REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krajowy Rejestr Zadłużonych - nowe przepisy weszły w życie

Krajowy Rejestr Zadłużonych - nowe przepisy weszły w życie
Krajowy Rejestr Zadłużonych - nowe przepisy weszły w życie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Weszły w życie przepisy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Jakie dane znajdą się w nowym systemie?

Krajowy Rejestr Zadłużonych

Wprowadzenie Krajowego Rejestru Zadłużonych (KRZ) jako jednego rejestru, w którym będą ujawniane dane m.in. dotyczące osób, wobec których prowadzi się postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe - przewidują przepisy, które weszły w życie w środę.

REKLAMA

REKLAMA

Jak ocenił w rozmowie z PAP wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, powstał nowoczesny, jawny, wygodny i wiarygodny system teleinformatyczny. "System, który zakłada, że wnioski i dokumenty do KRZ będą przesyłane on-line. Zmiana umożliwi też cyfryzację postępowania upadłościowego i restrukturyzacyjnego, czyli szybszą naprawę zadłużonych firm, co jest szczególnie ważne w pandemii" - wskazał.

Ustawę o KRZ Sejm uchwalił w końcu 2018 r. Pierwotnie miała wejść w życie od 1 grudnia 2020 r., ale ostatecznie termin ten przesunięto o rok. Jednocześnie wiosną br. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o KRZ, która dostosowała przepisy tej regulacji do uchwalonej pod koniec sierpnia 2019 r. nowelizacji Prawa upadłościowego.

Resort sprawiedliwości zapowiadał, że "w pełni nowoczesny, całkowicie jawny i powszechnie dostępny w internecie KRZ zastąpi od 1 grudnia dotychczasowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych i obejmie dane związane z brakiem wypłacalności lub zagrożeniem niewypłacalnością, istotne dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego".

REKLAMA

Jak przekazywało MS nowy rejestr ujawni informacje m.in. na temat "firm znajdujących się w postępowaniu upadłościowym i restrukturyzacyjnym, osób objętych upadłością konsumencką, dłużników z umorzonym postępowaniem egzekucyjnym". "Będą tu również zamieszczane orzeczenia o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej" - informowało ministerstwo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W nowym rejestrze znajdą się też dłużnicy alimentacyjni" - przypomniał natomiast Warchoł. Do KRZ trafią bowiem informacje o osobach fizycznych, wobec których toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych lub egzekucja należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, a które zalegają ze spełnieniem tych świadczeń za okres dłuższy niż trzy miesiące.

Jak powiedział wiceminister portal ma mieć charakter publiczny, a "obywatel w każdej chwili będzie mógł sprawdzić, czy nie toczy się jakieś postępowanie w stosunku do niego, albo wobec innej osoby, z którą właśnie zawiązuje umowę". "Będzie to dawało pewność, że kontrahent nie jest objęty postępowaniem upadłościowym" - wskazał.

Potencjalni beneficjenci systemu

"Wśród potencjalnych beneficjentów korzystających z tego systemu będą obywatele, przedsiębiorcy, pracownicy biur podawczych oraz sekretariatów i wydziałów upadłościowych w sądach rejonowych i okręgowych, doradcy restrukturyzacyjni, komornicy, ZUS, KAS i co bardzo ważne, pomoc społeczna" - wskazał wiceszef MS.

Ustawa przewiduje wprowadzenie obowiązku składania w postępowaniu restrukturyzacyjnym oraz w postępowaniu upadłościowym przedsiębiorców wniosków oraz dokumentów drogą elektroniczną oraz wprowadzenie jako zasady dokonywania elektronicznych doręczeń. "Będą szybsze postępowania, krótszy czas od wydania orzeczenia do jego wysyłki i eliminacja opóźnień w doręczaniu korespondencji" - zapowiedział Warchoł.

Zaznaczył, że nie trzeba już będzie publikować ogłoszeń w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, co "wpłynie na oszczędności przedsiębiorców i obniży koszty postępowań restrukturyzacyjno-upadłościowych".

Warchoł dodał, że zastrzegł, iż informacje w rejestrze nie dotyczą dłużników, którzy nie spłacają na bieżąco swoich zobowiązań, "chyba że wszczęte zostało postępowanie upadłościowe". "KRZ nie jest narzędziem komercyjnym i nie będą pobierane opłaty. Rejestr nie zapewnia też nieograniczonego dostępu do wszelkich zawartych informacji, część z tych informacji będzie przeznaczona wyłącznie dla stron postępowania" - zaznaczył.

Jednocześnie Warchoł zapewnił, że infrastruktura techniczna jest przygotowana, a cały system jest "innowacyjny i nowoczesny". "Kolejna bardzo ważna zmiana, oprócz tego, że wprowadziliśmy od 1 lipca elektroniczny Krajowy Rejestr Sądowy, który obsługuje już teraz blisko osiem milionów pism. Mamy też elektroniczne księgi wieczyste, gdzie prawie połowa postępowań wieczystoksięgowych odbywa się w formie elektronicznej, a w zeszłym roku odnotowano ponad 170 milionó wyszukań ksiąg. Mamy także elektroniczny system losowego przydziału spraw sędziom. Teraz do tych systemów dołącza KRZ i jest to kolejny wielki przełom" - ocenił wiceminister. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński
mja/ godl/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • obywatel bezsilny
  2021-12-01 21:58:42
  jest godzina 21:47 1 grudnia 2021 r. wybieram z modułu obwieszczenia wszystkie ogłoszenia upadłości z przedziału dat 1.12.2021 -1.12.2021 wynik? Zero W module tożsamość wybieram załóż konto; potwierdzam tożsamość przez bankowość jednego z największych banków w Polsce; poprawnie potwierdzono profil zaufany i przenosi mnie na stronę z komunikatem o błędzie W module ogólnodostępnym wybieram wyszukiwanie doradców restrukturyzacyjnych sprawdzam syndyków, którzy widnieją jako mający konto w systemie - na 1579 - ok 120. gratulacje - zero informacji o systemie przed wejściem przepisów w życie, bo i faktycznie nie było się czym chwalić. Niby można zrobić takie rzeczy poprawnie ale jakoś znów się nie udało. Kiedy wreszcie doczekamy się końca tego snu wariata?
  0
 • obywatel bezsilny
  2021-12-02 18:40:15
  jest godzina 18:36 2 grudnia 2021 r.; ponownie wybieram z modułu obwieszczenia wszystkie wnioski o ogłoszenie upadłości z przedziału dat 1.12.2021 -2.12.2021 wynik? Zero. Gratulacje, wystarczyło dwa dni obowiązywania KRZ, żeby zlikwidowano w Polsce problem nadmiernego zadłużenia. Pierwsze dwa dni w Polsce od pewnie 3 lat, kiedy nie złożono w RP wniosku o ogłoszenie upadłości.
  0
QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wadliwe lub nietrafione prezenty świąteczne. Co można z tym zrobić zgodnie z prawem? Reklamacje, gwarancja, zwrot

Grudzień to czas wzmożonego ruchu w galeriach handlowych i większej aktywności klientów na stronach sklepów internetowych. Święta Bożego Narodzenia są doskonałą okazją do obdarowywania najbliższych upominkami. Jednak co zrobić z prezentem uszkodzonym lub nietrafionym? W tym kontekście warto przypomnieć nowe zasady reklamacji konsumenckiej po blisko roku od ich wejścia w życie.

Po ponad pół roku znowu rośnie liczba ukraińskich uchodźców w Polsce

Po raz pierwszy od marca 2023 roku odnotowano wzrost liczby ukraińskich uchodźców objętych ochroną tymczasową w Polsce. Na koniec października tego roku liczba ta osiągnęła ponad 957 tys. osób, co sygnalizuje zmianę dotychczasowej tendencji spadkowej – informuje 11 grudnia 2023 r. Platforma Migracyjna EWL, powołując się na najnowsze dane Eurostat.

Ochrona danych osobowych pacjentów. Prezes UODO zatwierdził Kodeks postępowania dla sektora ochrony zdrowia

Dokument ma być narzędziem dla administratorów i podmiotów przetwarzających dane osobowe z branży ochrony zdrowia. To pierwszy w Europie kodeks obejmujący podmioty publiczne i prywatne z sektora medycznego.

TK: kary „unijne” nałożone na Polskę są niezgodne z naszą Konstytucją

Niezgodne z Konstytucją RP są przepisy unijne o nakładaniu kar na Polskę za niezastosowanie się do orzeczonego środka tymczasowego.

REKLAMA

28 grudnia 2023 r. mija termin wykonania zaległych szkoleń bhp i badań lekarskich pracowników. Należy też sprawdzić ważność orzeczeń lekarskich!

28 grudnia 2023 r. kończy się okres przejściowy po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego spowodowanego pandemią COVID-19. Pracodawcy muszą zadbać o wykonanie zaległych badań profilaktycznych pracowników i szkoleń bhp. Jeżeli pracodawca nie spełni tego obowiązku, grozi mu kara grzywny do 30000 zł.

Dodatek osłonowy 2024: nie pomniejszy go ani urząd skarbowy, ani komornik. Można zyskać od 228,80 zł do 822,25 zł

Od 1 stycznia 2024 r. Polacy po raz kolejny otrzymają wsparcie w postaci dodatku osłonowego. Wnioski będą składać pomiędzy 1 a 30 kwietnia, a wypłaty będą zrealizowanego do 30 czerwca 2024 r. Jednak niektórzy już dziś się martwią, czy otrzymają deklarowane kwoty w całości. Czy trzeba będzie od nich zapłacić podatek oraz czy będą podlegały egzekucji komorniczej.

Potrącenie w postępowaniu cywilnym po zmianach w 2023 roku. Warunki, zasady, przepisy i wątpliwości

Skuteczne złożenie zarzutu potrącenia w trakcie postępowania cywilnego, pomimo uregulowania tej kwestii przez ustawodawcę w kodeksie postępowania cywilnego nadal rodzi kontrowersje i rozbieżne rozstrzygnięcia sądu. Nowelizacja art. 203(1) kodeksu postępowania cywilnego wprowadzona od 1 lipca 2023 r. ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, zamiast powstałe rozbieżności usunąć, zrodziła nowe. 

Marszałek Sz. Hołownia kieruje obradami Sejmu. Obejrzyj transmisję on-line. Dziś expose M. Morawieckiego. Tusk premierem. Duda w Sejmie [Bezpośrednio 11 grudnia]

Transmisja online obrad Sejmu w dniu 11 XII 2023 r. Co się dzieje? Expose M. Morawieckiego. Tusk premierem. Duda w Sejmie. A wszystkim kieruje Szymon Hołownia.

REKLAMA

Świąteczne prezenty kupuj z głową! Poradnik konsumenta - reklamacje, zwroty, ceny

Do Bożego Narodzenia zostało jeszcze tylko dwa tygodnie, a wiele osób wciąż czeka z zakupem świątecznych prezentów. Galerie handlowe przeżywają oblężenie, a w chaosie łatwo o pomyłkę czy niedopatrzenie podczas zakupów. Jak nie dokładać sobie stresu, kupując gwiazdkowe prezenty? Jakie egzekwować swoje prawa? Co trzeba wiedzieć? Przypominamy.

W 2024 roku nie trzeba składać nowego oświadczenia podatkowego do ZUS, jeśli nie zaszły żadne zmiany

ZUS informuje, że nie ma konieczności składania co roku oświadczeń podatkowych w ZUS przez emerytów czy rencistów. Oświadczenia obowiązują także na kolejne lata podatkowe. Nowe oświadczenia składamy w sytuacji zmiany lub odwołania dotychczasowego. 

REKLAMA