REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ślub jest potrzebny

Czy ślub jest potrzebny?
Czy ślub jest potrzebny?

REKLAMA

REKLAMA

Z punktu widzenia prawa – ślub jest tylko umową cywilnoprawną, mającą jednak dalekosiężne skutki w sferze majątkowej, prawnej i administracyjnej. Trochę inaczej postrzegany jest jednak w sferze społecznej i religijnej.

Prawo ułatwia  wspólne życie... ale tylko małżonkom

REKLAMA

Pomijając sferę (nazwijmy to) ideologiczną i patrząc wyłącznie z punktu widzenia prawa – instytucja małżeństwa znacząco ułatwia wspólne życie dwojga ludzi. Małżonkowie posiadają (co do zasady) wspólny majątek, mogą więc czerpać ze środków zarobionych przez każde z nich z osobna, nie musząc przejmować się przepisami podatkowymi (np. podatku od spadków i darowizn, czy podatku dochodowego). Małżonkowie mogą również reprezentować siebie na wzajem w sądzie i przed organami administracyjnymi jako pełnomocnicy, a czasem (w drobnych sprawach administracyjnych) występować nawet bez pełnomocnictwa (jako przedstawiciel ustawowy).

REKLAMA

Małżonkom łatwiej jest również łatwiej przebrnąć przez niektóre procedury administracyjne nie do końca uregulowane prawnie – jak dostęp do informacji medycznej, czy odbiór korespondencji drugiego małżonka (zwłaszcza jeśli noszą wspólne nazwisko) niż osobom żyjącym w związku nieformalnym.

Dużym problemem dla osób żyjących w konkubinacie są również kwestie dziedziczenia, o ile małżonkowie są spadkobiercami ustawowymi- o tyle, niesporządzenie testamentu sprawia, że partner w ogóle nie będzie po nas dziedziczył. Jak widać można to rozwiązać testamentem- ale raz, że niewielka liczba młodych ludzi myśli o tym (zazwyczaj testamenty sporządzane są pod koniec życia), dwa- powołanie do spadku może wiązać się z roszczeniami o zachowek spadkobierców ustawowych.

Warto wspomnieć również o kredycie mieszkaniowym z dopłatą- przysługuje on jedynie małżonkom i osobom samotnie wychowującym dzieci, partnerzy wspólnie go niestety nie otrzymają.

Podatki lżejsze dla małżonków

Mimo, że faktycznie osoby żyjące w związku partnerskim są sobie bliskie jak małżonkowie, prawo podatkowe traktuje je jako osoby zupełnie obce, co wiąże się często z istotnymi niedogodnościami. Największym problemem jest podatek od spadków i darowizn- partnerzy (w odróżnieniu od małżonków) znajdują się w 3 grupie podatkowej, nie korzystającej praktycznie z żadnych zwolnień. A contrario, małżonkowie korzystają również z zupełnego zwolnienia od tego podatku. Sprawia to, że kwestie darowizn pomiędzy partnerami, jak i dziedziczenia- zazwyczaj wiążą się z wysokim opodatkowaniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Małżeństwo to nie same plusy

REKLAMA

Decydując się na małżeństwo, musimy liczyć się z tym, że państwu będzie zależało na jego trwałości, a co za tym idzie procedura rozstania może być długa i kłopotliwa – jeśli chęć rozstania się deklaruje tylko jeden z małżonków. Postępowanie rozwodowe jest jednym z najmniej przyjemnych, z uwagi na konieczność dzielenie się z sądem, często intymnymi szczegółami naszego życia. Co więcej, sąd nie musi nam rozwodu udzielić- stwierdzając, że zupełny i trwały rozpad pożycia małżeńskiego jeszcze nie nastąpił. Jedyna w praktyce sytuacja uzyskania rozwodu bez zbędnych formalności – to poparcie pozwu rozwodowego przez drugiego małżonka (czyli de facto wspólne wystąpienie o rozwód).

Warto pamiętać również o tym, że w określonych okolicznościach małżonkowi przysługują alimenty- czego były partner nigdy nie może się domagać (jakkolwiek kwestie alimentacji wspólnych dzieci są niezmienne).

Związek partnerski zaś, może być rozwiązany ( o ile można użyć tego stwierdzenia) z dnia na dzień – ewentualne rozliczenia partnerów bywają również łatwiejsze (nie wszystko jest wspólne- wiele rzeczy stanowi odrębną własność partnerów).

Kwestie społeczne i rodzinne

Poza aspektem prawnym, z instytucją małżeństwa związanych wiele kwestii społecznych, kulturowych i religijnych. Osoby żyjące w związku nieformalnych często muszą liczyć się z presją najbliższej rodziny „na uregulowanie” kwestii małżeństwa. Presja rodziny może mieć różne podłoże- najczęściej wynikającą z własnych przekonań o słuszności takiego rozwiązania, czasem może wynikać z takiego stanowiska lokalnej społeczności. Nie bez znaczenia jest również aspekt religijny – zgodnie bowiem ze stanowiskiem Kościoła- wspólne życie (a zwłaszcza współżycie) pozamałżeńskie jest grzechem i to ciężkim.

Można zauważyć również tendencję do tego, że presja zewnętrzna na parę zmniejsza się wraz ze wzrostem wielkości miejscowości, w której mieszkają oni i ich rodziny. Im mniejsza miejscowość- tym większa presja rodziny i sąsiadów.

Zobacz serwis: Spadki

Zobacz serwis: Małżeństwo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta. Donald Trump na ławie oskarżonych

  W poniedziałek, w sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku, rozpoczął się historyczny proces karny Donalda Trumpa. Proces dotyczy zarzutów związanych z ukrywaniem płatności za milczenie aktorki porno Stormy Daniels przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku. Proces rozpoczął się od wyboru ławników i może potrwać kilka miesięcy.

  Nawet 41,5 tys. zł dla tej samej osoby za dany miesiąc. Dodatki covidowe pod lupą NIK

  Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał Najwyższej Izbie Kontroli pierwsze informacje o wykonaniu wniosków z kontroli dotyczącej tzw. dodatków covidowych. NFZ ustalił, że nienależnie przekazano środki finansowe na dodatki do wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w łącznej kwocie 35 mln zł.

  MRPiPS: nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych [Interpelacja]

  Ministerstwo Rodziny pracuje nad nowym wzorem karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Informację o tym przekazano w odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

  Szkolenie wojskowe dla młodych po szkole średniej. Będzie uposażenie powyżej minimalnego wynagrodzenia za miesiąc w koszarach

  Razem ze Sztabem Generalnym przygotowywany jest program przeszkolenia wojskowego dla młodych, którzy ukończyli szkoły średnie. Zgodnie z zapowiedzią szkolenie trwałoby miesiąc i przygotowywałoby do aktywnej rezerwy - poinformował Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Szkolenie byłoby bezpłatne, a za czas spędzony w koszarach uczestnicy szkolenia dostawaliby uposażenie.

  REKLAMA

  Na słoiku miodu obowiązkowo informacja o kraju pochodzenia. Nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Za trzy dni w życie wchodzą przepisy, które zobowiązują polskich producentów i sprzedawców miodu do podawania na opakowaniach kraju lub krajów, w których surowiec został zebrany. Z etykiet znikną dotychczasowe ogólne określenia o pochodzeniu z obszaru UE lub spoza niego. Polska Izba Miodu podkreśla, że nowe przepisy są korzystne dla konsumentów.

  Co każdy zdający powinien mieć na egzaminie ósmoklasisty w 2024 r.

  Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała co można mieć ze sobą na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2024 r.

  Wzór: Wniosek rodziców o zwolnienie ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty w 2024 r.

  Publikujemy Wniosek rodziców o zwolnienie ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty. Wzór wniosku aktualny na 2024 r. 

  Warunki techniczne budynków 2024 – nowe przepisy od 1 sierpnia. Przegrody między balkonami, place zabaw, tereny zielone, stanowiska postojowe, pomieszczenia dla rowerów, wózków i inne zmiany

  W dniu 1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Co się zmieni w porównaniu do obecnego stanu prawnego?

  REKLAMA

  Podnoszenie kwalifikacji/przekwalifikowanie pracowników? Są na to środki! Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Podnoszenie kwalifikacji/przekwalifikowanie pracowników? Są na to środki! Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r. Pieniądze dla jednej z branż: hotelarstwo, gastronomia, turystyka, kultura.

  Zmiany w specustawie mieszkaniowej, miejsca parkingowe bez centralnego planowania. Jest projekt ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa

  Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii projekt nowelizacji ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. To pierwszy etap rewolucyjnych zmian w sektorze wsparcia społecznego i komunalnego budownictwa mieszkaniowego. Już w tym roku limit finansowania z budżetu zwiększy się z 1 do 5 mld zł.

  REKLAMA