reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Refundacja in vitro już w 2013 r.

Refundacja in vitro już w 2013 r.

Refundacja zabiegów in vitro może ruszyć już w przyszłym roku. Rządowy program w ciągu 2,5 roku objąłby 15 tysięcy par.

Premier Donald Tusk zapowiedział wprowadzenie refundacji in vitro.

Specjalny 3-letni program resortu zdrowia ruszy w lipcu 2013 i obejmie 15 tys. par. Z publicznych pieniędzy zostałoby sfinansowane ok. 70-80 proc. kosztów procedury.

Premier Donald Tusk zapowiedział na konferencji prasowej z ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem, że program mógłby ruszyć od połowy przyszłego roku. Według Tuska od lipca do grudnia objąłby 5 tysięcy par, a w kolejnych dwóch latach - także po 5 tysięcy par.

- Program zdrowotny przewiduje finansowanie tzw. trzech cykli. To oznacza optymalizację szans zajścia w ciążę i uzyskania dziecka - powiedział.

Zobacz: Finansowanie in vitro

Szef rządu dodał, że finansowanie in vitro dotyczyć będzie póki co samego zabiegu, natomiast po pewnym czasie być może także również refundacja leków przygotowujących do niego.

- Koszt pierwszego pół roku funkcjonowania programu to ok. 50 mln zł – powiedział premier, dodając że w następnych latach ma to być kwota dwukrotnie wyższa. Według premiera wprowadzenie programu oznacza, że z pieniędzy państwa zostałaby sfinansowana ok. 70, nawet do 80 proc. kosztów procedury.

Zobacz również: Od 2013 r. roczny urlop macierzyński

- Zakładamy, że prawo do finansowania zabiegu in vitro będą miały pary, które są wstanie udokumentować, że przez rok leczyły się bezpłodności tradycyjnymi metodami - powiedział. Premier powiedział, że nie będzie to dotyczyło wyłącznie małżeństw, gdyż „lekarze nie są do tego by definiować kto ma prawo dostępu do danej procedury”. Dodał, że jeśli ustawa sejmowa rozstrzygnie konieczność wprowadzenia ograniczenia wyłącznie do par małżeńskich, będzie ono obowiązywało także w tym programie.             

Szef rządu zaznaczył, że program nie rozwiąże problemów aksjologicznych, natomiast pomoże „rozładować  kolejkę" par chcących spróbować tej metody na własne potomstwo. Dodał, że prace nad ustawą w Sejmie trwają już od dawna i program ma uregulować kwestię in vitro do jej uchwalenia.

- W programie przygotowanym przez ministra zdrowia zastrzeglibyśmy sobie finansowanie zabiegu in vitro wyłącznie w sytuacji w której byłaby gwarancja bezpieczeństwa dla zarodka – podkreślił premier.

Dodał, że obecnie „swoista wolna amerykanka doprowadziła do tego, że nie ma żadnych zabezpieczeń w sprawie bezpieczeństwa zarodków”. – To niepokojące, że wycięcie migdałków jest opisane procedurą medyczną a zabieg in vitro nie – zaznaczył.

- Nie można przedłużać tej niezdrowej sytuacji, w której niepewne jest bezpieczeństwo pacjenta i bezpieczeństwo zarodka – podkreślił Donald Tusk.

Premier stwierdził, że przyjęcie tego programu „zdopinguje” posłów do znalezienia rozsądnego kompromisu, który chroni pacjentów, opisuje procedurę medyczną i czyni ją dostępną.

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Źródło: premier.gov.pl

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 05.09.2014

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

zapłodnienie, komórka jajowa, in vitro/ fot. Fotolia
zapłodnienie, komórka jajowa, in vitro/ fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kwiatkowska-Cylke

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama