reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Formy popełnienia przestępstwa > Dobrowolne odstąpienie (art. 15)

Dobrowolne odstąpienie (art. 15)

Nie podlega karze za usiłowanie, kto dobrowolnie odstąpił od dokonania lub zapobiegł skutkowi stanowiącemu znamię czynu zabronionego. Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary w stosunku do sprawcy, który dobrowolnie starał się zapobiec skutkowi stanowiącemu znamię czynu zabronionego.

Względy polityki karnej spowodowały konieczność specjalnego i odrębnego uregulowania sytuacji w której potencjalny sprawca dobrowolnie i świadomie zmienia (cofa) decyzję popełnienia czynu zabronionego będąc w trakcie jego popełniania (w fazie jego usiłowania) lub stara się zapobiec skutkom swojego dotychczasowego działania. Zachowanie takie nazywa się czynnym żalem.

Zależnie od skutków działania potencjalnego sprawcy wyróżnia się dwa rodzaje czynnego żalu:

  • skuteczny czynny żal (art. 15 p. 1 Kodeksu karnego) tj. sytuację gdy „nic się nie stało” tj. w ogóle nie nastąpił czyn (np. złodziej wziął do ręki i odłożył cudzą rzecz) lub gdy sprawca zapobiegł skutkowi stanowiącemu znamię czynu zabronionego (np. X strzelił do człowieka celem zabicia go, a potem go opatrzył i zawiózł do szpitala)
  • tzw. bezskuteczny czynny żal (art. 15 p. 2 Kodeksu karnego) czyli sytuację gdy sprawca dobrowolnie stara się zapobiec skutkowi danego czynu, ale nie udaje mu się to.

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Zależnie od charakteru czynnego żalu ustawodawca przewidział różny skutek tj. jednoznacznie wskazał iż nie podlega karze osoba, która przejawi czynny skuteczny żal, zaś w stosunku do osoby która przejawi nieskuteczny czynny żal sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

Należy wskazać, że podstawowym kryterium uznania zachowania danej osoby za czynny żal jest dobrowolność jej zachowania tj. musi to być świadoma wewnętrzna decyzja sprawcy w sytuacji, w której mógłby on swobodnie kontynuować swoje działanie. Stwierdzenie wszelkiego wpływu czynników zewnętrznych (np. dezapropaty przypadkowego świadka, ucieczki przed monitoringiem) lub przeszkód niezależnych od sprawcy powodujących jego odstąpienie wyklucza możliwość uznania wystąpienia czynnego żalu.

Zobacz: Darmowe porady prawne

Podstawa prawna: Art. 15 Kodeksu karnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rozróżnia się dwa rodzaje czynnego żalu: skuteczny i bezskuteczny.
Rozróżnia się dwa rodzaje czynnego żalu: skuteczny i bezskuteczny.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama