Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest umorzenie rejestrowe?

REKLAMA

REKLAMA

Umorzenie rejestrowe jest instytucją z kodeksu postępowania karnego. To jeden ze sposobów zakończenia postępowania przygotowawczego.

Na czym polega istota umorzenia rejestrowego?

Tzw. umorzenie rejestrowe polega na tym, że postępowanie przygotowawcze prowadzone w formie dochodzenia (nie dotyczy to śledztwa) jest umarzane w drodze postanowienia, a sprawa wpisywana jest do tzw. rejestru przestępstw. Z założenia ów rejestr przestępstw prowadzony jest po to, aby w razie ujawnienie się jakichkolwiek nowych dowodów lub informacji o sprawie, podjąć ją. Ustawodawca w art. 325f p. 2 Kodeksu postępowania karnego zapewnia nawet, że po wydaniu postanowienia o umorzeniu rejestrowym policja na podstawie odrębnych przepisów prowadzi czynności w celu wykrycia sprawcy i uzyskania dowodów.

REKLAMA

Zobacz serwis: Więziennictwo

Kiedy wydawane jest postanowienie o tzw. umorzeniu rejestrowym?

REKLAMA

Powyższy opis instytucji umorzenia rejestrowego sam w sobie nie budzi żadnych zastrzeżeń, czy wątpliwości. Budzą je natomiast przesłanki stosowania tej formy zakończenia postępowania przygotowawczego. Chodzi o to, że postanowienie to może być wydane w sytuacji gdy dane uzyskane w toku czynności, o których mowa w art. 308 § 1 (tzw. czynności niecierpiące zwłoki) lub prowadzonego przez okres co najmniej 5 dni dochodzenia nie stwarzają dostatecznych podstaw do wykrycia sprawcy w drodze dalszych czynności procesowych.

Powyższy zapis oznacza teoretycznie, że już po 5 dniach dochodzenia jeśli śledczy stwierdzą brak podstaw do wykrycia sprawcy, mogą postępowanie umorzyć rejestrowo. Wydaje się, że jest to zdecydowanie za krótki okres i może sprzyjać oportunizmowi śledczemu (czyli kończeniu spraw przez łatwe umorzenie zamiast kontynuowania trudnego dowodowo dochodzenia)

Dodatkowo należy podkreślić, iż (co budzi kontrowersje) postanowienie o umorzeniu rejestrowym może nie zawierać uzasadnienia. Oznacza to, że strony nie dowiedzą się dlaczego dane postanowienie zostało wydane, tj jakie czynności wykonano i dlaczego te czynności zdaniem śledczych nie dają podstaw do wykrycia sprawcy. Problemu tego nie niweluje fakt, iż stronie przysługuje wgląd do akt sprawy w czasie gdy ma prawo wnieść zażalenie (tj. w terminie 7 dni od odbioru postanowienia o umorzeniu rejestrowym).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Sprawy karne

Jakie są inne kontrowersyjne aspekty umorzenia rejestrowego?

Innymi kontrowersyjnymi aspektami umorzenia rejestrowego jest to, iż decyzja o jego wydaniu nie musi być zatwierdzana przez prokuratora. Stawia to pod znakiem zapytania zapis ustawowy o tym, iż prokurator nadzoruje dochodzenie. Dodatkowo należy zauważyć, iż obowiązujące przepisy zwalniają organy prowadzące dochodzenie (czyli np. policję) od informowania prokuratury o wszczęciu dochodzenia. Dla ścisłości: organy prowadzące dochodzenie mogą, ale nie muszą tego robić. Powyższe oznacza, iż istnieje obawa co do tego, czy prokuratura w każdej sprawie zrealizuje ustawowy obowiązek nadzoru (skoro o wszczęciu sprawy teoretycznie może nie wiedzieć, podobnie jak nie zatwierdza sposobu jej zakończenia).

Zaskarżalność postanowienia o umorzeniu rejestrowym

REKLAMA

Na szczęście dla stron (przede wszystkim – pokrzywdzonego) istnieje możliwość zaskarżenia postanowienia o umorzeniu rejestrowym sprawy w drodze zażalenia. Zażalenie to składa się w terminie 7 dni od otrzymania postanowienia od organu prowadzącego dochodzenie. Wysłanie tego postanowienia stronom to obowiązek tego organu, realizowany z urzędu. Zażalenie to rozpoznaje sąd, chociaż składa się je do sądu za pośrednictwem prokuratury (a dokładnie prokuratora właściwego do nadzoru nad postępowaniem). Wyjątkiem jest sytuacja w której prokurator uznałby treść zażalenia za właściwe, wówczas on może uwzględnić zażalenie. Jeżeli prokurator nie przychyla się do zażalenia, kieruje jego rozpoznanie do sądu.

Należy przypomnieć, iż po odbiorze postanowienia o umorzeniu rejestrowym stronie w terminie przewidzianym na złożenie zażalenia przysługuje prawo do wglądu do akt sprawy (dostępu do całych akt).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Telus: nie zdejmiemy embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania

  Robert Telus minister rolnictwa powiedział, że "Polska nie zdejmie embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania". Dodał, że rozwiązanie to musi zabezpieczać interes polskiego rolnika.

  Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  REKLAMA

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  REKLAMA

  TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

  Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

  Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

  REKLAMA