REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona czasowa cudzoziemców przyjeżdżających do Polski z Ukrainy nieobjętych ustawą o pomocy obywatelem Ukrainy – komu przysługuje i na jakich zasadach

Ochrona czasowa cudzoziemców przybywających do Polski z Ukrainy, niebędących jej obywatelami – komu przysługuje i na jakich zasadach
Ochrona czasowa cudzoziemców przybywających do Polski z Ukrainy, niebędących jej obywatelami – komu przysługuje i na jakich zasadach
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Cudzoziemcy niebędący obywatelami Ukrainy, a przybywający z niej do Polski po 24 lutego 2022 r. w wyniku inwazji Rosji, nie objęci ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy (tzw. specustawą), mają prawo do ochrony czasowej na terenie Polski. Na jakich zasadach i przez ile czasu? Do czego ich uprawnia?

Ochrona czasowa cudzoziemców w Polsce niebędących obywatelami Ukrainy – komu przysługuje

Zgodnie z Decyzją Wykonawcza Rady (UE) 2022/382 z dnia 4 marca 2022 r. stwierdzającą istnienie masowego napływu wysiedleńców z Ukrainy, obcokrajowcy, którzy nie posiadają obywatelstwa Ukrainy, nie są małżonkami obywateli Ukrainy (w związku z czym nie zostali objęci Ustawą o pomocy obywatelem Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym), czy też nie są członkami najbliższej rodziny obywatela Ukrainy posiadającego Kartę Polaka, a przybyli do Polski z Ukrainy po 24 lutego w związku z trwającą na jej terytorium wojną, mogą korzystać z ochrony czasowej na terytorium Polski.

REKLAMA

Ochrona czasowa cudzoziemców w Polsce niebędących obywatelami Ukrainy – warunki jej otrzymania

Obcokrajowiec przebywający przed 24 lutego 2022 roku na terenie Ukrainy, który został zmuszony do jej opuszczenia na skutek trwającego tam konfliktu zbrojnego, ma prawo przekroczyć Polską granicę i ubiegać się o ochronę czasową. Musi jednak dysponować dokumentami potwierdzającymi, że przed tą datą legalnie przebywał na jej terytorium i nie jest możliwy jego bezpieczny powrót do kraju pochodzenia.

Obcokrajowcy uprawnieni do ochrony czasowej w Polsce:

REKLAMA

- bezpaństwowcy lub obywatele państw trzecich innych niż Ukraina, którzy są w stanie udowodnić, że przed 24 lutego 2022 r. legalnie przebywali w Ukrainie na podstawie ważnego zezwolenia na pobyt stały wydanego zgodnie z prawem ukraińskim i nie są w stanie w bezpiecznych warunkach powrócić do kraju lub regionu pochodzenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- bezpaństwowcy lub obywatele państw trzecich innych niż Ukraina (i członków ich rodzin), którzy przed 24 lutego 2022 r. korzystali z ochrony międzynarodowej lub równoważnej ochrony krajowej w Ukrainie.

Za członków rodziny uznaje się następujące osoby:

- małżonek

- małoletnie i niepozostające w związku małżeńskim dzieci lub dzieci małżonka, niezależnie od tego, czy urodziły się w związku małżeńskim, poza związkiem, czy są przysposobione

- inni bliscy krewni, którzy mieszkali razem jako jedna rodzina w czasie, kiedy wystąpiły okoliczności prowadzące do masowego napływu wysiedleńców, którzy byli w tym czasie całkowicie lub częściowo na utrzymaniu ww. osoby.

Ważne! Rodzina znajdowała się już i przebywała w Ukrainie przed 24 lutego 2022 r.

Ochrona czasowa cudzoziemca w Polsce niebędącego obywatelem Ukrainy – co zrobić, aby ją otrzymać

Potwierdzeniem korzystania z ochrony czasowej w Polsce jest zaświadczenie bezpłatnie wydawane przez Urząd do Spraw Cudzoziemców. Dokument można uzyskać w siedzibie urzędu w Warszawie i Białej Podlaskiej lub rejestrując się on-line w celu zgłoszenia chęci otrzymania zaświadczenia. Jednak konieczne będzie osobiste stawiennictwo w celu otrzymania dokumentu.

Aby otrzymać zaświadczenie potwierdzające korzystanie z ochrony czasowej w Polsce niezbędny jest kontakt z przedstawicielami Urzędu do spraw cudzoziemców. Nie ma konieczności składania pisemnego wniosku.

Adresy urzędów przyznających zaświadczenia o korzystaniu z ochrony czasowej w Polsce:

  1. Urząd do spraw Cudzoziemców

Ul. Taborowa 33

Warszawa

Telefon kontaktowy: 47 721 76 75

  1. Delegatura urzędu w Białej Podlaskiej

Ul. Dokudowska 19

Biała Podlaska

Telefon kontaktowy: 83 342 75 32

Istnieje również możliwość zgłoszenia on-line chęci otrzymania takiego zaświadczenia. W  tym celu należy wypełnić formularz, który znajduje się pod adresem:

https://www.gov.pl/web/udsc/pl

Formularz rejestracyjny dostępny jest w 4 językach: ukraińskim, rosyjskim, polskim i angielskim.

Podczas rejestracji on-line zostanie przeprowadzona wstępna weryfikacja. Obcokrajowiec ubiegający się o zaświadczenie będzie musiał podać swoje obywatelstwo i dokumenty potwierdzające legalny pobyt na Ukrainie, które zostaną zweryfikowane w trakcie odbioru zaświadczenia. Będzie musiał również wybrać preferowane miejsce jego odbioru. Po prawidłowych przejściu procesu rejestracji otrzyma on w wiadomości SMS powiadomienie o miejscu i terminie odbioru dokumentu.  

Zaświadczenie potwierdzające korzystanie z ochrony czasowej cudzoziemca w Polsce – do kiedy jest ważne

Każdy cudzoziemiec uciekający przez wojną na Ukrainie, który nie został objęty pomocą w ramach ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, a należy do kategorii wysiedleńców zgodnie z wyżej wymienioną Decyzją Unijną, może korzystać z ochrony czasowej do dnia 4 marca 2023 roku. Zaświadczenie poświadcza jego prawo do pobytu w tym czasie na terytorium Polski.  

Uprawnienia obcokrajowca korzystającego z ochrony czasowej na terenie Polski, uciekającego przed wojną na Ukrainie:

  1. Praca

Każdy cudzoziemiec, który korzysta w Polsce z ochrony czasowej ma prawo podjąć na jej terenie pracę, bądź prowadzić działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak obywatele polscy.

  1. Opieka medyczna

Wysiedleńcy otrzymują również prawo do opieki medycznej na żądanie. Opieka medyczna obejmuje świadczenia w zakresie analogicznym dla osób objętych obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym (z wyłączeniem leczenia lub rehabilitacji uzdrowiskowej).

Zapisy na wizyty lekarskie obcokrajowcy korzystający z ochrony czasowej dokonują pod numerem telefonu: 22 112 02 06.

W stanach nagłego zagrożenia zdrowia korzystają z ogólnego systemu pod numerem 112.

  1. Pomoc społeczna

Obcokrajowcy przebywający w Polsce na podstawie uzyskanej ochrony czasowej mogą również poprosić o pomoc społeczną. Przysługuje im zakwaterowanie i wyżywienie, bądź pomoc w postaci świadczenia pieniężnego.

W celu skorzystania z pomocy w postaci świadczenia pieniężnego na pokrycie we własnym zakresie pobytu w Polsce należy:

1. Przesłać pocztą wniosek wraz ze wskazaniem aktualnego adresu zamieszkania, na który mają zostać przesłane świadczenia oraz kopią zaświadczenia o korzystaniu z ochrony czasowej.

Dokumenty należy wysłać na adres: Departament Pomocy Socjalnej, Urząd do Spraw Cudzoziemców, ul. Taborowa 33, 02-699 Warszawa.

lub

2. Zgłosić się do punktu obsługi cudzoziemca w siedzibie Urzędu do Spraw Cudzoziemców przy ul. Taborowej 33 w Warszawie.

Podstawa prawna:

  1. Decyzja Wykonawcza Rady (UE) 2022/382 z dnia 4 marca 2022 r. stwierdzająca istnienie masowego napływu wysiedleńców z Ukrainy w rozumieniu art. 5 dyrektywy 2001/55/WE i skutkująca wprowadzeniem tymczasowej ochrony.
  2. Ustawie o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. Min. M. Kierwiński zrealizował deklaracje [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała też działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów.

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

REKLAMA

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Polsce grożą kary finansowe. Ceny maksymalne energii elektrycznej niezgodne z prawem UE

Polsce grozi ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania i nałożenia kar finansowych. Wszystko to przez niezgodne z prawem Unii Europejskiej wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej.

Bon energetyczny 2024 - dla kogo, ile będzie wynosił? Kryteria dochodowe to 2500 zł albo 1700 zł na osobę

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon energetyczny ma być wypłacany już od lipca 2024 r.

REKLAMA