reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Śledztwo i dochodzenie > Czym jest umorzenie rejestrowe?

Czym jest umorzenie rejestrowe?

Umorzenie rejestrowe jest instytucją z kodeksu postępowania karnego. To jeden ze sposobów zakończenia postępowania przygotowawczego.

Na czym polega istota umorzenia rejestrowego?

Tzw. umorzenie rejestrowe polega na tym, że postępowanie przygotowawcze prowadzone w formie dochodzenia (nie dotyczy to śledztwa) jest umarzane w drodze postanowienia, a sprawa wpisywana jest do tzw. rejestru przestępstw. Z założenia ów rejestr przestępstw prowadzony jest po to, aby w razie ujawnienie się jakichkolwiek nowych dowodów lub informacji o sprawie, podjąć ją. Ustawodawca w art. 325f p. 2 Kodeksu postępowania karnego zapewnia nawet, że po wydaniu postanowienia o umorzeniu rejestrowym policja na podstawie odrębnych przepisów prowadzi czynności w celu wykrycia sprawcy i uzyskania dowodów.

Zobacz serwis: Więziennictwo

Kiedy wydawane jest postanowienie o tzw. umorzeniu rejestrowym?

Powyższy opis instytucji umorzenia rejestrowego sam w sobie nie budzi żadnych zastrzeżeń, czy wątpliwości. Budzą je natomiast przesłanki stosowania tej formy zakończenia postępowania przygotowawczego. Chodzi o to, że postanowienie to może być wydane w sytuacji gdy dane uzyskane w toku czynności, o których mowa w art. 308 § 1 (tzw. czynności niecierpiące zwłoki) lub prowadzonego przez okres co najmniej 5 dni dochodzenia nie stwarzają dostatecznych podstaw do wykrycia sprawcy w drodze dalszych czynności procesowych.

Powyższy zapis oznacza teoretycznie, że już po 5 dniach dochodzenia jeśli śledczy stwierdzą brak podstaw do wykrycia sprawcy, mogą postępowanie umorzyć rejestrowo. Wydaje się, że jest to zdecydowanie za krótki okres i może sprzyjać oportunizmowi śledczemu (czyli kończeniu spraw przez łatwe umorzenie zamiast kontynuowania trudnego dowodowo dochodzenia)

Dodatkowo należy podkreślić, iż (co budzi kontrowersje) postanowienie o umorzeniu rejestrowym może nie zawierać uzasadnienia. Oznacza to, że strony nie dowiedzą się dlaczego dane postanowienie zostało wydane, tj jakie czynności wykonano i dlaczego te czynności zdaniem śledczych nie dają podstaw do wykrycia sprawcy. Problemu tego nie niweluje fakt, iż stronie przysługuje wgląd do akt sprawy w czasie gdy ma prawo wnieść zażalenie (tj. w terminie 7 dni od odbioru postanowienia o umorzeniu rejestrowym).

Zobacz serwis: Sprawy karne

Jakie są inne kontrowersyjne aspekty umorzenia rejestrowego?

Innymi kontrowersyjnymi aspektami umorzenia rejestrowego jest to, iż decyzja o jego wydaniu nie musi być zatwierdzana przez prokuratora. Stawia to pod znakiem zapytania zapis ustawowy o tym, iż prokurator nadzoruje dochodzenie. Dodatkowo należy zauważyć, iż obowiązujące przepisy zwalniają organy prowadzące dochodzenie (czyli np. policję) od informowania prokuratury o wszczęciu dochodzenia. Dla ścisłości: organy prowadzące dochodzenie mogą, ale nie muszą tego robić. Powyższe oznacza, iż istnieje obawa co do tego, czy prokuratura w każdej sprawie zrealizuje ustawowy obowiązek nadzoru (skoro o wszczęciu sprawy teoretycznie może nie wiedzieć, podobnie jak nie zatwierdza sposobu jej zakończenia).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama