REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Większe kary za znęcaniem się nad zwierzętami

Anna Sergiej

REKLAMA

REKLAMA

Zmniejszenie ilości bezdomnych zwierząt, zaostrzenie kar za znęcanie się na nimi, czy wprowadzenie obowiązkowych czipów- to niektóre z założeń nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, zaproponowane przez Koalicję dla Zwierząt.

Obecnie opracowane są dwa projekty nowelizacji ustawy mającej na celu zwiększenie ochrony zwierzęta. Pierwszy projekt poselski już trafił do Sejmu, a wśród jego głównych założeń wymieniony jest zakaz strzelania do psów i kotów, a zamiast tego wyłapywanie i zwrot opiekunowi. Projekt rozszerza również definicje szczególnego okrucieństwa o przypadki znęcania się nad zwierzęciem co ma skutkować wyższą odpowiedzialnością karną za taki czyn, tj. obligatoryjnym odebraniu maltretowanego zwierzęcia właścicielowi do czasu rozstrzygnięcia o winie przez sąd.
Nieco bardziej restrykcyjny projekt, który przewiduje bardzo ostre kary za znęcanie się nad zwierzętami przygotowała Koalicja dla Zwierząt.

REKLAMA

Zobacz: Pies bez smyczy i kagańca?

Inspektor ds. Zwierząt

Jednym z zapisów w projekcie jest powołanie Krajowego Inspektora ds. Zwierząt, którego zadanie byłoby dbanie o dobro zwierząt, czyli pilnowanie warunków hodowli, znakowanie zwierząt ze schronisk i hodowli, przyjmowanie przypadków znęcania się nad zwierzętami.
Koszt takiej instytucji szacowany byłby na około 4-7 mln zł. Pomysłem na sfinansowanie nowej instytucji mogłoby być opodatkowanie hodowli zwierząt domowych.

Do 3 lat za bicie psa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kary za znęcanie się na nad zwierzętami mają się zwiększyć z dwóch do trzech lat, zniesione zostanie również ograniczenie w wysokości nakładanych na sprawców przestępstw grzywien.

Grzywny będą mogły wynieść kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych. Wprowadzona zostanie również nowa kara w postaci zakazu posiadania zwierząt.

Zobacz: Odpowiedzialność za pogryzienie przez psa

Zakaz chowu na futra

Innym ważnym zapisem w projekcie nowej ustawy jest całkowity zakaz chowu zwierząt futerkowych na futra. Inne zapisy w projekcie nowej ustawy uwzględniają również min. zakaz trzymania psów na łańcuchach, zakaz strzelania przez myśliwych do psów, zakaz obcinania dziobów ptakom hodowlanym, ograniczenie czasu transportu zwierząt gospodarskich do 12 godzin, zakaz transportu żywych ryb bez wody czy zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach.

Czip dla psa

W celu większej ochrony zwierząt, oraz przeciwdziałania porzuceniu, ucieczkom, czy zagubieniom, projekt przewiduje obowiązek oznaczania psów przy pomocy adresatek, a stopniowo także przy pomocy czipów.


Jak do tej pory koalicji udało się zebrać około 130 tys. podpisów pod opracowanym projektem. Każdy, kto uważa, że prawa zwierząt w świetle obecnej ustawy nie są w wystarczający sposób respektowane na stronie www.koalicja.org.pl znajdzie informacje w jaki sposób można podpisać się pod projektem. Podpisy będą przyjmowane do końca czerwca 2011 roku, tak aby z początkiem lipca projekt trafił do Sejmu.

Zobacz: Jak podróżować ze zwierzakiem?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy unijne. Jakie będą zmiany?

Obecna ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie zastąpiona nową ustawą, która implementuje do polskiego prawa europejskiej dyrektywy adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Przepisy nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powinny być wdrożone do 15 listopada 2024 r.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

Sieć dróg płatnych będzie rozszerzona. Idzie nieuniknione

Resort infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Z informacji opublikowanych na stronie KPRM wynika, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 r.

Zostało tylko kilka dni. Pobierz i przygotuj z nami wniosek o bon energetyczny [komu przysługuje bon energetyczny, treść wniosku, jak złożyć, termin wypłaty świadczenia]

W ramach rekompensaty za częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej uprawnieni mogą otrzymać bon energetyczny. Wnioski o to świadczenie można składać od 1 sierpnia. Przewiduje się, że najliczniejszą grupę objętą wsparciem, ok. 12,5 mln, stanowią gospodarstwa domowe. Sprawdź, czy masz prawo do bonu energetycznego, pobierz wniosek i go wypełnij!

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy są pewne. Będziemy pracowali krócej. Jak będzie wyglądała praca przez 4 dni w szpitalach? Wiemy to.

Trwają prace nad wprowadzeniem najkorzystniejszego rozwiązania w zakresie skrócenia tygodnia pracy. I choć niewiadomych jest nadal wiele, to jest już pewne, że zmiany nas nie ominą. Wielu z nas trudno to sobie wyobrazić, szczególni, gdy chodzi o takie sfery naszego życia, jak służba zdrowia.

Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Nie tylko średnia ocen brana pod uwagę

W poniedziałek, 2 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2024/2025. Sprawdź, jakie stypendia przysługują uczniom. Jakie warunku muszą spełnić? Co oprócz średniej ocen jest brane pod uwagę? Ile maksymalnie mogą wynosić poszczególne stypendia?

300 zł na wyprawkę szkolną. Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Rodzice mogą ubiegać się o dofinansowanie do szkolnej wyprawki. Co w sytuacji, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówi przyznania świadczenia 300 plus? Czy można się odwołać od takiej decyzji?

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r. Sprawdź, ile aktualnie wynosi zasiłek pielęgnacyjny. W 2024 r. kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlega weryfikacji. Ile będzie wynosić od 1 listopada 2024 r.? Kto może skorzystać z zasiłku pielęgnacyjnego? Komu nie przysługuje? 

REKLAMA

Już wiadomo, który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym 2025. Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów

Który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym? Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów, z której wynika, samo płacenie alimentów to za mało, by pozbawić drugiego rodzica status samotnie wychowującego dziecko.

System kaucyjny w praktyce. Nie zgniataj, bo nie będzie zwrotu kaucji

System kaucyjny zakłada, że puste opakowania objęte systemem będzie można zwracać. Bedą one specjalnie oznakowane. W związku z tym nie należy zgniatać opakowań, aby mieć szansę na odzyskanie kaucji. Chodzi o butelki plastikowe do 3 litrów oraz puszki metalowe do 1 litra.

REKLAMA