reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Czy konkubenci mogą wziąć wspólny kredyt

Czy konkubenci mogą wziąć wspólny kredyt

Przepisy prawa bankowe, ani ustawy o kredycie konsumenckim nie przewidują ograniczeń co do wspólnego kredytu. Jedyny problem dotyczy kredytów hipotecznych z dopłatą.

Wspólnie zazwyczaj łatwiej

Zdolność kredytowa jest podstawowym czynnikiem dla przyznania kredytu lub pożyczki. W przypadku krótkoterminowych pożyczek i kredytów konsumpcyjnych- nie jest ona jednak sprawdzana tak gruntownie (a czasem wcale) , inaczej jednak wygląda to w przypadku kredytów hipotecznych na zakup nieruchomości. W przypadku takich kredytów, bank stara się gruntownie "prześwietlić” naszą sytuację kredytową, sprawdzając (również długoterminowo) czy będziemy w stanie spłacać zadłużenie idące w setki tysięcy złotych. W takiej sytuacji, co do zasady, dwie osoby zawsze mają większą zdolność kredytową niż jedna. Dla banku, bez znaczenia jest czy kredytobiorcami będą małżonkowie- czy osoby formalnie sobie obce. Narzędzia, którymi dysponuje (bankowy tytuł egzekucyjny oraz zabezpieczenie w formie hipoteki) są wystarczające do sięgnięcie do majątku osobistego wszystkich kredytobiorców (wspólność majątkowa małżeńska w zasadzie nic w tym zakresie nie zmienia).

Nie ma przeszkód formalnych przy "zwykłym" kredycie

Przepisy prawa bankowego (jak i żadnych innych ustaw) nie przewidują żadnych ograniczeń co do wspólnego wzięcia kredytu z przyczyn związanych ze stanem cywilnym kredytobiorców. Oznacza to, że wspólny kredyt może być wzięty zarówno przez małżonków czy krewnych (powinowatych) jak przez osoby zupełnie obce- pod warunkiem, że mają odpowiednią zdolność kredytową i spełniają ogólne warunki przystąpienia do ugody (np. zdolność do czynności prawnych, czy nie ogłoszono w stosunku do nich upadłości konsumenckiej).

Konkubenci nie dostaną kredytu z dopłatą

Kredyt mieszkaniowy z dopłatą państwową jest ciekawym rozwiązaniem dla rodzin, których nie stać (przynajmniej czasowo) na spłatę kredytu na warunkach rynkowych. W ramach programu "Rodzina na swoim” istnieje możliwość uzyskania dopłaty do raty kredytu przez pierwsze 8 lat trwania umowy- po spełnieniu określonych warunków. Jednym z nich są osoby kredytobiorców, kredyt może być bowiem udzielony małżonkom lub osobom samotnie wychowującym dziecko. Do kredytu mogą przystąpić również bliscy krewni, w celu zwiększenia zdolności kredytowej.

O ile żyjący w konkubinacie rodzic (formalnie) samotnie wychowujący dziecko może przystąpić do kredytu preferencyjnego (definicja samotnego wychowania jest definicją z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), o tyle konkubenci nie mający dzieci nie mogą takiego kredytu uzyskać.

Zapowiadane są projekty ustaw rozszerzające możliwość kredytowania dla osób żyjących w związkach nieformalnych- nie ma jednak pewności, czy znajdą poparcie rządzącej koalicji. 

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama