| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Stypendia nie będą wliczane do dochodu na potrzeby świadczeń rodzinnych

Stypendia nie będą wliczane do dochodu na potrzeby świadczeń rodzinnych

Stypendia otrzymywane przez dzieci nie będą wliczane do dochodu rodziny osób ubiegających się o zasiłek. Takie zmiany przewidują nowelizacje ustaw o świadczeniach rodzinnych oraz pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

Sejm przyjął nowelizację ustaw o świadczeniach rodzinnych oraz o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Zmienia ona wykaz dochodów branych pod uwagę przy udzielaniu pomocy rodzinie. Stypendia dzieci – socjalne oraz za dobre wyniki w nauce – nie będą już uznawane za dochód przy ustalaniu prawa do świadczeń rodzinnych i z Funduszu Alimentacyjnego. Na zmianie skorzystają rodziny, które z tego powodu miały niższe świadczenie lub po przekroczeniu kryterium dochodowego odmówiono im przyznania wsparcia.

Nowe przepisy przewidują też, że dłużnicy alimentacyjni będą mogli odwoływać się od decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy. Dłużnik skieruje skargę do samorządowego kolegium odwoławczego. Rozpatrzy ono zasadność wydanej decyzji. W przypadku gdy decyzja administracyjna stanie się prawomocna, wójt, burmistrz lub prezydent skieruje do starosty wniosek o zatrzymanie prawa jazdy dłużnikowi administracyjnemu oraz wniosek do prokuratora o ściganie przestępstwa.

Zabieranie dłużnikom alimentacyjnym prawa jazdy poprawiło o około 13 proc. ściągalność alimentów.

Nowelizacją ustaw zajmie się teraz Senat.

Pełny tekst: Świadczenia rodzinne: Stypendium dziecka nie podniesie dochodu rodziny

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia

Przy obliczaniu dochodu do świadczeń rodzinnych nie będą brane pod uwagę stypendia dzieci./ Fot. Fotolia
Przy obliczaniu dochodu do świadczeń rodzinnych nie będą brane pod uwagę stypendia dzieci./ Fot. Fotolia

VAT 2019. Komentarz do zmian od 1 września 2019 r.89.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »