| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Zatarcie skazania > Kiedy następuje wyłączenie zatarcia skazania (art. 107)

Kiedy następuje wyłączenie zatarcia skazania (art. 107)

W razie skazania na karę pozbawienia wolności lub karę 25 lat pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Sąd może na wniosek skazanego zarządzić zatarcie skazania już po upływie 5 lat, jeżeli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego, a wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat.

W razie skazania na karę dożywotniego pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od uznania jej za wykonaną, od darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. W razie skazania na grzywnę albo karę ograniczenia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 5 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania; na wniosek skazanego sąd może zarządzić zatarcie skazania już po upływie 3 lat. W razie odstąpienia od wymierzenia kary, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wydania prawomocnego orzeczenia. Jeżeli orzeczono środek karny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania, z zastrzeżeniem art. 76 § 2 kodeksu karnego.

Przepis ten reguluje zatarcie skazania z mocy prawa lub na skutek postanowienia sądu podjętego na wniosek skazanego.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Zatarcie skazania następuje z mocy prawa, w następujących przypadkach:

1. Wskutek zmiany ustawodawstwa, gdy według nowej ustawy czyn nie jest już zabroniony po groźbą kary
2. W wypadku pozytywnego upływu okresu próby, na którą warunkowo zawieszono wykonanie kary, oraz dodatkowo 6 miesięcy
3. W wypadku upływu od daty wykonania, darowania lub przedawnienia wykonania kary:
• okresu 10 lat – w razie skazania na karę terminową pozbawienia wolności oraz karę 25 lat i dożywotniego pozbawienia wolności
• 5 lat- w razie skazania na grzywnę lub karę ograniczenia wolności
• 1 roku- w razie odstąpienia od wymierzania kary, z tym że w wypadku, gdy orzeczono środek karny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed wykonaniem, darowaniem lub przedawnieniem wykonania tego środka.

Zobacz: Porada prawna

Sąd może także zarządzić zatarcie skazania na wniosek skazanego:

• po upływie 5 lat, gdy sprawca skazany na karę pozbawienia wolności nieprzekraczająca 3 lat przestrzegał w tym okresie porządku prawnego
• po upływie 3 lat, gdy skazanie dotyczyło kary grzywny lub ograniczenia wolności.

Sądem właściwym do orzekania w przedmiocie zatarcia skazania jest sąd, który wydał wyrok skazujący w I instancji. Jeżeli w I instancji wyroki wydało kilka sądów właściwy jest sąd, który jako ostatni wydał wyrok skazujący, a jeżeli orzekały sądy różnego rzędu – właściwy jest sad wyższego rzędu.

POBIERZ WZÓR: Wniosek o zatarcie skazania

Skazany może ponawiać wniosek o zatarcie skazania. W sytuacji, gdy wniosek został złożony przed upływem roku od postanowienia odmawiającego zatarcia , sąd może pozostawić taki wniosek bez rozpoznania.

Podstawa prawna: Art. 107 Kodeksu karnego

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »