REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poród w domu nierefundowany

Ewelina Poradowska
nowonarodzone niemowlę
nowonarodzone niemowlę

REKLAMA

REKLAMA

W kwietniu 2011r. wejdzie w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej. O możliwości wyboru miejsca porodu w ministerstwie mówiono już ponad rok temu. Rozporządzenie przyznaje kobiecie prawo rodzenia w domu, wciąż jednak nie wiadomo czy znajdzie się ono w koszyku świadczeń gwarantowanych w 2011r.

W Polsce, w porównaniu do innych krajów europejskich, poród w domu wciąż jest rzadkością. Istnieje przekonanie, że nie gwarantuje on odpowiedniej opieki nad dzieckiem i rodzącą, jest traktowany raczej jako wyjątek a nie rodzaj standardu.

REKLAMA

Poród-w domu czy w szpitalu?

REKLAMA

Porodów domowych w Polsce jest kilka rocznie. Mimo istnienia takiej możliwości od dawna, większość kobiet rezygnuje z powodu kosztów, które wynoszą nawet kilka tysięcy. Aby zmienić sytuację muszą być one finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. O pracach nad refundacją tego typu porodów mówi się od kilku lat, jednak prawnych regulacji nadal nie ma.
Wspomniane wyżej rozporządzenie stanowi: „ciężarnej należy umożliwić wybór miejsca porodu -warunki szpitalne albo pozaszpitalnej”.

Na razie należy się spodziewać, że przepis pozostanie martwym, do czasu aż Ministerstwo określi standardy i szczegóły porodu w domu, na podstawie których Narodowy Fundusz Zdrowia będzie mógł zrefundować świadczenie. 

Dlaczego umożliwienie porodu w domu jest takie ważne?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obok zapewnienie komfortu, poczucia bezpieczeństwa i stałej obecności bliskich osób w domu, ginekolodzy zwracają uwagę na odblokowanie miejsc w placówkach bardziej wyspecjalizowanych. Ma to poprawić złe wskaźniki umieralności noworodków, która w Polsce waha się w granicach 6 zgonów na tysiąc żywych urodzeń. Obok niekonkretnych ustaleń na temat miejsca porodu, rozporządzenie wprowadza i systematyzuje inne prawa przysługujące rodzącej. Warto się z nimi zapoznać, gdyż od kwietnia kobietom, wobec których złamano postanowienia rozporządzenia będą miały ułatwioną drogę dochodzenia swoich praw przed sądem.

Zobacz: Poradnik Praw Pacjenta

Na przykład szczegółowo określa zasady nawiązania dobrego kontaktu personelu medycznego z rodzącą. Zadaniem personelu jest wzbudzenie zaufania, poszanowanie prywatności i poczucia intymności, wspólne omówienie planu porodu. To kobieta bierze udział w podejmowaniu świadomych decyzji związanych z porodem, poprzez każdorazowe wydanie zgody na wykonanie wszelkich zabiegów i badań.

Zobacz: Łatwiejszy dostęp do świadczeń zdrowotnych

REKLAMA

„Osoby z personelu medycznego powinny umieć nawiązać dobry kontakt z rodzącą i mieć świadomość, jak ważny jest ton rozmowy, ich postawa oraz słowa kierowane do rodzącej. Należy zapytać rodzącą o jej potrzeby i oczekiwania, a informacja w tym zakresie powinna zostać wykorzystana do wspierania i kierowania rodzącą podczas porodu.” Regulacja wydawałoby się oczywista, nie jest normą w polskich szpitalach.

Co ważne, w trakcie porodu będzie mogła bez dodatkowej opłaty towarzyszyć kobiecie osoba bliska, wskazana przez nią. Przepis nie uwzględnia natomiast darmowego znieczulenia. Wciąż będzie ono udzielane tylko wtedy, gdy lekarz uzna, że jest wskazane. Sam ból poporodowy nie jest dostatecznym uzasadnieniem.

Jak wskazują specjaliści obok prawa potrzebna jest jeszcze zmiana utartych przekonań i cały system szkoleń. Kobiety muszą „dojrzeć” do rodzenia w domu, rodzenia w innej pozycji niż leżąca, nauczyć się korzystać ze sprzętu pomocniczego czy żądać realizacji swoich praw chociażby w postaci kojącej kąpieli w wannie czy relaksacyjnej muzyki. Lekarze i położne również muszą się nauczyć bez uprzedzeń takie porody odbierać.

Koszty z tytułu porodu w domu, które obecnie wynoszą od, 2 do 3 tys. złotych miałby ponosić NFZ, a nie jak obecnie - ubezpieczona.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rząd Morawieckiego nie otrzymał wotum zaufania. Za byli posłowie PiS i Kukiz15; przeciw – KO, PSL–TD, Polski2050–TD, Lewicy i Konfederacji

  Sejm w poniedziałek 11 grudnia 2023 r. nie udzielił wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego. Gabinet poparło w głosowaniu 187 posłów PiS i trzech posłów Kukiz’15; przeciw byli wszyscy posłowie KO, PSL–TD, Polski 2050 –TD, Lewicy i Konfederacji.

  Wadliwe lub nietrafione prezenty świąteczne. Co można z tym zrobić zgodnie z prawem? Reklamacje, gwarancja, zwrot

  Grudzień to czas wzmożonego ruchu w galeriach handlowych i większej aktywności klientów na stronach sklepów internetowych. Święta Bożego Narodzenia są doskonałą okazją do obdarowywania najbliższych upominkami. Jednak co zrobić z prezentem uszkodzonym lub nietrafionym? W tym kontekście warto przypomnieć nowe zasady reklamacji konsumenckiej po blisko roku od ich wejścia w życie.

  Po ponad pół roku znowu rośnie liczba ukraińskich uchodźców w Polsce

  Po raz pierwszy od marca 2023 roku odnotowano wzrost liczby ukraińskich uchodźców objętych ochroną tymczasową w Polsce. Na koniec października tego roku liczba ta osiągnęła ponad 957 tys. osób, co sygnalizuje zmianę dotychczasowej tendencji spadkowej – informuje 11 grudnia 2023 r. Platforma Migracyjna EWL, powołując się na najnowsze dane Eurostat.

  Ochrona danych osobowych pacjentów. Prezes UODO zatwierdził Kodeks postępowania dla sektora ochrony zdrowia

  Dokument ma być narzędziem dla administratorów i podmiotów przetwarzających dane osobowe z branży ochrony zdrowia. To pierwszy w Europie kodeks obejmujący podmioty publiczne i prywatne z sektora medycznego.

  REKLAMA

  TK: kary „unijne” nałożone na Polskę są niezgodne z naszą Konstytucją

  Niezgodne z Konstytucją RP są przepisy unijne o nakładaniu kar na Polskę za niezastosowanie się do orzeczonego środka tymczasowego.

  28 grudnia 2023 r. mija termin wykonania zaległych szkoleń bhp i badań lekarskich pracowników. Należy też sprawdzić ważność orzeczeń lekarskich!

  28 grudnia 2023 r. kończy się okres przejściowy po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego spowodowanego pandemią COVID-19. Pracodawcy muszą zadbać o wykonanie zaległych badań profilaktycznych pracowników i szkoleń bhp. Jeżeli pracodawca nie spełni tego obowiązku, grozi mu kara grzywny do 30000 zł.

  Dodatek osłonowy 2024: nie pomniejszy go ani urząd skarbowy, ani komornik. Można zyskać od 228,80 zł do 822,25 zł

  Od 1 stycznia 2024 r. Polacy po raz kolejny otrzymają wsparcie w postaci dodatku osłonowego. Wnioski będą składać pomiędzy 1 a 30 kwietnia, a wypłaty będą zrealizowanego do 30 czerwca 2024 r. Jednak niektórzy już dziś się martwią, czy otrzymają deklarowane kwoty w całości. Czy trzeba będzie od nich zapłacić podatek oraz czy będą podlegały egzekucji komorniczej.

  Potrącenie w postępowaniu cywilnym po zmianach w 2023 roku. Warunki, zasady, przepisy i wątpliwości

  Skuteczne złożenie zarzutu potrącenia w trakcie postępowania cywilnego, pomimo uregulowania tej kwestii przez ustawodawcę w kodeksie postępowania cywilnego nadal rodzi kontrowersje i rozbieżne rozstrzygnięcia sądu. Nowelizacja art. 203(1) kodeksu postępowania cywilnego wprowadzona od 1 lipca 2023 r. ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, zamiast powstałe rozbieżności usunąć, zrodziła nowe. 

  REKLAMA

  Marszałek Sz. Hołownia kieruje obradami Sejmu. Obejrzyj transmisję on-line. Dziś expose M. Morawieckiego. Tusk premierem. Duda w Sejmie [Bezpośrednio 11 grudnia]

  Transmisja online obrad Sejmu w dniu 11 XII 2023 r. Co się dzieje? Expose M. Morawieckiego. Tusk premierem. Duda w Sejmie. A wszystkim kieruje Szymon Hołownia.

  Świąteczne prezenty kupuj z głową! Poradnik konsumenta - reklamacje, zwroty, ceny

  Do Bożego Narodzenia zostało jeszcze tylko dwa tygodnie, a wiele osób wciąż czeka z zakupem świątecznych prezentów. Galerie handlowe przeżywają oblężenie, a w chaosie łatwo o pomyłkę czy niedopatrzenie podczas zakupów. Jak nie dokładać sobie stresu, kupując gwiazdkowe prezenty? Jakie egzekwować swoje prawa? Co trzeba wiedzieć? Przypominamy.

  REKLAMA