| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Zatarcie skazania > Kiedy następuje wyłączenie zatarcia skazania (art. 107)

Kiedy następuje wyłączenie zatarcia skazania (art. 107)

W razie skazania na karę pozbawienia wolności lub karę 25 lat pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Sąd może na wniosek skazanego zarządzić zatarcie skazania już po upływie 5 lat, jeżeli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego, a wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat.

W razie skazania na karę dożywotniego pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od uznania jej za wykonaną, od darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. W razie skazania na grzywnę albo karę ograniczenia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 5 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania; na wniosek skazanego sąd może zarządzić zatarcie skazania już po upływie 3 lat. W razie odstąpienia od wymierzenia kary, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wydania prawomocnego orzeczenia. Jeżeli orzeczono środek karny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania, z zastrzeżeniem art. 76 § 2 kodeksu karnego.

Przepis ten reguluje zatarcie skazania z mocy prawa lub na skutek postanowienia sądu podjętego na wniosek skazanego.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Zatarcie skazania następuje z mocy prawa, w następujących przypadkach:

1. Wskutek zmiany ustawodawstwa, gdy według nowej ustawy czyn nie jest już zabroniony po groźbą kary
2. W wypadku pozytywnego upływu okresu próby, na którą warunkowo zawieszono wykonanie kary, oraz dodatkowo 6 miesięcy
3. W wypadku upływu od daty wykonania, darowania lub przedawnienia wykonania kary:
• okresu 10 lat – w razie skazania na karę terminową pozbawienia wolności oraz karę 25 lat i dożywotniego pozbawienia wolności
• 5 lat- w razie skazania na grzywnę lub karę ograniczenia wolności
• 1 roku- w razie odstąpienia od wymierzania kary, z tym że w wypadku, gdy orzeczono środek karny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed wykonaniem, darowaniem lub przedawnieniem wykonania tego środka.

Zobacz: Porada prawna

Sąd może także zarządzić zatarcie skazania na wniosek skazanego:

• po upływie 5 lat, gdy sprawca skazany na karę pozbawienia wolności nieprzekraczająca 3 lat przestrzegał w tym okresie porządku prawnego
• po upływie 3 lat, gdy skazanie dotyczyło kary grzywny lub ograniczenia wolności.

Sądem właściwym do orzekania w przedmiocie zatarcia skazania jest sąd, który wydał wyrok skazujący w I instancji. Jeżeli w I instancji wyroki wydało kilka sądów właściwy jest sąd, który jako ostatni wydał wyrok skazujący, a jeżeli orzekały sądy różnego rzędu – właściwy jest sad wyższego rzędu.

POBIERZ WZÓR: Wniosek o zatarcie skazania

Skazany może ponawiać wniosek o zatarcie skazania. W sytuacji, gdy wniosek został złożony przed upływem roku od postanowienia odmawiającego zatarcia , sąd może pozostawić taki wniosek bez rozpoznania.

Podstawa prawna: Art. 107 Kodeksu karnego

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »