Kategorie

Potwierdzenie polskiego obywatelstwa - kilka uwag praktycznych

KG Legal
Kancelaria prawna
Jak otrzymać polski paszport po przodkach polskiego pochodzenia - kilka uwag praktycznych o procedurze potwierdzenia obywatelstwa polskiego
Jak otrzymać polski paszport po przodkach polskiego pochodzenia - kilka uwag praktycznych o procedurze potwierdzenia obywatelstwa polskiego
Potwierdzenie obywatelstwa polskiego jest szczególną procedurą administracyjną przewidzianą na gruncie ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 roku o obywatelstwie polskim umożliwiającą „odzyskanie” paszportu polskiego w tych wszystkich przypadkach, w których żyjący poza granicami kraju wywodzą swoje obywatelstwo po swoich przodkach. Kończy się ona decyzją administracyjną właściwego wojewody. W przypadku decyzji odmownej istnieje możliwość odwołania się do Ministra Spraw Wewnętrznych. W przypadku urzędowego nieuwzględnienia wniosku pozostaje droga sądownictwa administracyjnego.

Po tę procedurę bardzo często sięga się w sytuacji, gdy wnioskujący o potwierdzenie obywatelstwa stara się wykazać swoje obywatelstwo z uwagi na swoje pochodzenie. Jest to jednak procedura bardzo skomplikowana dowodowo w tych przypadkach, gdy w archiwum rodziny mieszkającej za granicą nie zachowały się polskie dokumenty tożsamości/ stanu cywilnego przodków wnioskodawcy, takie jak paszport czy dowód osobisty.

Cały ciężar dowodu po zmianie przepisów w 2009 został przesunięty na wnioskodawcę, z wyjątkiem sytuacji szczególnych. Dlatego wnioskodawca w tego typu postępowaniach znajduje się w szczególnie trudnej sytuacji proceduralnej, ponieważ polskie urzędy jako dowód bezpośredni z dokumentu na okoliczność posiadania przez przodka wnioskodawcy obywatelstwa polskiego preferują dowody wytworzone przez polskie urzędy, nadto z okresu, z którym wiąże się nabycie przez przodka wnioskodawcy obywatelstwa polskiego.

W tym względzie wnioskodawca niejednokrotnie nie jest w stanie wykazać takim dokumentem zdarzeń istotnych w sprawie. Wiąże się to główne z zaszłościami natury historycznej i doświadczeń Państwa Polskiego w XX wieku, wskutek których bardzo często zbiory archiwalne w zakresie dokumentu stanu cywilnego są niekompletne i wybrakowane (dokumenty starsze niż 100 lat urzędy stanu cywilnego przekazują do zasobu archiwalnego właściwego archiwum państwowego).

Główna trudność prowadzenia takiego postępowania sprowadza się do wykazania faktu zamierzchłego posiadania obywatelstwa polskiego przez przodka wnioskodawcy. Procedurę tę komplikują także niejednokrotne zmiany stanu prawnego nabywania i utraty obywatelstwa polskiego na przestrzeni XX wieku.

Istotne okoliczności w tego typu sprawach to:

 1. Zbadanie, czy nabycie obywatelstwa obcego nie rzutowało negatywnie na kwestię utraty obywatelstwa polskiego przez przodka, z perspektywy sytuacji obywatelstwa polskiego wnioskowanego przez wnioskodawcę,
 2. Weryfikacja kiedy nastąpiła zmiana obywatelstwa przez rodzica wnioskodawcy, tj. czy nastąpiło to przed urodzeniem wnioskodawcy czy po tym zdarzeniu;
 3. Zbadanie warunków w jakich nastąpiło nabycie przez przodka wnioskodawcy obywatelstwa obcego (w przypadku wnioskodawców ze Stanów Zjednoczonych jest to tzw. proces naturalizacji).

Reasumując, procedura potwierdzenia obywatelstwa polskiego stwarza dla wnioskodawcy wiele problemów natury dowodowej. Pomimo faktu, że w obiegu prawnym istnieje bogate orzecznictwo sądowo-administracyjne w tym względzie, każdy przypadek jest indywidualny i zależny od wielu okoliczności wyjazdu z Polski przodka wnioskodawcy oraz od kwestii dotyczących polskiego pochodzenia wnioskodawcy.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 roku o obywatelstwie polskim (Dz.U. 2012 poz. 161).

K. Jakub Gładkowski, radca prawny,

Małgorzata Kiełtyka, radca prawny

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  1 sty 2000
  19 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.