| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Więziennictwo > Skazany w postępowaniu > Widzenia w zakładzie karnym – jakie zasady obowiązują?

Widzenia w zakładzie karnym – jakie zasady obowiązują?

Liczba widzeń przysługujących skazanemu oraz zasady ich przeprowadzania uzależnione są od przede wszystkim od rodzaju zakładu karnego w jakim skazany odbywa karę. Możemy wyróżnić zakłady karne zamknięte, półotwarte oraz otwarte. Skazany może widzieć się nie tylko z rodziną i osobami najbliższymi, ale także i ze swoim obrońcą lub inną osobą za zgodą dyrektora zakładu karnego.

Jednym z najbardziej podstawowych praw skazanego jest prawo do utrzymywania więzi z rodziną i innymi osobami bliskimi – mówi o tym chociażby art. 102 pkt. 2, a także art. 105 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego. Więźniowie mogą realizować swoje prawo m.in. poprzez możliwość korzystania z przepustek oraz widzeń.

Kto może odwiedzić więźnia?

Prawo do widzeń ze skazanym ma przede wszystkim jego rodzina oraz inne osoby mu bliskie. W przypadku widzeń z tymi osobami nie jest konieczne uzyskanie zgody dyrektora zakładu karnego.

Więzień ma prawo do porozumiewania się ze swoim obrońcą lub pełnomocnikiem będącym adwokatem lub radcą prawnym – takie widzenie również nie wymaga zgody dyrektora zakładu.

Skazany może zostać również odwiedzony przez osoby inne niż osoby bliskie lub osoby z rodziny. Jednakże w takim wypadku na widzenie zgodę musi wyrazić dyrektor zakładu. Odmowa wyrażenia zgody może zostać zaskarżona przez więźnia do sądu penitencjarnego.

Liczba przysługujących widzeń

Liczba przysługujących skazanemu widzeń w miesiącu jest uzależniona od rodzaju zakładu karnego w jakim on przebywa. W Polsce możemy wyróżnić 3 rodzaje zakładów karnych:

  1. zakład karny typu otwartego;
  2. zakład karny typu półotwartego;
  3. zakład karny typu zamkniętego.

W zakładach karnych otwartych skazani nie mają ograniczeń co do liczby widzeń przysługującej im w danym miesiącu.  

W zakładach typu półotwartego skazani mogą korzystać z widzeń w wymiarze 3 widzeń w miesiącu, natomiast w zakładach typu zamkniętego – z 2 widzeń w miesiącu. W oby tych zakładach więźniowie mogą wykorzystywać jednorazowo przysługujące im widzenia.

Młodociany skazani odbywający w karę w zakładach typu półotwartego lub zamkniętego mają prawo do 1 dodatkowego widzenia. Oznacza to, że w zakładzie zamkniętym mogą skorzystać z 3 widzeń w miesiącu, a w zakładzie półotwartym z 4.Prawo do dodatkowego widzenia ma także skazany który sprawuje stałą pieczę nad dzieckiem do 15 roku życia.

Jak przebiega widzenie?

Widzenie trwa zazwyczaj 60 minut. Skazanemu udziela się tylko 1 widzenia w ciągu dnia chyba, że skazany korzysta z możliwości jednorazowego wykorzystania przysługujących mu widzeń. Szczegółowe informacje dotyczące dni, godzin, miejsca  i porządku przeprowadzania widzeń określa w regulaminie dyrektor danego zakładu karnego.

W widzeniu mogą uczestniczyć nie więcej niż 2 osoby pełnoletnie, chyba że dyrektor zakładu pozwoli na większa liczbę osób pełnoletnich – może to mieć miejsce w uzasadnionych przypadkach (np. przyjazd rodziny z daleka, konieczność ,,obgadania’’ ważnych spraw majątkowych.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Widzenia w zakładzie karnym – jakie zasady obowiązują? fot. Fotolia
Widzenia w zakładzie karnym – jakie zasady obowiązują? fot. Fotolia

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »