| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Dłuższy staż ubezpieczeniowy dla kobiet

Dłuższy staż ubezpieczeniowy dla kobiet

Kobiety, które mają mniej lat składkowych i nieskładkowych będą później przechodziły na emeryturę. Takie zmiany chce wprowadzić rząd.

Rząd chce wydłużenia minimalnego wieku emerytalnego uprawniającego kobiety do otrzymania najniższego świadczenia. Od 2014 roku będzie on systematycznie rósł.

Zgodnie z rządowymi planami docelowo kobiety i mężczyźni będą musieli udowodnić posiadanie co najmniej 25 lat składkowych i nieskładkowych, aby otrzymać minimalną emeryturę. Obecnie w przypadku pań jest to 20 lat.

O ile jednak podwyższanie wieku emerytalnego będzie odbywać się kwartalnie, o tyle w przypadku najniższej emerytury gwarantowanej przez państwo ten proces będzie przebiegać szybciej.

Wydłużenie wieku emerytalnego będzie się odbywać kwartalnie od 2013 roku

Tylko kobiety przechodzące na emeryturę w 2013 roku będą mogły otrzymać świadczenie, mając potwierdzone 20 lat składkowych i nieskładkowych (czyli na obecnych zasadach).

Ale już w 2014 roku i 2015 roku minimalny staż zostanie wydłużony o rok. Od 1 stycznia 2016 r. przez kolejne dwa lata będzie trzeba udowodnić 22 lata, żeby uzyskać najniższą emeryturę.

W 2018 roku i 2019 roku będzie to już 23 lata, a w kolejnych dwóch – 24 lata stażu pracy.

W praktyce oznacza to, że od 2022 roku kobiety będą musiały mieć 25-letni staż, aby otrzymać minimalne świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Czyli tyle samo, co obecnie mężczyźni.

Związkowcy są natomiast oburzeni propozycją rządu.

Etap legislacyjny:

Projekt w konsultacjach.

Pełny tekst: Kobiety z krótkim stażem ubezpieczeniowym będą musiały pracować dłużej

Zobacz również nasze serwisy: Emerytury oraz Prawa seniora

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marta Dobrzycka

Wykładowca Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, gdzie prowadzi zajęcia z autorskiego przedmiotu “Dyplomacja w służbach publicznych”

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »