Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

SN o kwalifikacji danego związku chemicznego w sprawie o narkotyki

SN o kwalifikacji danego związku chemicznego w sprawie o narkotyki/Fot. Fotolia
SN o kwalifikacji danego związku chemicznego w sprawie o narkotyki/Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem Sądu Najwyższego o tym jak kwalifikować dany związek chemiczny w sprawie o narkotyki decyduje sąd orzekający.

SN: o tym jak kwalifikować dany związek chemiczny ws. o narkotyki - decyduje sąd orzekający

O tym, czy dany związek chemiczny ws. o wprowadzenie go do obrotu, kwalifikować jako substancję psychotropową, czy też jako tzw. środek zastępczy, powinien zdecydować sąd orzekający, który zawsze może zasięgnąć dodatkowej opinii biegłych - wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego.

REKLAMA

"Jakkolwiek przedstawione zagadnienie wyłoniło się w postępowaniu odwoławczym, a jego rozstrzygniecie jest niezbędne do rozpoznania sprawy (...), to analizowany problem ma wyłącznie charakter natury faktycznej" - powiedział w uzasadnieniu środowego postanowienia SN sędzia Igor Zgoliński w odpowiedzi na zapytanie sądu odwoławczego.

Pytanie sądu o substancję zawierającą gamma-butyrolakton (GBL)

REKLAMA

W środę Izba Karna SN zajmowała się zagadnieniem przekazanym jej przez szczeciński sąd apelacyjny. Sąd ten zapytał, czy substancja zawierająca gamma-butyrolakton (GBL) jest substancją psychotropową, czy środkiem zastępczym w rozumieniu ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Szczeciński sąd rozpoznawał apelację od wyroku koszalińskiego sądu okręgowego, który skazał mężczyznę na pięć lat pozbawienia wolności m.in. za wprowadzenie do obrotu znacznej ilości substancji psychotropowej GBL. W apelacji obrona argumentowała zaś, że I instancja niezasadnie uznała GBL za substancję psychotropową, podczas gdy jest ona najwyżej środkiem zastępczym, wobec którego stosuje się przepadek na rzecz Skarbu Państwa i zniszczenie.

Substancja GBL - będąca, jak wskazano, estrem wewnątrzcząsteczkowym - nie znalazła się wykazie substancji psychotropowych i środków odurzających będących załącznikiem do rozporządzenia ministra zdrowia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tymczasem złożone przed szczecińskim sądem zeznania specjalistów były rozbieżne. Specjalista z biura ds. substancji chemicznych CBŚP ocenił, że skoro substancja jest zaliczana do estrów, to mieści się w jednej z kategorii z wykazu.

"Estrów wewnątrzcząsteczkowych (...) w realnych ilościach na rynku występuje tylko jeden, właśnie GBL. Gdyby zatem intencją ustawodawcy było objęcie GBL pojęciem substancji psychotropowej, z łatwością mógłby to uczynić wskazując estry wewnątrzcząsteczkowe w końcówce tabeli stanowiącej załącznik do rozporządzenia" - oceniło natomiast dwoje biegłych toksykologów.

Sąd Najwyższy odmówił podjęcia uchwały

REKLAMA

SN odmówił jednak podjęcia uchwały w tej sprawie. "Sąd apelacyjny dysponuje dwoma sprzecznymi stanowiskami (...), ale zaistniała sprzeczność ma de facto charakter sporu o podobieństwo związku chemicznego GBL do związków chemicznych wskazanych w rozporządzeniu" - zaznaczył sędzia Zgoliński.

Jak dodał, przepisy dopuszczają na przykład możliwość "powołania innych biegłych w celu wyjaśnienia rozbieżności". "W pierwszej kolejności oceny tej winien jednak dokonać sąd odwoławczy" - podkreślił sędzia SN.

Jednocześnie sędzia Zgoliński wskazał, że w stanowisku Głównego Inspektora Farmaceutycznego z 2016 r. uznano, że GBL jest "substancją kontrolowaną na mocy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii". "Komunikat ten nie zawiera jednak uzasadnienia tego stanowiska, więc zasadne jest też rozważenie zwrócenia się przez sąd apelacyjny do tej instytucji o stosowne, bardziej szczegółowe, wyjaśnienia, a względnie również rozważenie przesłuchania jej przedstawiciela na okoliczności z tego postępowania odwoławczego" - wskazał sędzia SN. (PAP)

Autor: Marcin Jabłoński
mja/ robs/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Catfishing

  Na czym polega catfishing w Internecie? Jak go rozpoznać i w jaki sposób można się przed nim chronić?

  22 października sprawdzą, kto chodzi do kościoła

  Tradycyjnie raz w roku w kościele katolickim odbywa się liczenie wiernych. Podczas niedzielnych praktyk religijnych sprawdza się, ilu z zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępowania do komunii św. katolików jest obecnych. W tym roku odbędzie się to 22 października we wszystkich parafiach.

  Phishing

  Phishing to jedno z podstawowych pojęć związanych z cyberprzemocą. Na czym polega atak phishingowy? Jak się chronić przed tym zjawiskiem?

  Kradzież towaru w transporcie - kiedy to przewoźnik jest odpowiedzialny? To zależy

  Branża transportowa boryka się z problemem coraz częstszych kradzieży. Czy to przewoźnik ponosi odpowiedzialność za kradzież towaru? To zależy od okoliczności. Prawo transportowe rozstrzyga część sytuacji, w pozostałych przypadkach decyduje sąd. A decyzje te bywają dyskusyjne. 

  REKLAMA

  Rodzice nie są parą, nie chcą tworzyć rodziny, poznają się tylko w celu zostania rodzicami i wspólnego wychowywania dziecka

  Czy nastaje nowy model rodzicielstwa? W coparentingu rodzice nie chcą stworzyć rodziny, ani nie są parą, chcą tylko mieć wspólne dziecko. W Barcelonie za miesiąc urodzi się pierwsze dziecko w tym alternatywnym systemie rodzicielstwa. 

  103. rocznica bitwy niemeńskiej. Obchody w Warszawie
  Ponad 143 mln zł trafi do szkół

  Ponad 143 mln zł trafi do szkół samorządowych i niesamorządowych w latach 2023-2024 na realizację inwestycji infrastrukturalnych. Dofinansowanie otrzymają łącznie 242 projekty. Poznaliśmy wyniki rozstrzygnięcia w programie „Inwestycje w oświacie”.

  Ogródki działkowe w cenie. Czy na RODOS można mieszkać cały rok?

  Nawet 300 tys. zł trzeba zapłacić za ogródek działkowy z budynkiem w Poznaniu! I to mimo, że takiej działki nie można kupić, ale jedynie nabyć prawo do korzystania z niej. Nie można na niej także mieszkać przez cały rok! A o to często pytają notariusza zainteresowani kupnem takiej działki, a seniorzy o możliwość zapisania nieruchomości wnukom bądź przyjaciołom. 

  REKLAMA

  Jaka wysokość diet dla członków komisji wyborczych przy jednoczesnych wyborach i referendum?

  Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na problem diet dla członków obwodowych komisji wyborczych. Jak wskazuje, podczas wyborów parlamentarnych oraz referendum ogólnokrajowego będą one takie, jak podczas wyborów do Sejmu i Senatu RP, Prezydenta RP oraz do Parlamentu Europejskiego. „Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach - podkreśla RPO.

  Inflacja w II połowie 2023 r. i kolejnych latach. Jaka?

  Zdaniem RPP inflacja w II połowie 2023 r. oraz w kolejnych latach będzie się nadal obniżać. Sprawdź szczegóły!

  REKLAMA