REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany zasad w naborze do policji

Roma Opoka
Aplikant adwokacki

REKLAMA

REKLAMA

Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji, które weszło w życie 11 marca 2011 r., reguluje kwestie zasad przyjęć do służby w policji. Po zmianach, kandydat do policji do kolejnej kwalifikacji może przystąpić po 6 miesiącach od dnia przerwania postępowania kwalifikacyjnego.

Postępowanie kwalifikacyjne składa się z etapów nie punktowanych oraz punktowanych. Te ostatnie to test wiedzy, test sprawności fizycznej, test psychologiczny oraz wywiad zorganizowany. Po nowelizacji rozporządzenia, do kolejnej kwalifikacji można przystąpić po 6 miesiącach.

REKLAMA

Zobacz: Policja chce, by w patrolach brali udział wolontariusze

Procedura kwalifikacyjna

Aby wstąpić do policji należy przejść postępowanie kwalifikacyjne, które jest przeprowadzane w formie konkursu. Raz w roku odbywają się przyjęcia, ich terminy ustala komendant główny policji. Wszelkie informacje dotyczące konkursu, w tym o planowanej minimalnej liczbie osób, muszą być podawane do publicznej wiadomości.

Zobacz: Ustawa o Policji-zmiany

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek informacji o naborze i jego wstrzymaniu

Ogłoszenia te publikowane będą na stronie internetowej i w Biuletynie Informacji Publicznej Komendy Głównej Policji, komendy wojewódzkiej policji, komend powiatowych, miejskich i rejonowych policji. Informacje będą też umieszczane dodatkowo w siedzibach komend i w wojewódzkich oraz powiatowych urzędach pracy.

Informacje muszą zostać również udostępnione w przypadku wstrzymania naboru.

Jak wygląda procedura kwalifikacyjna

Przed rozpoczęciem postępowania kwalifikacyjnego należy złożyć dokumenty wymagane w ogłoszeniu, aby mogła odbyć się rozmowa kwalifikacyjna.

Procedura kwalifikacyjna składa się z testu sprawnościowego jak również ze sprawdzianu wiedzy kandydata z zakresu zagadnień dotyczących funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz bezpieczeństwa publicznego. Oprócz tego kandydat musi przejść test psychologiczny oraz wywiad zorganizowany.

W trakcie procedury kwalifikacyjnej sprawdzana jest prawdziwość wszystkich podanych danych, również tych zawartych w ewidencjach, rejestrach i kartotekach.

Jeżeli na którymś etapie okaże się, że nie będzie dalszego postępowania, np. po złożeniu przez kandydata dokumentów, kandydat taki musi zostać zawiadomiony o zaistniałej sytuacji.

Uwaga! po zmianach do złożenia dokumentów konieczny jest nowy kwestionariusz osobowy kandydata do służby. Jest on dostępny na stronach internetowych Policji.

Kolejne postępowanie kwalifikacyjne

Kandydat do służby może przystąpić do kolejnego postępowania kwalifikacyjnego. Jednak nie wcześniej niż po upływie sześciu miesięcy od dnia przerwania poprzedniego postępowania kwalifikacyjnego.

Zobacz:Przestrzeganie praw człowieka przez funkcjonariuszy Policji

Kto może pełnić służbę w policji

Możliwość podjęcia służby w policji obwarowana jest pewnymi warunkami. Służbę w policji może pełnić obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, niekarany i korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie, posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować. Komendant Stołeczny Policji może wyrazić zgodę na przyjęcie do służby w oddziałach prewencji Policji kandydata, który nie ma wykształcenia średniego, jeżeli w toku postępowania kwalifikacyjnego stwierdzono, że kandydat wykazuje szczególne predyspozycje do służby w Policji.

Jakie należy złożyć dokumenty

Dla rozpoczęcia procedury kwalifikacyjnej, konieczne są następujące dokumenty:
-podanie o przyjęcie do służby w Policji skierowane do komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji. W podaniu należy wymienić konkretną jednostkę. Można wskazać tylko jedną komendę.
-wypełniony kwestionariusz osobowy (tylko część A i C).
(druk kwestionariusza znaleźć można w każdej komendzie oraz na policyjnych stronach internetowych)
-odręcznie napisany życiorys – w formie opisowej lub cv,
-kserokopie dokumentów (nie odpisy) potwierdzających posiadane wykształcenie oraz kwalifikacje zawodowe (oryginały należy przynieść ze sobą do wglądu przez pracownika kadr).
Oprócz składanych dokumentów i oryginałów potwierdzających wykształcenie – do wglądu, należy mieć ze sobą dowód osobisty, a osoby podlegające kwalifikacji wojskowej dodatkowo książeczkę wojskową.

Ważnym jest aby na każdym etapie kwalifikacji mieć przy osobie dowód osobisty.

W razie przyjęcia do służby adepci wyjeżdżają na 5,5 miesięczne szkolenie zawodowe w szkołach policyjnych. Po zakończeniu szkolenia, zostają oddelegowani do pełnienia służby w oddziale prewencji policji. Po odbyciu etapu adaptacji osoby te trafiają do służby we wskazanej przez siebie w podaniu jednostce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czternaste emerytury 2024. Nadchodzą ważne decyzje rządu

Czternaste emerytury w 2024 roku. Rząd musi zdecydować w sprawie rozporządzenia dotyczącego miesiąca wypłaty czternastej emerytury. Ma też możliwość wydania rozporządzenia, które określiłoby wyższą kwotę czternastej emerytury.

Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm. Najważniejsze zmiany

W dniu 23 maja 2024 r. Sejm przyjął długo oczekiwaną ustawę o ochronie sygnalistów. Główne założenia ustawy nie zmieniły się od ostatniego projektu zaprezentowanego przez Radę Ministrów. Niemniej posłowie zdecydowali się na wprowadzenie kilku poprawek, w tym te najważniejsze dotyczące grup kapitałowych.

Podwyżka ryczałtu na przejazdy. Od 1 czerwca 2024 r. będzie to 889,40 zł. Sprawdź dla kogo i jak uzyskać wyższą kwotę

889,40 zł – tyle od 1 czerwca 2024 r. będzie wynosił ryczałt za przejazdy, których koszt może być finansowany w ramach bonu stażowego.

Lato w mieście: lista zakwalifikowanych

Od 14 do 26 maja do północy trwały zapisy na tegoroczną edycję warszawskiej akcji "Lata w Mieście". Kiedy listy zakwalifikowanych? 

REKLAMA

Redaktor Infor.pl i Dziennik.pl płynie dla psów ze schroniska. Co to za akcja?

Piotr Nowak, prowadzący codzienny Przegląd Prasy i portali na Infor.pl nie jest obojętny na los zwierząt. Aby zwrócić uwagę na potrzeby zwierzaków ze schroniska w Sosnowicach przepłynie dystans 5 km wpław. Zdradzamy szczegóły akcji. 

Od 2025 r. renta socjalna ma zwiększyć się o dodatek, tak aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 r. Dla kogo dodatek?

Od 2025 roku renta socjalna zwiększy się o dodatek, w ten sposób, aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 roku. Dla kogo dodatek do renty socjalnej? Od kiedy?

2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej będzie wynosiło to świadczenie. Od 1 czerwca, dla osób przed 30 rokiem życia.

Od 1 czerwca 2024 r. osoby przed 30 rokiem życia będą mogły liczyć na większe wsparcie. 2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej niż do końca maja 2024 r. będzie wynosił bon stażowy, do którego mają pierwszeństwo.

Od 1 czerwca 2024 r. o ponad 200 zł wzrosną stawki premii stażowych

W Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie w sprawie wysokości kwot premii i kosztów przejazdu. Od 1 czerwca wzrosną stawki premii stażowych wypłacanych przez starostów w związku z promocją zatrudnienia bezrobotnych do 30 roku życia i kwoty ryczałtu z tytułu kosztów przejazdu. Ile dokładnie?

REKLAMA

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę, która wdraża dyrektywę UE dotyczącą wymogów dostępności produktów i usług.

Obchody urodzin Hitlera. Ruszyła rozprawa odwoławcza

W poniedziałek, w Sądzie Okręgowym w Rybniku, rozpoczęła się odwoławcza rozprawa dotycząca obchodów urodzin Adolfa Hitlera, które miały miejsce w Wodzisławiu Śląskim w 2017 roku. Wcześniej, sześciu uczestników tego zgromadzenia zostało skazanych na zawieszone kary więzienia przez sąd rejonowy w Wodzisławiu.

REKLAMA