Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Widzenia w zakładzie karnym – jakie zasady obowiązują?

Bartłomiej Ceglarski
Widzenia w zakładzie karnym – jakie zasady obowiązują? fot. Fotolia
Widzenia w zakładzie karnym – jakie zasady obowiązują? fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Liczba widzeń przysługujących skazanemu oraz zasady ich przeprowadzania uzależnione są od przede wszystkim od rodzaju zakładu karnego w jakim skazany odbywa karę. Możemy wyróżnić zakłady karne zamknięte, półotwarte oraz otwarte. Skazany może widzieć się nie tylko z rodziną i osobami najbliższymi, ale także i ze swoim obrońcą lub inną osobą za zgodą dyrektora zakładu karnego.

Jednym z najbardziej podstawowych praw skazanego jest prawo do utrzymywania więzi z rodziną i innymi osobami bliskimi – mówi o tym chociażby art. 102 pkt. 2, a także art. 105 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego. Więźniowie mogą realizować swoje prawo m.in. poprzez możliwość korzystania z przepustek oraz widzeń.

REKLAMA

Kto może odwiedzić więźnia?

Prawo do widzeń ze skazanym ma przede wszystkim jego rodzina oraz inne osoby mu bliskie. W przypadku widzeń z tymi osobami nie jest konieczne uzyskanie zgody dyrektora zakładu karnego.

Więzień ma prawo do porozumiewania się ze swoim obrońcą lub pełnomocnikiem będącym adwokatem lub radcą prawnym – takie widzenie również nie wymaga zgody dyrektora zakładu.

Skazany może zostać również odwiedzony przez osoby inne niż osoby bliskie lub osoby z rodziny. Jednakże w takim wypadku na widzenie zgodę musi wyrazić dyrektor zakładu. Odmowa wyrażenia zgody może zostać zaskarżona przez więźnia do sądu penitencjarnego.

Liczba przysługujących widzeń

Liczba przysługujących skazanemu widzeń w miesiącu jest uzależniona od rodzaju zakładu karnego w jakim on przebywa. W Polsce możemy wyróżnić 3 rodzaje zakładów karnych:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. zakład karny typu otwartego;
 2. zakład karny typu półotwartego;
 3. zakład karny typu zamkniętego.

W zakładach karnych otwartych skazani nie mają ograniczeń co do liczby widzeń przysługującej im w danym miesiącu.  

REKLAMA

W zakładach typu półotwartego skazani mogą korzystać z widzeń w wymiarze 3 widzeń w miesiącu, natomiast w zakładach typu zamkniętego – z 2 widzeń w miesiącu. W oby tych zakładach więźniowie mogą wykorzystywać jednorazowo przysługujące im widzenia.

Młodociany skazani odbywający w karę w zakładach typu półotwartego lub zamkniętego mają prawo do 1 dodatkowego widzenia. Oznacza to, że w zakładzie zamkniętym mogą skorzystać z 3 widzeń w miesiącu, a w zakładzie półotwartym z 4.Prawo do dodatkowego widzenia ma także skazany który sprawuje stałą pieczę nad dzieckiem do 15 roku życia.

Jak przebiega widzenie?

Widzenie trwa zazwyczaj 60 minut. Skazanemu udziela się tylko 1 widzenia w ciągu dnia chyba, że skazany korzysta z możliwości jednorazowego wykorzystania przysługujących mu widzeń. Szczegółowe informacje dotyczące dni, godzin, miejsca  i porządku przeprowadzania widzeń określa w regulaminie dyrektor danego zakładu karnego.

W widzeniu mogą uczestniczyć nie więcej niż 2 osoby pełnoletnie, chyba że dyrektor zakładu pozwoli na większa liczbę osób pełnoletnich – może to mieć miejsce w uzasadnionych przypadkach (np. przyjazd rodziny z daleka, konieczność ,,obgadania’’ ważnych spraw majątkowych.

Liczba osób niepełnoletnich nie podlega ograniczeniom. Istotne jest jednak to, że osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w widzeniach tylko pod opieką osób pełnoletnich.

Widzenia odbywają się pod nadzorem funkcjonariusza, w sposób umożliwiający bezpośredni kontakt skazanego z osobą odwiedzającą, przy oddzielnym stoliku. W ramach nagrody więzień może uzyskać prawo do widzenia bez osoby dozorującej, albo nawet do widzenia w osobnym pomieszczeniu bez nadzoru.  W ramach kary skazany może mieć prawo do widzeń ale tylko w sposób uniemożliwiający bezpośredni kontakt z osobą odwiedzającą, na okres do 3 miesięcy.

Na żądanie osoby odwiedzającej widzenie może odbyć się w sposób uniemożliwiający bezpośredni kontakt ze skazanym.

W czasie widzenia można spożywać produkty zakupione przez odwiedzających na terenie zakładu karnego. Artykuły żywnościowe i napoje, które nie zostały spożyte w czasie widzenia, przekazuje się osobie odwiedzającej.

W razie naruszenia przez skazanego lub osobę go odwiedzającą ustalonych zasad odbywania widzenia, może być ono przerwane lub zakończone przed czasem.

Widzenia z osobami szczególnie niebezpiecznymi

Za skazanego stwarzającego poważne zagrożenie społeczne albo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa zakładu można uznać osobę skazaną za przestępstwo o bardzo wysokim stopniu społecznej szkodliwości (np. zamach na prezydenta, zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem, napad na strażnika więziennego itd.).

Widzenia z takimi osobami podlegają następującym ograniczeniom:

 • odbywają się tylko w ściśle określonych miejscach pod wzmocnionym nadzorem, bez obecności skazanych wobec których nie podjęto jeszcze decyzji o zakwalifikowaniu do kategorii społecznie niebezpiecznych;
 • mogą być udzielane w sposób uniemożliwiający bezpośredni kontakt z osobami odwiedzającymi, jeżeli zachodzi poważne zagrożenie bezpieczeństwa osób odwiedzających -  dyrektor zakładu karnego podejmuje taką decyzję (skazany może ją zaskarżyć). Nie dotyczy to osób, o których mowa w art. 8 § 3 kkw. jednak na żądanie tych osób widzeń udziela się w sposób uniemożliwiający bezpośredni kontakt ze skazanymi;
 • skazani nie mogą spożywać artykułów żywnościowych i napojów.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 665 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Kinga :-)
  2022-06-23 15:31:30
  czy jeśli jestem skazaną która nie zgłosiła się do zakładu karnego mogę zostać zatrzymana przy odziedzinach partnera w męskim zakładzie karnym ??
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Biauko
  2023-09-06 11:49:40
  Areszt Sledczy suwalki ma wlasne prawa chyba bo na półotwartym brat ma 3 widzenia w miesiacu, 1 telefon dziennie 10min(chyba tak jak trzeba) ale tez nie mogł wpisac mojej kobiety do osob odwiedzajacych! fakt, ze nigdzie na papierach nie jestesmy, czyli zwiazek nieformalny ale rzekomo moze wpisac znajomych, nie musi byc rodzina! ehhh....
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory 2023. Kto i jak może wnieść protest wyborczy?

Sąd Najwyższy wydał komunikat w sprawie protestów wyborczych. ​Oto najważniejsze informacje odnośnie do zasad i trybu wnoszenia protestów wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu zarządzonych na dzień 15 października 2023 r.

Wypadek na A1. Obrońca S. Majtczaka złożył wniosek o list żelazny

Wypadek na A1. Mecenas Bartosz Tiutiunik, adwokat Sebastiana Majtczaka podejrzanego o spowodowanie wypadku na autostradzie, w którym zginęła 3-osobowa rodzina złożył wniosek o list żelazny dla swojego klienta. "Mojemu klientowi nie dano szansy na zajęcie stanowiska procesowego" - powiedział.

Zwolnienie z podatku emerytur do 5 tys. zł brutto - obietnica wyborcza

Po wygranych wyborach wprowadzimy zwolnienie od podatku dla wszystkich emerytów, którzy dostają emerytury do 5 tys. zł brutto, wszyscy inni zapłacą mniejszy podatek - zapowiedziała w opublikowanym w środę spocie wyborczym Koalicji Obywatelskiej wiceprzewodnicząca PO Małgorzata Kidawa-Błońska.

Intercyza. 42 proc. młodych małżonków decyduje się na rozdzielność majątkową

Na rozdzielność majątkową decyduje się 42 proc. małżonków pomiędzy 18. a 29. rokiem życia – wynika z raportu „Związek a finanse”. Natomiast wśród seniorów powyżej 60. roku rozdzielność dóbr nabytych w trakcie trwania związku ma 4–5 proc. respondentów.

REKLAMA

Greedflation

Greedflation to jedno ze zjawisk, które prowadzi do wzrostu cen i może być szkodliwe dla konsumentów. Co w praktyce oznacza ten termin? 

Locha+: wypłacono miliardy złotych pomocy dla rolników

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w ramach programu Locha+ do rolników trafiło 124 mln zł. Na co pomoc dla rolnika?

Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Wykaz zmian wraz z podstawą prawną

Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Zmiany w zakresie ustroju uczelni, kształcenia, spraw studenckich, stypendiów ministra, spraw pracowników szkolnictwa wyższego. Publikujemy wykaz zmian wraz z podstawą prawną. 

Studenci: Świadczenia w roku akademickim 2023/2024. Stypendia socjalne, dla osób niepełnosprawnych, rektora oraz zapomoga

Stypendia są przyznawane na wniosek studenta na semestr lub rok akademicki i wypłacane co miesiąc przez okres do 10 miesięcy, a gdy kształcenie trwa jeden semestr – przez okres do 5 miesięcy. Zapomoga jest świadczeniem jednorazowym, które może być przyznawane nie częściej niż 2 razy w roku akademickim. Sprawdź co przysługuje studentowi w roku akademickim 2023/2024. 

REKLAMA

Dobre zmiany dla pracowników w sądach pracy od września 2023 r. Dodatkowa ochrona przed zwolnieniem z pracy. Bez opłaty sądowej także od pozwów ponad 50 tys. zł

W dniu 22 września 2023 r. weszły w życie przepisy wzmacniające pozycję zwolnionych pracowników, którzy wystąpią do sądu pracy z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę. Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego gwarantuje szybszy powrót do pracy pracownikowi, którego Sąd I instancji przywrócił do pracy lub uznał wypowiedzenie mu umowy o pracę za bezskuteczne. W przypadku pracowników szczególnie chronionych powrót do pracy może nastąpić jeszcze nawet przed rozpoczęciem faktycznych czynności procesowych, jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o zabezpieczenie swojego roszczenia do sądu. Zmiana ta jest konsekwencją porozumienia zawartego pomiędzy rządem a NSZZ „Solidarność” w czerwcu tego roku.

Urlopy pracownicze. Co warto wiedzieć

Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, czyli osobie świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę.

REKLAMA