reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Poddanie sprawcy próbie > Warunkowe umorzenie postępowania (art. 66)

Warunkowe umorzenie postępowania (art. 66)

Warunkowe umorzenie postępowania karnego jest jednym ze środków, którymi dysponuje prawo karne, obok kar i środków karnych, w zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości.

Istotą warunkowego umorzenia postępowania, określanego jako „kontrolowanie wolności”, jest odstąpienie - na próbę - od skazania i kary. Stosowanie tej instytucji oparte jest na założeniu, że czyn i wina sprawcy są niekwestionowane. Odstąpienie - na próbę - od skazania i kary nie oznacza, że sprawca nie ponosi odpowiedzialności za czyn przestępczy - jest to po prostu inna forma odpowiedzialności karnej polegająca na zastąpieniu kary i skazania sprawcy, innymi niż kara, środkami o charakterze probacyjnym.

Stopień kontroli przy warunkowym umorzeniu postępowania może być różny w zależności od liczby i rodzaju zastosowanych wobec sprawcy – w okresie próby – obowiązków probacyjnych, a także od tego, czy zastosowano dozór. Uwzględniane są tu indywidualne okoliczności danego przypadku.

Warunkowe umorzenie stosuje sąd.

Postępowanie karne można warunkowo umorzyć, gdy zostaną spełnione następujące przesłanki:
• wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne,
• okoliczności popełnienia czynu nie budzą wątpliwości,
• postawa sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania sprawca będzie przestrzegał porządku prawnego, a w szczególności nie popełni przestępstwa.

Zobacz: Forum prawne

Z instytucji warunkowego umorzenia postępowania skorzystać mogą jedynie sprawcy, którzy nie byli karani za przestępstwo umyślne, a dopuścili się przestępstwa, którego zagrożenie ustawowe nie przekracza 3 lat pozbawienia wolności.

Przez właściwości osobiste należy rozumieć cechy charakteru sprawcy, jego temperament, zdolność do samokrytyki, wrażliwość sumienia. Przez warunki osobiste należy rozumieć warunki środowiskowe, w których żyje sprawca, warunki rodzinne, warunki w miejscu pracy, warunki mieszkaniowe.

Należy jednak pamiętać, że warunkowe umorzenie postępowania ma charakter fakultatywny, co oznacza, że w sytuacji, spełnia warunki określone do jego zastosowania, sąd nie musi go zastosować.

Zobacz serwis: Recydywa

Warunkowe umorzenie może być także zastosowane wobec sprawcy przestępstwa zagrożonego karą nie przekraczającą 5 lat pozbawienia wolności w wypadku, gdy:
• pokrzywdzony pojednał się ze sprawcą,
• sprawca naprawił szkodę lub
• pokrzywdzony i sprawca uzgodnili sposób naprawienia szkody.

Podstawa prawna: Art. 66 Kodeksu karnego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Warunkowe umorzenie postępowania ma charakter fakultatywny, co oznacza, że sąd nie musi go zastosować.
Warunkowe umorzenie postępowania ma charakter fakultatywny, co oznacza, że sąd nie musi go zastosować.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama