| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Zatarcie skazania > Zasady zatarcia skazań w razie ich zbiegu (art. 108)

Zasady zatarcia skazań w razie ich zbiegu (art. 108)

Jeżeli sprawcę skazano za dwa lub więcej nie pozostających w zbiegu przestępstw, jak również jeżeli skazany po rozpoczęciu, lecz przed upływem, okresu wymaganego do zatarcia skazania ponownie popełnił przestępstwo, dopuszczalne jest tylko jednoczesne zatarcie wszystkich skazań.

Przepis ten ustanawia zasadę, że jeżeli sprawca został skazany za dwa lub więcej przestępstw nie pozostających w zbiegu oraz, gdy orzeczone kary nie zostały połączone wyrokiem łącznym, zatarcie skazania nastąpić może tylko jednocześnie w stosunku do wszystkich tych skazań. Oznacza to, że muszą istnieć przesłanki do zatarcia każdego ze skazań zarówno z mocy prawa jak i na podstawie postanowienia sądu.

Zobacz: Porada prawna

Istotne jest, że do jednoczesnego zatarcia wszystkich skazań dochodzi w przypadku co najmniej dwóch przestępstw niepozostających w zbiegu oraz przestępstwa popełnionego po rozpoczęciu, a przed upływem czasu wymaganego dla zatarcia skazania.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Zasada równoczesności zatarcia skazań wywołuje ten skutek, że jeżeli sprawca przed upływem okresu wymaganego do zatarcia skazania ponownie popełnił przestępstwo, dopuszczalne jest jedynie jednoczesne zatarcie wszystkich skazań.

Podstawa prawna: Art. 108 Kodeksu karnego

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »