| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Co należy do majątku wspólnego małżonków?

Co należy do majątku wspólnego małżonków?

Wspólność majątkowa to nadal najpopularniejszy ustrój majątkowy istniejący pomiędzy małżonkami. Obejmuje on przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania.

Współwłasność

Charakterystyczną cechą wspólności jest jej bezudziałowy charakter. W czasie trwania małżeństwa nie ma określonych udziałów małżonków w majątku. Małżonek nie może wnosić o podział majątku i samodzielne rozporządzanie. Wierzyciel jednego z małżonków nie może żądać zaspokojenia z majątku wspólnego małżonków.

Składniki majątku wspólnego – wynagrodzenie

Chodzi tu o wszelkie wynagrodzenia za pracę. Nie jest istotne na jakiej podstawie ma ono miejsce. Zalicza się do tego zarówno wynagrodzenia za pracę jak i za zlecenie oraz wykonane dzieło. Za wynagrodzenie uznaje się również emeryturę, renty – inwalidzką i odszkodowawczą oraz stypendia i świadczenia przyznawane na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym.

Dochody

Kolejnym elementem wchodzącym w skład majątku wspólnego są dochody z innej działalności zarobkowej, majątku wspólnego oraz osobistego małżonków. Do dochodów tych zaliczamy pożytki naturalne takie jak płody rolne, pożytki cywilne – czynsz za wynajem mieszkania oraz prawa np. dochód z praw autorskich.

Zobacz również: W jaki sposób rozliczają się małżonkowie?

Fundusze emerytalne

Środki zgromadzone na funduszach emerytalnych również należą do majątku wspólnego. Członek funduszu nie może dysponować zgromadzonymi przez siebie środkami, poza rozporządzeniem na wypadek śmierci. Po rozwodzie, środki zgromadzone na funduszu emerytalnym również podlegają podziałowi.

Inne składniki majątku wspólnego

Do pozostałych składników zaliczamy m.in.: własność i inne prawa rzeczowe, wierzytelności, prawa nabyte w skutek zasiedzenia, akcje i udziały w spółkach kapitałowych, spółdzielcze prawo do lokalu.

Kiedy współwłasność nie powstaje?

Współwłasność nie powstaje jeżeli małżonkowie zadecydują inaczej jeszcze przed zawarciem małżeństwa. Zawierają wtedy umowę, w której mogą rozszerzyć lub zawęzić wspólność, jak również przyjąć system rozdzielności majątkowej. W trakcie trwania małżeństwa jest możliwość zawarcia intercyzy.

Zobacz również serwis: Małżeństwo

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »