REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

SN o kwalifikacji danego związku chemicznego w sprawie o narkotyki

Subskrybuj nas na Youtube
SN o kwalifikacji danego związku chemicznego w sprawie o narkotyki/Fot. Fotolia
SN o kwalifikacji danego związku chemicznego w sprawie o narkotyki/Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem Sądu Najwyższego o tym jak kwalifikować dany związek chemiczny w sprawie o narkotyki decyduje sąd orzekający.

SN: o tym jak kwalifikować dany związek chemiczny ws. o narkotyki - decyduje sąd orzekający

O tym, czy dany związek chemiczny ws. o wprowadzenie go do obrotu, kwalifikować jako substancję psychotropową, czy też jako tzw. środek zastępczy, powinien zdecydować sąd orzekający, który zawsze może zasięgnąć dodatkowej opinii biegłych - wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego.

REKLAMA

"Jakkolwiek przedstawione zagadnienie wyłoniło się w postępowaniu odwoławczym, a jego rozstrzygniecie jest niezbędne do rozpoznania sprawy (...), to analizowany problem ma wyłącznie charakter natury faktycznej" - powiedział w uzasadnieniu środowego postanowienia SN sędzia Igor Zgoliński w odpowiedzi na zapytanie sądu odwoławczego.

Pytanie sądu o substancję zawierającą gamma-butyrolakton (GBL)

REKLAMA

W środę Izba Karna SN zajmowała się zagadnieniem przekazanym jej przez szczeciński sąd apelacyjny. Sąd ten zapytał, czy substancja zawierająca gamma-butyrolakton (GBL) jest substancją psychotropową, czy środkiem zastępczym w rozumieniu ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Szczeciński sąd rozpoznawał apelację od wyroku koszalińskiego sądu okręgowego, który skazał mężczyznę na pięć lat pozbawienia wolności m.in. za wprowadzenie do obrotu znacznej ilości substancji psychotropowej GBL. W apelacji obrona argumentowała zaś, że I instancja niezasadnie uznała GBL za substancję psychotropową, podczas gdy jest ona najwyżej środkiem zastępczym, wobec którego stosuje się przepadek na rzecz Skarbu Państwa i zniszczenie.

Substancja GBL - będąca, jak wskazano, estrem wewnątrzcząsteczkowym - nie znalazła się wykazie substancji psychotropowych i środków odurzających będących załącznikiem do rozporządzenia ministra zdrowia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tymczasem złożone przed szczecińskim sądem zeznania specjalistów były rozbieżne. Specjalista z biura ds. substancji chemicznych CBŚP ocenił, że skoro substancja jest zaliczana do estrów, to mieści się w jednej z kategorii z wykazu.

"Estrów wewnątrzcząsteczkowych (...) w realnych ilościach na rynku występuje tylko jeden, właśnie GBL. Gdyby zatem intencją ustawodawcy było objęcie GBL pojęciem substancji psychotropowej, z łatwością mógłby to uczynić wskazując estry wewnątrzcząsteczkowe w końcówce tabeli stanowiącej załącznik do rozporządzenia" - oceniło natomiast dwoje biegłych toksykologów.

Sąd Najwyższy odmówił podjęcia uchwały

REKLAMA

SN odmówił jednak podjęcia uchwały w tej sprawie. "Sąd apelacyjny dysponuje dwoma sprzecznymi stanowiskami (...), ale zaistniała sprzeczność ma de facto charakter sporu o podobieństwo związku chemicznego GBL do związków chemicznych wskazanych w rozporządzeniu" - zaznaczył sędzia Zgoliński.

Jak dodał, przepisy dopuszczają na przykład możliwość "powołania innych biegłych w celu wyjaśnienia rozbieżności". "W pierwszej kolejności oceny tej winien jednak dokonać sąd odwoławczy" - podkreślił sędzia SN.

Jednocześnie sędzia Zgoliński wskazał, że w stanowisku Głównego Inspektora Farmaceutycznego z 2016 r. uznano, że GBL jest "substancją kontrolowaną na mocy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii". "Komunikat ten nie zawiera jednak uzasadnienia tego stanowiska, więc zasadne jest też rozważenie zwrócenia się przez sąd apelacyjny do tej instytucji o stosowne, bardziej szczegółowe, wyjaśnienia, a względnie również rozważenie przesłuchania jej przedstawiciela na okoliczności z tego postępowania odwoławczego" - wskazał sędzia SN. (PAP)

Autor: Marcin Jabłoński
mja/ robs/

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pokaźne zyski z PPK: 135-181 % przez ponad 5 lat. Jak sprawdzić stan rachunku PPK? Wypłacić można zawsze ale przed 60 urodzinami są potrącenia

Zysk statystycznego uczestnika PPK od grudnia 2019 roku do kwietnia 2025 r. wyniósł 135-181 proc. - biorąc pod uwagę kwoty, które uczestnik sam wpłacił. Taka informacja została podana w opublikowanym 21 maja 2025 r. nr 5 (43) biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Przez tę lukę prawną, konto bankowe może zostać wyczyszczone do zera. „Takie sytuacje zdarzają się częściej niż mogłoby się wydawać, a konsekwencje bywają dramatyczne"

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze nie są chronieni przed zajęciem przez komornika środków zgromadzonych przez nich na koncie bankowym w takim zakresie, jak osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy, w stosunku do których obowiązuje tzw. kwota wolna od potrąceń, której celem jest zabezpieczenie im tzw. minimum egzystencjalnego. Powyższa luka prawna – jak zwraca uwagę mec. Adam Kaczor z Kancelarii Restrukturyzacyjnej KPR – nierzadko skutkuje nie tylko likwidacją działalności, ale „dramatem całej rodziny”.

Miały być dopłaty, a są mandaty – i to 1500 zł. Biorą się za rowerzystów

Rządowe zapowiedzi dotyczące dofinansowania zakupu rowerów elektrycznych pojawiają się regularnie a jak dotąd nie wykroczyły poza status: obietnicy. Co najmniej od roku słyszymy, że „już niedługo” pojawią się konkretne środki wsparcia, a instytucje takie jak NFOŚiGW oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchomią programy, które mają objąć nawet kilkadziesiąt tysięcy potencjalnych nabywców rowerów elektrycznych. Zamiast tego jest akcja policji i są mandaty dla cyklistów i to niemałe bo nawet 1500 zł. Co dalej z pseudo e-rowerami?

Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

REKLAMA

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki dla TVP - 2 tura wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży? Zagłosuj w sondzie Inforu.

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

Niestety jestem karany za PESEL. Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę wojskową 10 lat odprowadzałem składki do ZUS

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

REKLAMA

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

Są 4 główne sposoby oszustw „na ZUS”. Emeryt i rencista muszą wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić. Jak nie dać się wkręcić?

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

REKLAMA