REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poród w domu nierefundowany

Ewelina Poradowska
nowonarodzone niemowlę
nowonarodzone niemowlę

REKLAMA

REKLAMA

W kwietniu 2011r. wejdzie w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej. O możliwości wyboru miejsca porodu w ministerstwie mówiono już ponad rok temu. Rozporządzenie przyznaje kobiecie prawo rodzenia w domu, wciąż jednak nie wiadomo czy znajdzie się ono w koszyku świadczeń gwarantowanych w 2011r.

W Polsce, w porównaniu do innych krajów europejskich, poród w domu wciąż jest rzadkością. Istnieje przekonanie, że nie gwarantuje on odpowiedniej opieki nad dzieckiem i rodzącą, jest traktowany raczej jako wyjątek a nie rodzaj standardu.

REKLAMA

Poród-w domu czy w szpitalu?

REKLAMA

Porodów domowych w Polsce jest kilka rocznie. Mimo istnienia takiej możliwości od dawna, większość kobiet rezygnuje z powodu kosztów, które wynoszą nawet kilka tysięcy. Aby zmienić sytuację muszą być one finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. O pracach nad refundacją tego typu porodów mówi się od kilku lat, jednak prawnych regulacji nadal nie ma.
Wspomniane wyżej rozporządzenie stanowi: „ciężarnej należy umożliwić wybór miejsca porodu -warunki szpitalne albo pozaszpitalnej”.

Na razie należy się spodziewać, że przepis pozostanie martwym, do czasu aż Ministerstwo określi standardy i szczegóły porodu w domu, na podstawie których Narodowy Fundusz Zdrowia będzie mógł zrefundować świadczenie. 

Dlaczego umożliwienie porodu w domu jest takie ważne?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obok zapewnienie komfortu, poczucia bezpieczeństwa i stałej obecności bliskich osób w domu, ginekolodzy zwracają uwagę na odblokowanie miejsc w placówkach bardziej wyspecjalizowanych. Ma to poprawić złe wskaźniki umieralności noworodków, która w Polsce waha się w granicach 6 zgonów na tysiąc żywych urodzeń. Obok niekonkretnych ustaleń na temat miejsca porodu, rozporządzenie wprowadza i systematyzuje inne prawa przysługujące rodzącej. Warto się z nimi zapoznać, gdyż od kwietnia kobietom, wobec których złamano postanowienia rozporządzenia będą miały ułatwioną drogę dochodzenia swoich praw przed sądem.

Zobacz: Poradnik Praw Pacjenta

Na przykład szczegółowo określa zasady nawiązania dobrego kontaktu personelu medycznego z rodzącą. Zadaniem personelu jest wzbudzenie zaufania, poszanowanie prywatności i poczucia intymności, wspólne omówienie planu porodu. To kobieta bierze udział w podejmowaniu świadomych decyzji związanych z porodem, poprzez każdorazowe wydanie zgody na wykonanie wszelkich zabiegów i badań.

Zobacz: Łatwiejszy dostęp do świadczeń zdrowotnych

REKLAMA

„Osoby z personelu medycznego powinny umieć nawiązać dobry kontakt z rodzącą i mieć świadomość, jak ważny jest ton rozmowy, ich postawa oraz słowa kierowane do rodzącej. Należy zapytać rodzącą o jej potrzeby i oczekiwania, a informacja w tym zakresie powinna zostać wykorzystana do wspierania i kierowania rodzącą podczas porodu.” Regulacja wydawałoby się oczywista, nie jest normą w polskich szpitalach.

Co ważne, w trakcie porodu będzie mogła bez dodatkowej opłaty towarzyszyć kobiecie osoba bliska, wskazana przez nią. Przepis nie uwzględnia natomiast darmowego znieczulenia. Wciąż będzie ono udzielane tylko wtedy, gdy lekarz uzna, że jest wskazane. Sam ból poporodowy nie jest dostatecznym uzasadnieniem.

Jak wskazują specjaliści obok prawa potrzebna jest jeszcze zmiana utartych przekonań i cały system szkoleń. Kobiety muszą „dojrzeć” do rodzenia w domu, rodzenia w innej pozycji niż leżąca, nauczyć się korzystać ze sprzętu pomocniczego czy żądać realizacji swoich praw chociażby w postaci kojącej kąpieli w wannie czy relaksacyjnej muzyki. Lekarze i położne również muszą się nauczyć bez uprzedzeń takie porody odbierać.

Koszty z tytułu porodu w domu, które obecnie wynoszą od, 2 do 3 tys. złotych miałby ponosić NFZ, a nie jak obecnie - ubezpieczona.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

REKLAMA

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

REKLAMA

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

Morawiecki kandydatem na prezydenta? Prezes PiS zdradza plany partii

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział dziennikarzom, że Mateusz Morawiecki nie jest idealnym kandydatem na prezydenta - z perspektywy zwycięstwa, ale znajdzie się na liście. 

REKLAMA