reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Z powodu koronawirusa przesunięte terminy spraw w sądach z wyjątkiem pilnych

Z powodu koronawirusa przesunięte terminy spraw w sądach z wyjątkiem pilnych

Ministerstwo Sprawiedliwości zarekomendowało przesuwanie terminów rozpraw w okresie od 13 do 31 marca 2020. W tym czasie powinny jednak odbyć się sprawy pilne.

MS rekomenduje ograniczanie liczby wokand, ale są wyjątki od tego zalecenia

W związku zagrożeniem koronawirusem Ministerstwo Sprawiedliwości zarekomendowało w okresie od 13 do 31 marca 2020 r. przesuwanie terminów rozpraw w postępowaniach, które nie mają naglącego charakteru. Są jednak wyjątki od tego zalecenia.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Jak zwraca uwagę MS, zalecenie przesunięcia wokand wynika z konieczności podjęcia szczególnych środków ostrożności z powodu zagrożenia epidemią koronawirusa. Resort przypomniał przy tym, że o podjęcie takich kroków zwrócił się do resortu sprawiedliwości Główny Inspektor Sanitarny.

"W związku z sytuacją epidemiologiczną wynikającą z rozprzestrzeniania się koronawirusa, zalecił on rozważenie możliwości zmiany organizacji pracy sądów wszystkich szczebli oraz reorganizację sposobu prowadzenia rozpraw sądowych, tak aby, o ile to możliwe, ograniczyć do niezbędnego minimum bezpośrednie służbowe kontakty pracowników wymiaru sprawiedliwości z innymi osobami (np. podsądnymi, świadkami, rzeczoznawcami)" - przekazało MS w komunikacie.

Ministerstwo zwróciło jednak uwagę, że konkretne decyzje, co do możliwości odłożenia terminów rozpraw, należą jednak wyłącznie do sędziów i prezesów sądów, zgodnie z zasadą niezawisłości sędziów i niezależności sądów.

Dlatego też Ministerstwo Sprawiedliwości w związku z okresowym ograniczeniem rozpoznania spraw przekazało do prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych listę spraw pilnych, które rekomenduje do rozpoznania w trybie niecierpiącym zwłoki oraz wyłączenie ich z zarządzeń dotyczących odwoływania rozpraw i posiedzeń z udziałem stron.

Na liście spraw pilnych znalazły się m.in. sprawy dotyczące zastosowania i przedłużenia tymczasowego aresztowania oraz te, w których orzeczono środek zabezpieczający w postaci pobytu w zakładzie psychiatrycznym.

Są to też sprawy rozpoznawane w postępowaniu przyspieszonym oraz zagrożone przedawnieniem karalności czynu albo przedawnieniem wykonania kary sprawy.

Sprawy pilne to również te, dotyczące zwolnienia osoby pozbawionej wolności z zakładu karnego lub aresztu śledczego albo niezbędne do wykonania takiej kary.

Status ten mają też sprawy związane z odebraniem władzy rodzicielskiej oraz dotyczące umieszczenia nieletniego w schronisku dla nieletnich.

Pilne są również sprawy dotyczące osób z zaburzeniami psychicznymi, stwarzającymi zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób oraz związane z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie, a także z wykonaniem Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Rekomendacja resortu ograniczenia wokandy do spraw najbardziej pilnych jest wynikiem czwartkowej wideokonferencji prezesów sądów apelacyjnych z udziałem wiceministrów sprawiedliwości: Anny Dalkowskiej i Michała Wójcika. (PAP)

nmk/ jann/

Polecamy serwis: Pomoc prawna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

W związku zagrożeniem koronawirusem Ministerstwo Sprawiedliwości zarekomendowało w okresie od 13 do 31 marca 2020 r. przesuwanie terminów rozpraw w postępowaniach, które nie mają naglącego charakteru. Są jednak wyjątki od tego zalecenia./Fot. Fotolia
W związku zagrożeniem koronawirusem Ministerstwo Sprawiedliwości zarekomendowało w okresie od 13 do 31 marca 2020 r. przesuwanie terminów rozpraw w postępowaniach, które nie mają naglącego charakteru. Są jednak wyjątki od tego zalecenia./Fot. Fotolia

Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021169.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama