REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

USA walczy z przepełnionymi więzieniami - duża reforma prawa karnego

USA walczy z przepełnionymi więzieniami - duża reforma prawa karnego
USA walczy z przepełnionymi więzieniami - duża reforma prawa karnego
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rząd USA podejmuje walkę z przepełnionymi więzieniami. Senat przyjął ustawę o złagodzeniu kar dla tysięcy więźniów - dzięki temu rozwiązaniu z federalnych zakładów karnych szybciej wyjdzie na wolność ok. 53 tys. osób. Szacuje się, że w amerykańskich więzieniach przebywa obecnie 2,3 mln skazanych, co jest efektem prowadzonej od lat 80 "wojny z narkotykami" i wprowadzonej w związku z tym zasady "do trzech razy sztuka".

Kongres USA jest bliski zaaprobowania reformy systemu karnego, po tym jak Senat stosunkiem głosów 87 „za” do 12 „przeciw” przyjął we wtorek ustawę o złagodzeniu kar dla tysięcy więźniów. Izba Reprezentantów zajmie się ustawą jeszcze w tym tygodniu.

REKLAMA

Ustawa pierwszego kroku 

Projekt ustawy, dyskutowany już od kilka lat, zakłada zastąpienie obecnej opartej na surowych karach filozofii amerykańskiego systemu karnego, działaniami zmierzającymi do zmniejszenia przypadków recydywy i do resocjalizacji skazanych.

REKLAMA

Prezydent Donald Trump "chce być surowy wobec przestępczości, ale także chce być sprawiedliwy wobec przestępców" – powiedział podczas dyskusji nad projektem ustawy republikański senator Charles "Chuck" Grassley, przewodniczący senackiej komisji sprawiedliwości. "Prezydent Trump ma pióro gotowe do podpisu ustawy" – dodał Grassley.

Senator Grassley, wskazując na poparcie prezydenta Trumpa dla projektu ustawy nazwanej "Ustawą pierwszego kroku" (First Step Act) chciał przekonać do głosowania za przyjęciem ustawy Republikanów, którzy obawiali się, że głosowanie za tą ustawą może posłużyć ich przeciwnikom do określania ich jako "łagodnych wobec przestępczości" i tym samym zaszkodzić im w następnych wyborach.

Przyjęcie przez Senat ponadpartyjnego projektu ustawy jest dużym sukcesem prezydenta Trumpa, popierającego inicjatywę zmierzającą do rozładowania przepełnionych amerykańskich więzień.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa "poprawi bezpieczeństwo naszych społeczności; da nadzieję i drugą szansę tym, którzy na to zasłużyli" – napisał na Twitterze Trump w reakcji na przyjęcie przez Senat ustawy o reformie systemu karnego. Amerykański prezydent, jak zawsze czuły na punkcie wydatków, dodał na Twitterze, że "wprowadzenie ustawy w życie pozwoli zaoszczędzić miliardy dolarów".

"Do trzech razy sztuka"

REKLAMA

Zdaniem krytyków amerykańskiego systemu penitencjarnego, przepełnienie więzień, w których obecnie przebywa 2,3 mln skazanych, jest rezultatem prowadzonej od lat 80. ubiegłego stulecia "wojny z narkotykami". W ramach tej "wojny" zaostrzone zostały kary nawet za drobne przestępstwa związane z narkotykami jak posiadanie większej ilości marihuany i wprowadzona naczelna zasada "do trzech razy sztuka".

Zasada ta zobowiązuje sędziów federalnych do automatycznego skazania na karę dożywotniego więzienia każdej osoby, która po raz trzeci została uznaną winną popełnienia poważnego przestępstwa, a za takie uważane są wszystkie przestępstwa związane z posiadaniem, przemytem i handlem narkotykami, nawet jeśli nie zostały popełnione z użyciem przemocy.

Ustawa, przyjęta przez Senat we wtorek w późnych godzinach wieczornych czasu miejscowego, przewiduje złagodzenie wyroków wydanych w ramach zasady "do trzech razy sztuka" z dożywocia do kary 25 lat więzienia, wprowadzenia aresztów domowych wobec skazanych za mniej szkodliwe przestępstwa, osadzanie skazanych w więzieniach federalnych bliskich miejsca zamieszkania ich rodzin oraz zwiększenie liczby programów resocjalizacji skazanych.

Ustawa, przyjęta w Senacie zdecydowaną większością głosów senatorów z obu partii, obejmuje tylko skazanych odsiadujących kary w więzieniach federalnych. Grupa ta stanowi zaledwie 10 procent obecnej więziennej populacji w USA. Najwięcej skazanych, ok. 57 proc., odsiaduje swoje wyroki w więzieniach stanowych.

Zdaniem ekspertów, dzięki takiemu złagodzeniu wyroków z federalnych zakładów karnych na wolność szybciej wyjdzie ok. 53 tysięcy osób.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga podatkowa na dziecko. Kiedy wyniesie 1 112,04 zł, 2 000,04 zł, 2 700 zł, a kiedy 4 224,12 zł?

Jeśli wychowujesz dziecko, możesz skorzystać z ulgi podatkowej, która pozwoli Ci na płacenie mniejszego podatku. Sprawdź, czy ulga na dziecko jest dla Ciebie i jak z niej skorzystać.

Prawie 200 zł dodatku na dziecko miesięcznie. Tylko dla osób samotnie wychowujących dzieci. Sprawdź, jak dostać świadczenie.

Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą liczyć na przyznanie im specjalnego dodatku. Jego wysokość jest uzależniona od kilku czynników, w tym m.in. od ilości posiadanych dzieci, od wysokości dochodów rodziny oraz od tego, czy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne.

MSWiA: podwyżka do 6000 zł brutto dla kursanta w policji od 1 maja 2024 r. [projekt rozporządzenia]

Podwyżka 1010 zł dla kursantów w policji. Ze stałymi dodatkami kursanci otrzymują 6000 zł brutto. Od 1 maja 2024 r. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

REKLAMA

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała ponadto działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach. Zostaną również utworzone regionalne rad ds. polityki senioralnej.

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

REKLAMA

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA