reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Rodzice dziecka urodzonego w UE mają prawo do pobytu i pracy

Rodzice dziecka urodzonego w UE mają prawo do pobytu i pracy

ETS rozpoznał sprawę z zapytania belgijskiego sądu, który wystosował pytanie czy rodzice małoletnich obywateli Unii, nie będący jej obywatelami, mogą w oparciu o prawo UE przebywać i pracować w Belgii.

Trybunał orzekł, że rodzice dziecka, którzy są obywatelami państwa trzeciego, w przypadku jeżeli dziecko urodzone na terenie UE jest jej obywatelem, maja prawo przebywać i pracować na terenie Unii. Wymaga tego korzystanie przez dziecko z istoty praw związanych ze statusem obywatela Unii. Państwo członkowskie musi zezwolić obywatelom państwa trzeciego, będącym rodzicami dziecka, które posiada obywatelstwo tego państwa członkowskiego na pobyt i pracę w tym państwie. Wymóg taki znajduje zastosowanie nawet jeśli dziecko nigdy nie skorzystało z prawa do swobodnego przepływu na terytorium państw członkowskich.

Kolumbijczycy w Belgii- stan faktyczny

Przedmiotowa sprawa dotyczyła Gerardo Ruiz Zambrano, obywatela Kolumbii, który wraz z małżonką, wystąpił o azyl w Belgii ze względu na toczącą się w Kolumbii wojnę domową. Władze belgijskie negatywnie rozpatrzyły wniosek małżeństwa i wydały nakaz opuszczenia terytorium Belgii.
Para jednak w dalszym ciągu zamieszkiwała w Belgii w oczekiwaniu na zakończenie postępowania w sprawie wniosku o zalegalizowanie pobytu. W tym czasie małżonka G. Ruiza Zambrany urodziła dwójkę dzieci, które uzyskały belgijskie obywatelstwo.
G. Ruiz Zambrano nie posiadał zezwolenia na pracę, jednak zawarł umowę o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy ze spółką z siedzibą w Belgii. Dzięki temu zatrudnieniu w chwili narodzin pierwszego dziecka, obywatela belgijskiego, dysponował wystarczającymi środkami na jego utrzymanie. Ponadto ta działalność zawodowa stanowiła podstawę do uiszczania składek na zabezpieczenie społeczne i do przekazywania odpowiednich składek przez pracodawcę.

Belgijskie władze odmówiły prawa do zasiłku

W późniejszym czasie, G. Ruiz Zabrano był kilkakrotnie bezrobotny, co skłoniło go do złożenia wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Wnioski zostały rozpatrzone negatywnie. W ocenie władz belgijskich nie spełniał on warunków prawa belgijskiego w zakresie pobytu cudzoziemców i nie miał prawa, by pracować w Belgii.
Małżonkowie Ruiz Zambrano, jako wstępni obywateli belgijskich, złożyli też wniosek o zezwolenie na osiedlenie się w Belgii. Jednakże władze belgijskie oddaliły ten wniosek, przyjmując, że rozmyślnie nie podjęli oni odpowiednich kroków u władz kolumbijskich celem przyznania dzieciom obywatelstwa kolumbijskiego, a to wyłącznie w celu zalegalizowania własnego pobytu w tym państwie.

Belgijski sąd pracy zwrócił się z zapytaniem do ETS

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roma Opoka

Aplikant adwokacki

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dziecko i prawo fot. Fotolia
Dziecko i prawo fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama