reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r.

Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r.

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w marcu 2020 r. wyniesie 3,24%. O tym, czy będzie to waloryzacja procentowa, czy kwotowo-procentowa zdecyduje rząd.

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2020 r.

Wskaźnik waloryzacji przyszłorocznych rent i emerytur, który wynika z inflacji i wzrostu wynagrodzenia, wyniesie 3,24 proc. – powiedziała we wtorek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Dodała, że jest zwolennikiem wprowadzania mechanizmu waloryzacji kwotowo-procentowej.

Rafalska na wtorkowej konferencji prasowej w resorcie była pytana o waloryzację przyszłorocznych rent i emerytur.

"Jeśli chodzi o wskaźnik waloryzacji, to możemy mówić o tym, co wynika w tej chwili z regulacji ustawowych. Jestem zwolennikiem wprowadzania mechanizmu waloryzacji mieszanej – kwotowo-procentowej. Ale ten wskaźnik, który wynika z inflacji i wzrostu wynagrodzenia, tego 20-procentowego udziału we wzroście wynagrodzenia, przekłada się na wskaźnik 3,24 i tym będziemy się posługiwali" – powiedziała minister rodziny.

Polecamy: INFORAKADEMIA - 6 modułów w cenie jednego

Wskazała, że o tym, jaki zostanie przyjęty mechanizm waloryzacji, zdecyduje nowy rząd.

"Tegoroczna waloryzacja, do której dołożono dodatkowe pieniądze, poprzez mechanizm kwotowego zwiększania świadczeń o niższych wysokościach jest efektywnym rozwiązaniem" – podkreśliła Rafalska.

Od marca świadczenia emerytalno-rentowe wzrosły o wskaźnik waloryzacji 102,86 proc. Całkowity koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń z systemu powszechnego, rolniczego i mundurowego szacowany jest na ok. 7,9 mld zł.

Najniższa emerytura i renta

Od 1 marca najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rodzinna wynosi 1100 zł (dotychczas było to 1029,80 zł). Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosła z 772,35 zł do 825 zł.

Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa wynosi 1320 zł. Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową to 990 zł.

Przeciętna renta z tytułu niezdolności do pracy i renta rodzinna

Resort szacuje, że przeciętna renta z tytułu niezdolności do pracy z FUS wzrośnie o ok. 49,54 zł z 1732,21 zł do 1781,75 zł, a przeciętna renta rodzinna z FUS wzrośnie o ok. 57,14 zł – z 1997,85 zł do 2054,99 zł.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Dudkiewicz

Doradca podatkowy, agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama