reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Poddanie sprawcy próbie > Obowiązki sprawcy przy warunkowym umorzeniu postępowania (art. 67)

Obowiązki sprawcy przy warunkowym umorzeniu postępowania (art. 67)

Okres próby nie może być krótszy niż rok, a dłuższy niż 2 lata. Biegnie on od uprawomocnienia się orzeczenia, tzn. od dnia następnego po dniu, w którym upłynął termin do zaskarżenia orzeczenia o warunkowym umorzeniu postępowania. Okres próby jest okresem kontrolowanej wolności i okresem, w którym sprawca ma wywiązać się z nałożonych na niego obowiązków. Od charakteru nałożonych obowiązków i wymierzonych środków zależeć będzie długość okresu próby.

Umarzając warunkowo postępowanie karne, sąd może w okresie próby oddać sprawcę pod dozór kuratora lub osoby godnej zaufania, stowarzyszenia, instytucji oraz organizacji społecznej, do której działalności należy troska o wychowanie, zapobieganie demoralizacji lub pomoc skazanym. Otoczenie poddanych próbie fachowym dozorem służy nie tylko kontroli postępowania, ale także utrwalaniu pozytywnej postawy i pomoc w przezwyciężaniu tych czynników, które doprowadziły sprawcę do popełnienia przestępstwa.

Obligatoryjnie sąd zobowiązuje sprawcę do naprawienia szkody w całości lub w części, co oznacza konieczność naprawienia szkody przez sprawcę.

Obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem obejmuje zarówno szkody materialne, jak i szkody w innych dobrach pokrzywdzonego. Naprawienie szkody może nastąpić przez zapłacenie odszkodowania lub przywrócenie do stanu poprzedniego. Sąd przy określeniu wysokości szkody oraz sposobu jej naprawienia będzie miał na uwadze sytuację majątkową sprawy oraz kryterium winy sprawcy.

Zobacz serwis: Poddanie sprawcy próbie

Do fakultatywnych obowiązków nakładanych na sprawcę należą:
• informowanie sądu lub kuratora o przebiegu okresu próby,
• przeproszenie pokrzywdzonego,
• wykonywanie ciążącego na nim obowiązku łożenia na utrzymanie innej osoby,
• powstrzymanie się od nadużywania alkoholu lub używania innych środków odurzających,
• powstrzymanie się od kontaktowania się z pokrzywdzonym lub innymi osobami w określony sposób.

Sąd może nałożyć na sprawcę jeden z obowiązków lub kilka z nich. W przypadku, gdy Sąd nakłada na oskarżonego obowiązek przeproszenia pokrzywdzonego, łożenia na utrzymanie innej osoby lub informowania sądu lub kuratora o przebiegu okresu próby, poprzedza to wysłuchanie oskarżonego.

Zobacz: Pomoc prawna

Sąd może też orzec świadczenie pieniężne bądź zakaz prowadzenia pojazdów na okres do 2 lat.
Nakładane na sprawcę przestępstwa obowiązki nie mają charakteru kar. Mają one, zgodnie z funkcją okresu próby, pełnić zadanie wychowawcze w stosunku do poddanego próbie. Istotne jest utrwalenie właściwej postawy wobec wartości i dóbr chronionych prawem.

Podstawa prawna: Art. 67 Kodeksu karnego.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd może nałożyć na sprawcę jeden z obowiązków lub kilka z nich.
Sąd może nałożyć na sprawcę jeden z obowiązków lub kilka z nich.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Bajek

Starszy Specjalista ds. Projektów HR - Grupa Tempo S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama