REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pomoc prawna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wniosek o ochronę międzynarodową - uwaga na nieuczciwych pośredników

Uwaga na nieuczciwych pośredników przy składaniu wniosku o ochronę międzynarodową - ostrzega Urząd do Spraw Cudzoziemców. Jakie są korzyści z samodzielnego prowadzenia sprawy?

W lutym eksperci bezpłatnie dyżurują w ZUS. Jak i kiedy możesz się skonsultować?

Przez cały luty eksperci z wrocławskiego ZUS będą dyżurować pod telefonem. W jakich godzinach będzie można zadzwonić, aby się skonsultować? Na jakie pytania będą odpowiadać? 

Świadczenie wspierające. Bezpłatne konsultacje telefoniczne ZUS na Dolnym Śląsku

Przed nami cztery wtorki eksperckie ze świadczeniem wspierającym dla osób z niepełnosprawnością. "Takie porady telefoniczne naszych ekspertów z ZUS mogą być użyteczne dla mieszkańców" – mówi Emilia Nowakowska z legnickiego Oddziału.

Kancelaria Przyjazna Dziecku. Konkurs rozstrzygnięty!

65 prawników otrzymało certyfikaty Kancelarii Przyjaznej Dziecku podczas gali kończącej drugą edycję konkursu.

REKLAMA

Strona postępowania administracyjnego w kontekście ważnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Praktyczne wyjaśnienia zagadnienia.

Właściwe określenie stron postępowania administracyjnego to jedno z kluczowych zadań organu administracyjnego. W dzisiejszej publikacji skupimy się na problematyce stron postępowania administracyjnego z punktu widzenia ciekawe wyroku NSA, w którym skład orzekający trafnie wskazał, jak należy interpretować to zagadnienie.

Czy powstanie ustawa o biegłych sądowych?

Biegli sądowi stanowią istotny filar wymiaru sprawiedliwości. W sprawach sądowych związanych ze specjalistycznymi zagadnieniami, sąd ma wręcz obowiązek uzyskania opinii biegłego. Niestety, nadal kwestie biegłych sądowych nie zostały uregulowane na poziomie ustawowym. Resort sprawiedliwości zapewnia, że trwają prace analityczno – koncepcyjne, ale projektu ustawy jak nie było, tak nie ma. 

Kary za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu. Jakie stawki na 2024 rok?

W 2024 r. wzrosną stawki kar za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu. Ile wyniosą?

Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego a cudzoziemcy. Terminy, sytuacja prawna obywateli Ukrainy

Urząd do Spraw Cudzoziemców przypomina, iż z dniem 31 lipca 2023 r. przestaną obowiązywać specjalne rozwiązania dla cudzoziemców wprowadzone w związku z pandemią COVID-19. To skutek odwołania stanu zagrożenia epidemicznego na terytorium Polski.

REKLAMA

Nowe dokumenty w aplikacji mObywatel, nowe funkcje i usługi! Od kiedy?

Nowy dokument mobilny w aplikacji mObywatel. Już w sierpniu w aplikacji pojawi się tymczasowe elektroniczne prawo jazdy, które będzie do pobrania w aplikacji po zdaniu egzaminu.

Ponad 10 milionów pobrań aplikacji mObywatel

Od momentu udostępnienia pierwszej wersji aplikacji mObywatel pobrano ją już 10 mln razy. Kiedy pojawi się wersja 2.0?

Kobiety dominują wśród zdających na aplikacje prawnicze

Kobiety to 62,5 proc. osób, które zdały egzaminy wstępne na aplikacje w 2022 r. Zeszły rok był jednym z kolejnych utrzymujących tendencję wyraźnej przewagi kobiet wśród zdających egzaminy wstępne na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą. 

RPO: zasady wynagradzania sędziów w 2023 r. niekonstytucyjne. Rzecznik przyłącza się do sprawy przez Trybunałem Konstytucyjnym

Zasady wynagradzania sędziów w 2023 r. są niekonstytucyjne – z takim wnioskiem wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. RPO przyłączył się do zainicjowanego przed TK wnioskami I prezes SN, prezesa NSA oraz Krajowej Rady Sądownictwa zaskarżenia ustawy okołobudżetowej na 2023 r. w sprawie zasad ustalania wynagrodzeń sędziów. 

Taksa notarialna w 2023 r.

Taksa notarialna w 2023 r. nie zmieniła się w porównaniu do roku ubiegłego. Stawki taksy pozostały bez zmian, pomimo inflacji. Jak oblicza się taksę notarialną? Jakie są stawki taksy notarialnej w 2023 r.? 

Podczas dodatkowych dyżurów pracownicy ZUS pomogą założyć profil na PUE

Od 1 stycznia 2023 r. każdy, kto jest płatnikiem składek, ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Płatników składek, którzy nie mają jeszcze swojego profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) Zakład zaprasza w sobotę 28 stycznia na dodatkowy dyżur w oddziałach.

Odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych 2023

Jaka jest wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r.?

Urząd do Spraw Cudzoziemców uruchomił nowy serwis internetowy

Moduł Obsługi Spraw dostępny pod adresem mos.cudzoziemcy.gov.pl to nowy serwis internetowy uruchomiony przez Urząd do Spraw Cudzoziemców. Portal umożliwia m.in. przesłanie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt, wypełnienie formularzy w intuicyjnym kreatorze, poprawne przygotowanie dokumentów oraz uzyskanie informacji na temat procedur migracyjnych.

Aplikacja mObywatel - statystyki, popularne funkcje, zmiany

Aplikacja mObywatel już wkrótce ma umożliwić m.in. dokonywanie szybkich płatności urzędowych czy wystawianie i realizowanie pełnomocnictw. Jakie funkcję najchętniej wykorzystujemy obecnie?

Kwota bazowa w 2023 r.

Wysokość kwoty bazowej w 2023 r. określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Jaka to stawka?

Oświadczenie o zwiększeniu limitu na prąd w aplikacji mObywatel

W aplikacji mObywatel złożymy oświadczenie dotyczące zwiększenia limitu na energię elektryczną. Jakie dokumenty są potrzebne?

Bezpłatne konsultacje telefoniczne w ZUS

Jakie świadczenia wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych osobom z niepełnosprawnościami? Jak wyjechać do sanatorium z ZUS? We wrześniu eksperci ZUS na Dolnym Śląsku będą udzielać porad telefonicznych w tym zakresie.

Ponaglenie w sprawie urzędowej - kiedy nie ma zastosowania?

Pracodawcy oraz osoby bezrobotne, przed złożeniem ponaglenia na opieszałość urzędu pracy lub urzędu wojewódzkiego, powinny wcześniej upewnić się, że w ich sprawie będzie ono skuteczne.

Działalność Izby Dyscyplinarnej [WYWIAD]

Bitwę o reformę wymiaru sprawiedliwości na pewno przegraliśmy. Działalność Izby Dyscyplinarnej od samego początku była torpedowana - mówi Konrad Wytrykowski, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku.

Opłata za wydanie karty pobytu w 2022 r. - zmiany

Nowe stawki opłat za karty pobytu i inne dokumenty wydawane cudzoziemcom obowiązują od 29 lipca 2022 r. Ile obecnie wynoszą?

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej a ukarani sędziowie

Prezydent raczej szybko podpisze ustawę o Sądzie Najwyższym likwidującą Izbę Dyscyplinarną. Sędziowie, których dotknęły orzeczenia izby, wahają się, czy skorzystać z możliwości ich podważenia zgodnie z nową procedurą.

Notarialna pomoc dla obywateli Ukrainy

W pomoc dla obywateli Ukrainy włączyły się korporacje prawnicze, w tym poznańscy notariusze. Jaką pomoc można uzyskać?

Niezbędne zwroty w komunikacji polsko-ukraińskiej (do pobrania)

Przygotowaliśmy wykaz zwrotów, które są niezbędne w komunikacji polsko-ukraińskiej. Plakat jest gotowy do pobrania i wydruku.

Wjazd obywateli Ukrainy do Polski, legalny pobyt i praca – jakie formalności należy spełnić?

W związku z sytuacją na granicy polsko-ukraińskiej, wywołaną atakiem Rosji na Ukrainę, prawnicy otrzymują wiele pytań o formalności jakich muszą dochować obywatele Ukrainy, aby legalnie przekroczyć granicę Polski. Pojawiają się pytania o dokumenty, zasady wjazdu z dzieckiem czy możliwości uzyskania zezwolenia na pobyt stały lub czasowy.

RPO: Ograniczenia wieku dla kandydatów na sędziów niekonstytucyjne

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego odpowiednie artykuły ustawy o KSSiP. Dotyczą one ograniczenia wieku dla kandydatów na sędziów i prokuratorów.

Kim jest windykator? Na co uważać?

Rolą windykatora, który kontaktuje się z zadłużonym konsumentem, jest przede wszystkim wyjaśnienie powodów windykacji, przekazanie wszelkich informacji dotyczących zaległości, rozłożenie jej na raty i ustalenie takiego planu spłaty, które będzie realny, tzn. dopasowany do możliwości finansowych zadłużonego.

Świadczenie pieniężne (Karta Polaka)

Świadczenie pieniężne przeznaczone na częściowe pokrycie kosztów zagospodarowania i bieżącego utrzymania w RP może otrzymać osoba, która ma Kartę Polaka i chce osiedlić się w Polsce na stałe.

Wzrost odsetek ustawowych za opóźnienie

Podniesienie stóp procentowych oznacza wzrost odsetek od niespłacanych zobowiązań. Czym są odsetki ustawowe i jak je obliczyć?

11 lutego - Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego 112

Dnia 11 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego 112. Kiedy można dzwonić pod 112? Jak prowadzić rozmowę? Co grozi za bezpodstawne wezwanie służb ratunkowych?

Sędziowie pokoju - jawny PESEL kandydata?

Trwają prace nad prezydenckim projektem dotyczącym wprowadzenia sądów pokoju. Co znalazło się w opinii prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych?

Nieodpłatna pomoc prawna w 2022 r. – planowane zmiany

Nieodpłatna pomoc prawna w 2022 r. ma być dostosowana do ostatnich zmian przepisów. Czego będą dotyczyły planowane zmiany?

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach szansą na reset urzędów wojewódzkich?

W cieniu kontrowersyjnych zmian dotyczących nielegalnego przekraczania granicy rząd przygotowuje znaczne zmiany w udzielaniu zezwoleń na pobyt w Polsce. Na ujawnienie końcowego projektu musieliśmy czekać wiele miesięcy, a poprzednie zmiany przepisów migracyjnych miały charakter doraźny i dotyczyły głównie sytuacji na wschodniej granicy Polski.

Kim są cudzoziemcy w Polsce?

Uchodźcy, nielegalni migranci, repatrianci? Te określenia odmieniane są przez wszystkie przypadki zarówno przez polityków, dziennikarzy jak i zwykłych obserwatorów życia publicznego. Kim zatem są cudzoziemcy zamieszkujący w Polsce?

Mediacja w postępowaniu cywilnym – zasady, koszty

Mediacja w postępowaniu cywilnym. Mediacja (postępowanie mediacyjne) jest coraz częściej wybieraną metodą rozwiązywania sporów. W odróżnieniu od postępowania przed sądem, mediacja jest ceniona z uwagi na brak formalizmu, który często ułatwia stronom przedstawienie swoich stanowisk i uzyskanie dobrego kompromisu. Postępowanie mediacyjne jest znacznie szybsze, niż postępowanie sądowe. Dużą zaletą mediacji są też niskie koszty. Co warto wiedzieć o mediacji w postępowaniu cywilnym? Jakie są koszty mediacji?

Profil zaufany po zmianach

Profil zaufany umożliwia załatwienie spraw w różnych instytucjach, w tym w urzędach pracy. Jak po zmianach założyć profil zaufany?

Jak zameldować się przez Internet?

Jak zameldować się przez Internet? Do załatwienia formalności online niezbędny jest profil zaufany.

Odsetki ustawowe za opóźnienie w 2021 r.

Ile wynoszą odsetki ustawowe za opóźnienie w 2021 r.? Jaka jest aktualna wysokość maksymalnych odsetek za opóźnienie?

Nieodpłatna mediacja – co to jest i komu przysługuje?

Nieodpłatna mediacja to rozwiązanie dla osób, które chciałyby rozwiązać swój spór polubownie. Czym jest nieodpłatna mediacja? Komu przysługuje?

Prawnik w postępowaniu upadłościowym?

Prawnik w postępowaniu upadłościowym? Konsumenci często zastanawiają się czy powinni zgłosić się do profesjonalnego pełnomocnika.

Taksa notarialna w 2021 r.

Taksa notarialna w 2021 r. nie uległa zmianie w porównaniu do roku ubiegłego. Jakie rozporządzenie zawiera stawki taksy notarialnej? Jak ją obliczyć?

Nieodpłatna pomoc prawna – dla kogo?

Nieodpłatna pomoc prawna to rozwiązanie, które funkcjonuje od kilku lat. W tym czasie zmieniały się zasady korzystania z bezpłatnych porad. Jak jest obecnie?

Stawki adwokackie w 2021 r. - ile wynoszą?

Stawki adwokackie w 2021 r. nie zmieniły się w stosunku do ubiegłego roku. Ich minimalną wysokość określono w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Ile wynoszą minimalne stawki adwokackie w przykładowych sprawach?

Taksa notarialna w 2020 r.

Taksa notarialna w 2020 r. nie uległa zmianom w porównaniu do ubiegłego roku. Czym jest taksa notarialna? Kto ją płaci? Jak obliczyć taksę notarialną w 2020 r.?

Kary nakładane przez sanepid - czy można podważyć?

Kary nakładane przez sanepid budzą wątpliwości ze względu na opublikowaną ustawę covidową. Dodano w niej nowy art. 48a do ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, który przyznaje ratownikom medycznym, pracującym w jednostkach podległych MON, kompetencji do pobierania wymazów w celu wykonywania testów na koronawirusa. Dr Wojciech Górowski, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego zwraca uwagę na to, iż art. 48a ustawy o zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych już istniał i mówił o nakładaniu kar pieniężnych przez sanepid za niestosowanie się do rygorów epidemicznych. Czy zatem nadal istnieją podstawy do nakładania drakońskich kar? Czy można je podważyć?

Karta pobytu - co to za dokument?

Karta pobytu, w okresie jej ważności, potwierdza tożsamość cudzoziemca podczas jego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz uprawnia, wraz z dokumentem podróży, do wielokrotnego przekraczania granicy bez konieczności uzyskania wizy. Co warto wiedzieć o dokumencie? Czy kartę pobytu należy wymieniać?

Jakie wydziały funkcjonują w sądach powszechnych?

Wydział jest jedną z komórek organizacyjnych, jakie można spotkać w sądach i zajmuje się rozpoznawaniem spraw, które do niego wpływają. Jakie są wydziały w sądach powszechnych i jakimi sprawami się zajmują?

Informacja publiczna – podstawowe zagadnienia

Wiedza, kontrola czy ciekawość stanowią główny cel uzyskania informacji publicznej. W praktyce zdarzają się sytuacje, gdy informacja nie zostaje udostępniona z różnych powodów. Czym jest informacja publiczna, kto może jej żądać i jaki jest tryb udostępnienia danych?

REKLAMA