REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potwierdzenie polskiego obywatelstwa - kilka uwag praktycznych

Jak otrzymać polski paszport po przodkach polskiego pochodzenia - kilka uwag praktycznych o procedurze potwierdzenia obywatelstwa polskiego
Jak otrzymać polski paszport po przodkach polskiego pochodzenia - kilka uwag praktycznych o procedurze potwierdzenia obywatelstwa polskiego

REKLAMA

REKLAMA

Potwierdzenie obywatelstwa polskiego jest szczególną procedurą administracyjną przewidzianą na gruncie ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 roku o obywatelstwie polskim umożliwiającą „odzyskanie” paszportu polskiego w tych wszystkich przypadkach, w których żyjący poza granicami kraju wywodzą swoje obywatelstwo po swoich przodkach. Kończy się ona decyzją administracyjną właściwego wojewody. W przypadku decyzji odmownej istnieje możliwość odwołania się do Ministra Spraw Wewnętrznych. W przypadku urzędowego nieuwzględnienia wniosku pozostaje droga sądownictwa administracyjnego.

Po tę procedurę bardzo często sięga się w sytuacji, gdy wnioskujący o potwierdzenie obywatelstwa stara się wykazać swoje obywatelstwo z uwagi na swoje pochodzenie. Jest to jednak procedura bardzo skomplikowana dowodowo w tych przypadkach, gdy w archiwum rodziny mieszkającej za granicą nie zachowały się polskie dokumenty tożsamości/ stanu cywilnego przodków wnioskodawcy, takie jak paszport czy dowód osobisty.

REKLAMA

REKLAMA

Cały ciężar dowodu po zmianie przepisów w 2009 został przesunięty na wnioskodawcę, z wyjątkiem sytuacji szczególnych. Dlatego wnioskodawca w tego typu postępowaniach znajduje się w szczególnie trudnej sytuacji proceduralnej, ponieważ polskie urzędy jako dowód bezpośredni z dokumentu na okoliczność posiadania przez przodka wnioskodawcy obywatelstwa polskiego preferują dowody wytworzone przez polskie urzędy, nadto z okresu, z którym wiąże się nabycie przez przodka wnioskodawcy obywatelstwa polskiego.

W tym względzie wnioskodawca niejednokrotnie nie jest w stanie wykazać takim dokumentem zdarzeń istotnych w sprawie. Wiąże się to główne z zaszłościami natury historycznej i doświadczeń Państwa Polskiego w XX wieku, wskutek których bardzo często zbiory archiwalne w zakresie dokumentu stanu cywilnego są niekompletne i wybrakowane (dokumenty starsze niż 100 lat urzędy stanu cywilnego przekazują do zasobu archiwalnego właściwego archiwum państwowego).

Główna trudność prowadzenia takiego postępowania sprowadza się do wykazania faktu zamierzchłego posiadania obywatelstwa polskiego przez przodka wnioskodawcy. Procedurę tę komplikują także niejednokrotne zmiany stanu prawnego nabywania i utraty obywatelstwa polskiego na przestrzeni XX wieku.

Istotne okoliczności w tego typu sprawach to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Zbadanie, czy nabycie obywatelstwa obcego nie rzutowało negatywnie na kwestię utraty obywatelstwa polskiego przez przodka, z perspektywy sytuacji obywatelstwa polskiego wnioskowanego przez wnioskodawcę,
  2. Weryfikacja kiedy nastąpiła zmiana obywatelstwa przez rodzica wnioskodawcy, tj. czy nastąpiło to przed urodzeniem wnioskodawcy czy po tym zdarzeniu;
  3. Zbadanie warunków w jakich nastąpiło nabycie przez przodka wnioskodawcy obywatelstwa obcego (w przypadku wnioskodawców ze Stanów Zjednoczonych jest to tzw. proces naturalizacji).

Reasumując, procedura potwierdzenia obywatelstwa polskiego stwarza dla wnioskodawcy wiele problemów natury dowodowej. Pomimo faktu, że w obiegu prawnym istnieje bogate orzecznictwo sądowo-administracyjne w tym względzie, każdy przypadek jest indywidualny i zależny od wielu okoliczności wyjazdu z Polski przodka wnioskodawcy oraz od kwestii dotyczących polskiego pochodzenia wnioskodawcy.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 roku o obywatelstwie polskim (Dz.U. 2012 poz. 161).

K. Jakub Gładkowski, radca prawny,

Małgorzata Kiełtyka, radca prawny

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2540 złotych dla ucznia. Pomoc również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć albo starać się o 500 złotych na zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Dla kogo?

Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Był to zamach i próba zabójstwa. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service. Trump nie odniósł większych obrażeń (został postrzelony w ucho) ale od kul zamachowca zginęła jedna osoba, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Zamachowiec został zastrzelony przez agentów Secret Service.

Mandat za palenie papierosów na balkonie? Są argumenty za i przeciw. Jest reakcja Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

REKLAMA

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie dla samotnych rodziców na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r.? Problem dotyczy ok. 400 tys. osób. Sprawdź, co robić.

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

REKLAMA

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy te pieniądze?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

REKLAMA