sąd dla M.st. Warszawy.

Zgodnie z treścią przepisów kodeksu postępowania cywilnego wniosek powinien zawierać wszelkie dane niezbędne dla pisma procesowego (m.in. oznaczenie sądu, imię i nazwisko stron, podpisy, wymienienie załączników). Ponadto, wniosek powinien zawierać:

1) imię, nazwisko i wiek zaginionego, imiona jego rodziców oraz nazwisko rodowe matki;

2) ostatnie znane miejsce zamieszkania i pobytu zaginionego.

Zobacz również: Na czym polega procedura stwierdzenia zgonu?

Okoliczności uzasadniające wniosek należy uprawdopodobnić, czyli wskazać w możliwie najszerszym zakresie dowody na to, że dana osoba zaginęła i prawdopodobnie nie żyje.

Postępowanie przed sądem

Sąd decydując o wszczęciu postępowania kieruje się treścią wniosku. Jeżeli stwierdzi, iż zawarte w nim przesłanki są wystarczające do rozpoznania sprawy, zarządza ogłoszenie o wszczęciu postępowania.

Takie ogłoszenie powinno zawierać:

1) imię i nazwisko oraz adres wnioskodawcy;

2) dane dotyczące osoby zaginionego oraz istotne okoliczności znane z akt sprawy, które mogą przyczynić się do wykrycia zaginionego;

3) wezwanie skierowane do zaginionego, aby w oznaczonym terminie, nie krótszym niż 3, a nie dłuższym niż 6 miesięcy, zgłosił się, gdyż w przeciwnym razie może być uznany za zmarłego;

4) wezwanie skierowane do wszystkich osób, które mogą udzielić wiadomości o zaginionym, aby w powyższym terminie przekazały je sądowi.

Ogłoszenie umieszczane jest w piśmie poczytnym na całym obszarze Polski oraz podaje do publicznej wiadomości w miejscy ostatniego miejsca zamieszkania osoby zaginionej.

Zobacz również serwis: Urząd stanu cywilnego

Jeżeli w wyznaczonym terminie nie pojawi się żadna informacja na temat zaginionego, sąd może wydać orzeczenie o uznaniu osoby za zmarłą. Zanim to jednak uczyni, powinien wysłuchać, w miarę możliwości, osoby bliskie zaginionego. 

Warto pamiętać, że jeśli w toku postępowania o uznania za zmarłego, okaże się, że zaginiony zmarł (fakt ten nie budzi wątpliwości) to sąd przeprowadza postępowanie o stwierdzenie zgonu, a nie o uznanie za zmarłego.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli sąd stwierdzi, iż zawarte we wniosku przesłanki są wystarczające do rozpoznania sprawy, zarządza ogłoszenie o wszczęciu postępowania.
Jeżeli sąd stwierdzi, iż zawarte we wniosku przesłanki są wystarczające do rozpoznania sprawy, zarządza ogłoszenie o wszczęciu postępowania.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci BUDTRADE.pl

Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »