reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Czy ślub jest potrzebny

Czy ślub jest potrzebny

Z punktu widzenia prawa – ślub jest tylko umową cywilnoprawną, mającą jednak dalekosiężne skutki w sferze majątkowej, prawnej i administracyjnej. Trochę inaczej postrzegany jest jednak w sferze społecznej i religijnej.

Prawo ułatwia  wspólne życie... ale tylko małżonkom

Pomijając sferę (nazwijmy to) ideologiczną i patrząc wyłącznie z punktu widzenia prawa – instytucja małżeństwa znacząco ułatwia wspólne życie dwojga ludzi. Małżonkowie posiadają (co do zasady) wspólny majątek, mogą więc czerpać ze środków zarobionych przez każde z nich z osobna, nie musząc przejmować się przepisami podatkowymi (np. podatku od spadków i darowizn, czy podatku dochodowego). Małżonkowie mogą również reprezentować siebie na wzajem w sądzie i przed organami administracyjnymi jako pełnomocnicy, a czasem (w drobnych sprawach administracyjnych) występować nawet bez pełnomocnictwa (jako przedstawiciel ustawowy).

Małżonkom łatwiej jest również łatwiej przebrnąć przez niektóre procedury administracyjne nie do końca uregulowane prawnie – jak dostęp do informacji medycznej, czy odbiór korespondencji drugiego małżonka (zwłaszcza jeśli noszą wspólne nazwisko) niż osobom żyjącym w związku nieformalnym.

Dużym problemem dla osób żyjących w konkubinacie są również kwestie dziedziczenia, o ile małżonkowie są spadkobiercami ustawowymi- o tyle, niesporządzenie testamentu sprawia, że partner w ogóle nie będzie po nas dziedziczył. Jak widać można to rozwiązać testamentem- ale raz, że niewielka liczba młodych ludzi myśli o tym (zazwyczaj testamenty sporządzane są pod koniec życia), dwa- powołanie do spadku może wiązać się z roszczeniami o zachowek spadkobierców ustawowych.

Warto wspomnieć również o kredycie mieszkaniowym z dopłatą- przysługuje on jedynie małżonkom i osobom samotnie wychowującym dzieci, partnerzy wspólnie go niestety nie otrzymają.

Podatki lżejsze dla małżonków

Mimo, że faktycznie osoby żyjące w związku partnerskim są sobie bliskie jak małżonkowie, prawo podatkowe traktuje je jako osoby zupełnie obce, co wiąże się często z istotnymi niedogodnościami. Największym problemem jest podatek od spadków i darowizn- partnerzy (w odróżnieniu od małżonków) znajdują się w 3 grupie podatkowej, nie korzystającej praktycznie z żadnych zwolnień. A contrario, małżonkowie korzystają również z zupełnego zwolnienia od tego podatku. Sprawia to, że kwestie darowizn pomiędzy partnerami, jak i dziedziczenia- zazwyczaj wiążą się z wysokim opodatkowaniem.

Małżeństwo to nie same plusy

Decydując się na małżeństwo, musimy liczyć się z tym, że państwu będzie zależało na jego trwałości, a co za tym idzie procedura rozstania może być długa i kłopotliwa – jeśli chęć rozstania się deklaruje tylko jeden z małżonków. Postępowanie rozwodowe jest jednym z najmniej przyjemnych, z uwagi na konieczność dzielenie się z sądem, często intymnymi szczegółami naszego życia. Co więcej, sąd nie musi nam rozwodu udzielić- stwierdzając, że zupełny i trwały rozpad pożycia małżeńskiego jeszcze nie nastąpił. Jedyna w praktyce sytuacja uzyskania rozwodu bez zbędnych formalności – to poparcie pozwu rozwodowego przez drugiego małżonka (czyli de facto wspólne wystąpienie o rozwód).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama