reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Czy ślub jest potrzebny

Czy ślub jest potrzebny

Z punktu widzenia prawa – ślub jest tylko umową cywilnoprawną, mającą jednak dalekosiężne skutki w sferze majątkowej, prawnej i administracyjnej. Trochę inaczej postrzegany jest jednak w sferze społecznej i religijnej.

Prawo ułatwia  wspólne życie... ale tylko małżonkom

Pomijając sferę (nazwijmy to) ideologiczną i patrząc wyłącznie z punktu widzenia prawa – instytucja małżeństwa znacząco ułatwia wspólne życie dwojga ludzi. Małżonkowie posiadają (co do zasady) wspólny majątek, mogą więc czerpać ze środków zarobionych przez każde z nich z osobna, nie musząc przejmować się przepisami podatkowymi (np. podatku od spadków i darowizn, czy podatku dochodowego). Małżonkowie mogą również reprezentować siebie na wzajem w sądzie i przed organami administracyjnymi jako pełnomocnicy, a czasem (w drobnych sprawach administracyjnych) występować nawet bez pełnomocnictwa (jako przedstawiciel ustawowy).

Małżonkom łatwiej jest również łatwiej przebrnąć przez niektóre procedury administracyjne nie do końca uregulowane prawnie – jak dostęp do informacji medycznej, czy odbiór korespondencji drugiego małżonka (zwłaszcza jeśli noszą wspólne nazwisko) niż osobom żyjącym w związku nieformalnym.

Dużym problemem dla osób żyjących w konkubinacie są również kwestie dziedziczenia, o ile małżonkowie są spadkobiercami ustawowymi- o tyle, niesporządzenie testamentu sprawia, że partner w ogóle nie będzie po nas dziedziczył. Jak widać można to rozwiązać testamentem- ale raz, że niewielka liczba młodych ludzi myśli o tym (zazwyczaj testamenty sporządzane są pod koniec życia), dwa- powołanie do spadku może wiązać się z roszczeniami o zachowek spadkobierców ustawowych.

Warto wspomnieć również o kredycie mieszkaniowym z dopłatą- przysługuje on jedynie małżonkom i osobom samotnie wychowującym dzieci, partnerzy wspólnie go niestety nie otrzymają.

Podatki lżejsze dla małżonków

Mimo, że faktycznie osoby żyjące w związku partnerskim są sobie bliskie jak małżonkowie, prawo podatkowe traktuje je jako osoby zupełnie obce, co wiąże się często z istotnymi niedogodnościami. Największym problemem jest podatek od spadków i darowizn- partnerzy (w odróżnieniu od małżonków) znajdują się w 3 grupie podatkowej, nie korzystającej praktycznie z żadnych zwolnień. A contrario, małżonkowie korzystają również z zupełnego zwolnienia od tego podatku. Sprawia to, że kwestie darowizn pomiędzy partnerami, jak i dziedziczenia- zazwyczaj wiążą się z wysokim opodatkowaniem.

Małżeństwo to nie same plusy

Decydując się na małżeństwo, musimy liczyć się z tym, że państwu będzie zależało na jego trwałości, a co za tym idzie procedura rozstania może być długa i kłopotliwa – jeśli chęć rozstania się deklaruje tylko jeden z małżonków. Postępowanie rozwodowe jest jednym z najmniej przyjemnych, z uwagi na konieczność dzielenie się z sądem, często intymnymi szczegółami naszego życia. Co więcej, sąd nie musi nam rozwodu udzielić- stwierdzając, że zupełny i trwały rozpad pożycia małżeńskiego jeszcze nie nastąpił. Jedyna w praktyce sytuacja uzyskania rozwodu bez zbędnych formalności – to poparcie pozwu rozwodowego przez drugiego małżonka (czyli de facto wspólne wystąpienie o rozwód).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy ślub jest potrzebny?
Czy ślub jest potrzebny?

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama