REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawa i obowiązki małżonków

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego pomiędzy małżonkami dochodzi zawiązania szczególnego stosunku, z którego płyną określone prawa i obowiązki.

Podstawową zasadą małżeństwa ujętą w art. 23 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest stwierdzenie, że małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli.

REKLAMA

Prawa i obowiązki jakie przysługują małżonkom można podzielić na te o charakterze niemajątkowym i te o charakterze majątkowym.

Wymienione w art. 23 obowiązki mają charakter obowiązków moralnym, które jednak z woli ustawodawcy nabrały również waloru prawnego. Są to w zasadzie obowiązki niemajątkowe. Wzajemna pomoc oraz współdziałanie dla dobra rodziny obejmują elementy zarówno majątkowe, jak i niemajątkowe.

Zobacz: Kodeks rodzinny

REKLAMA

Obowiązkiem stawianym na pierwszym miejscu przez ustawodawcę jest obowiązek małżonków do wzajemnego pożycia. Pod pojęciem „wspólne pożycie” rozumie się nie tylko spółkowanie cielesne małżonków, ale również utrzymywanie więzi duchowej (uczuciowej) i gospodarczej (wspólnego gospodarstwa domowego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepis art. 23 krio nakłada również na małżonków między innymi obowiązek wzajemnej pomocy. Ten obowiązek ma szczególne znaczenie w niepomyślnych okolicznościach życiowych, w szczególności takich jak choroba.

Pomoc małżonkowi wymaga co do zasady osobistego działania małżonka i dotyczy wszelkich dziedzin wspólnie założonej rodziny – w szczególności pomocy w gospodarstwie domowym i wychowaniu dzieci.

Obowiązek ten łączy się z powinnością współdziałania dla dobra rodziny – a więc wspólne podejmowanie istotnych decyzji dotyczących rodziny oraz wspieranie małżonka w podjętych działaniach. Obowiązek ten ma również swój wyraz majątkowy – tj. obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych.

Forum: Prawo rodzinne

Równie istotnym obowiązkiem – wynikającym wprost z przyjętego modelu kulturowego jest obowiązek wierności małżonków.

REKLAMA

Obowiązek ten obejmuje przede wszystkim powinność powstrzymania się od utrzymywania kontaktów seksualnych z osobami trzecimi. W orzecznictwie Sądu Najwyższego wskazuje się również, że na równi ze zdradą małżeńską należy traktować stworzenie relacji o charakterze erotycznym – choćby nie doszło do zbliżenia cielesnego.

Do podstawowych praw wynikających z zawarcia związku małżeńskiego zalicza się: prawo noszenia nazwiska małżonka, zamieszkiwania w mieszkaniu przysługującym jednemu z małżonków oraz w razie przemijającej przeszkody pobieranie należności przypadającemu jednemu z małżonków.

Zobacz: Zmiana imienia i nazwiska

Prawo wyboru nazwiska małżonków reguluje ogólną zasadę równouprawnienia męża i żony. Oznacza to, że w obecnej regulacji prawnej małżonkowie bezpośrednio po zawarcia związku małżeńskiego lub przed zawarciem związku małżeńskiego każdy z małżonków składa oświadczenie co do przyjmowanego nazwiska.

Małżonkowie mogą nosić wspólne nazwisko będące dotychczasowym nazwiskiem jednego z nich. Każdy z małżonków może również zachować swoje dotychczasowe nazwisko albo połączyć z nim dotychczasowe nazwisko drugiego małżonka. Nazwisko utworzone w wyniku połączenia nie może składać się z więcej niż dwóch członów.

Uprawnienie do korzystania z mieszkania stanowiącego własność jednego z małżonków stanowi gwarancję współdziałania dla dobra rodziny i realizowania podstawowej potrzeby każdej rodziny – prawa do zamieszkiwania. Prawo to jest niezależne od ustroju majątkowego, w jakim małżonkowie pozostają. Prawo to przysługuje małżonkowi do czasu ustania albo unieważnienia małżeństwa lub orzeczenia separacji lub rozwodu. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przedmiotów urządzenia domowego przeznaczonych do zaspokajania potrzeb rodziny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA