reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Dyskryminacja na tle etnicznym-wyrok sądu

Dyskryminacja na tle etnicznym-wyrok sądu

Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał wyrok w sprawie Roma, któremu w grudniu 2010 roku odmówiono możliwości wstępu do poznańskiego klubu ze względu na jego pochodzenie.

Poznański Sąd Okręgowy w dniu 24 października 2011 roku oddalił powództwo. W ustnym uzasadnieniu orzeczenia Sąd uznał, że niewpuszczenie mężczyzny pochodzenia romskiego do klubu przez ochroniarzy ze względu na jego pochodzenie etniczne naruszyło jego dobra osobiste. Jednak na podstawie art. 429 kodeksu cywilnego właścicielce klubu nie można przypisać odpowiedzialności za działania pracowników firmy ochroniarskiej.

Zobacz: Ograniczenie tajemnicy handlowej w opinii Trybunału

W tym miejscu Sąd powołał się na umowę zlecenia zawartą między pozwaną a firmą ochroniarską i podniósł, że jej pracownicy działali w sposób niezależny od właścicielki lokalu. Wyrok nie jest prawomocny.

Pełnomocnik powoda poinformował media, że rozważa apelację lub pozwanie ochroniarzy. Proces obserwowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Sprawa objęta jest programem Artykuł 32.

Zobacz: Obowiązek rejestracji prasy internetowej

W dniu 27 października 2011 roku Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Sądu Okręgowego w Poznaniu o nadesłanie odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem w sprawie odmowy wstępu osobom narodowości romskiej do jednej z poznańskich restauracji. Rzecznik od stycznia 2011 r. prowadzi w tej sprawie postępowanie podjęte z własnej inicjatywy.

Źródło: HFPCz/RPO

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama