Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy 500+ zostanie zwiększone do 700+?

Paulina Karpińska
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Czy 500+ zostanie zwiększone do 700+?
Czy 500+ zostanie zwiększone do 700+?
Materiały prasowe
W sobotę 4 czerwca w podwarszawskich Markach odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości. Prezes Jarosław Kaczyński przedstawił na niej ocenę działań partii rządzącej. Przedstawił także enigmatycznie dalszą politykę PiS.

Co dalej z 500+

Na konwencji partii Prawa i Sprawiedliwości przemawiał tylko prezes Jarosław Kaczyński. Wbrew hucznym spekulacjom, które pojawiły się przed nią w mediach, Kaczyński nie poruszył tematu zwiększenia kwoty 500+ na każde dziecko w Polsce do 700+. Zatem nie wiadomo, czy partia rządząca ma w planach zmianę.  

Z doświadczenia i sposobu działania Prawa i Sprawiedliwości można przypuszczać, że tego rodzaju „przecieki” do mediów mogą służyć jako sonda opinii społecznej. W związku z tym, że prezes Jarosław Kaczyński nie zdementował tej informacji, pozostaje ona znakiem zapytania. Nie wiadomo zatem jaką politykę w kwestii 500+ przyjmie PiS. Można jednak przypuszczać, że ten temat szybko nie zniknie ze sceny.

Konwencja PIS – czego dotyczyła

Prezes Kaczyński przemawiał jako jedyny na sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości. W trakcie przemowy dokonał podsumowań działalności partii rządzącej w ostatnich latach. Poruszył tematykę dotyczącą zwiększenia kwoty na obronę kraju, zwiększenia dochodów do budżetu państwa, wzrostu wysokości świadczeń socjalnych. Podkreślił także znaczenie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i przekopu Mierzei Wiślanej.

Prezes PiS przyznał także porażkę w kwestii realizacji programu Mieszkanie+.

Sobotnia konwencja PiS miała przede wszystkich zainaugurować letnią akcji spotkań polityków partii z wyborcami i zmobilizować jej członków do działania. W trasę po Polsce mają wyruszyć liderzy PiS, także prezes Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki.

Kaczyński: dochody budżetowe są większe o 205,7 mld zł niż w 2015 r.

- Dzisiaj dochody budżetowe państwa są większe o 205,7 mld zł niż w 2015 roku, a dochody całej sfery finansów publicznych o 406 mld zł. Odnieśliśmy tutaj sukces – ocenił prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Dodał, że wpływy te umożliwiły zmianę w wielu aspektach życia Polaków.

- Te pieniądze - a łącznie do 2021 roku było ich o 625 mld więcej, niż gdyby przeliczyć tak dochody z 2015 roku - były podstawą zmian w bardzo wielu dziedzinach naszego życia, ale można powiedzieć, że taka najbardziej odczuwalna, radykalna i oczywista nastąpiła w polityce społecznej – wskazał.

Kaczyński: wydatki na rodzinę wzrosły o 200 mld zł, a tylko w 2022 r. o 62 mld zł

- Wydatki na rodzinę, głównie na dzieci, wzrosły za rządów PiS o 200 miliardów zł, a tylko w 2022 roku o 62 mld zł - powiedział wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas sobotniej konwencji partii.

Podkreślił również, że nastąpił także "niebywały wzrost" wydatków z myślą o seniorach.

Pieniądze zostały przyznane Polakom w ramach programów: 500+, Maluch+ Dobry Start+, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy+, czy „Matka 4+”.

Prezes Kaczyński zaznaczył, że w przypadku samych seniorów znacznie wzrosła suma pieniędzy przeznaczona na programy socjalne im dedykowane.

"Tutaj [...] mamy wzrost niebywały - z 3,6 mld zł do 44 mld zł. W tym roku, w roku 2022, patrząc na te lata, na samą 13. emeryturę, wydaliśmy 43,8 bodajże miliarda złotych, na 14. [red.emeryturę] 11,4 miliarda złotych" – ocenił Jarosław Kaczyński.

Kaczyński: CPK to inwestycja, która ustawi nasz kraj w centrum Europy

- Centralny Port Komunikacyjny to olbrzymia inwestycja, która zmieni charakter naszego kraju i ustawi go w centrum Europy – ocenił prezes Kaczyński.

Dodał, że "w całych dziejach PRL-u, gdzie wielkich inwestycji było wiele, żadna nie była tak wielka jak ta".

- Ona zmieni charakter naszego kraju. Ona ustawi go w centrum Europy i odpowie na pytanie: czy w Berlinie, czy w Warszawie – podsumował ocenę sztandarowej inwestycji partii rządzącej.

Kaczyński: przekop Mierzei Wiślanej to jedna z inwestycji dot. integralności terytorialnej

Prezes PiS w swoim przemówieniu odniósł się również do drugiej, ważnej dla partii rządzącej, inwestycji – do przekopu Mierzei Wiślanej. Podkreślił również wagę budowy nowych dróg i autostrad w kraju.

„Przekop Mierzei Wiślanej, budowa nowych dróg i autostrad, wielkich przedsięwzięć jak np. Via Carpatia, to inwestycje dotyczące naszej integralności terytorialnej i godności narodowej” – ocenił Jarosław Kaczyński.

Kaczyński o programie Mieszkanie+: nie wszystko wyszło

Prezes Kaczyński odniósł się również do realizacji programu Mieszkanie+, porównując ją do łyżki dziegciu w beczce miodu.

Zaznaczył jednak, że osiągnięty wynik w kwestii budowy mieszkań to rekord.

- 235 tys. w 2021 r. to jest najlepszy wynik od 1979 r. Ale co to oznacza? Że przy końcu Gierka tych mieszkań było więcej […]. Było ich około 300 tys.” – ocenił Kaczyński.

Według prezesa PiS w realizacji polityki mieszkaniowej „nie wszystko wyszło”.

- Z Mieszkania+ tylko 18 tys. wybudowanych [red. mieszkań] i 24 tys. w budowie. Czyli łącznie 42 tys. mieszkań […]. Moglibyśmy być zadowoleni, gdyby tych mieszkań oddawano 1,5 razy więcej, czyli około 350 tys. A bardzo zadowoleni, gdyby ich oddawano 2 razy więcej […] 470 tys. – ocenił Jarosław Kaczyński.

Zapowiedział jednak, że program będzie dalej realizowany.

- Czy stać nas na to? Ja sądzę, że stać. Tylko to jeszcze przed nami” – podsumował prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Kaczyński o walce z inflacją

- Ja nie będę tutaj przedstawiał żadnych scenariuszy, żadnych terminów. Bo naprawdę nikt odpowiedzialny, nawet wśród najlepszych ekonomistów […] nawet oni nie potrafią – ocenił Jarosław Kaczyński.

Dodał jednak, że parta rządząca zajmie się inflacją.

- Natomiast wiem jedno. Inflację opanujemy. I nie będzie to termin jakoś bardzo odległy” – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości. Nie przedstawił jednak żadnych konkretnych propozycji na walkę z nią.

- Nie chce powiedzieć, że w tym przypadku damy rady, ale damy radę – podsumował tą kwestię Kaczyński.

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Tyłki.toj
  2022-06-04 23:44:39
  Ile jeszcze można rozdawać naszych pieniędzy
  0
 • 700zl
  2022-06-08 17:20:52
  Tak bardzo
  0
 • Ana
  2022-06-09 10:29:50
  Najpierw zachęcali żeby decydować się na dzieci ze to przyszłość kraju, a teraz co mam 4 ke małych dzieci i klepiemy biedę za 500 plus można pozyc 2-gora czy tygodnie oszczędzając a i to za każdymi zakupami dziennymi kwota nie schodzi poniżej 120 zł na 5 osób. Bezwarunkowy dochód podstawowy niesprawiedliwie wyszedł tylko w Warmi . PiS najpierw zachęcali do dużych rodzin a teraz co? Gdzie ten dostatek jak obiecywali . Przy małych dzieciach i mieszkając na wiosce nie mam możliwości aby pójść do pracy . A w sklepie można już coraz mniej kupić za te pieniadze
  3
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prywatny elektryk wykorzystywany w celach służbowych a zwrot kosztów
Nowe przepisy wprowadzą możliwość zwrotu pracownikom kosztów używania do celów służbowych samochodów prywatnych z napędem elektrycznym lub hybrydowym, a także napędzanych wodorem.
Karta Dużej Rodziny
Karta Dużej Rodziny pozwala na korzystanie z różnorodnych zniżek. Kto może ją otrzymać?
Ponaglenie w sprawie urzędowej - kiedy nie ma zastosowania?
Pracodawcy oraz osoby bezrobotne, przed złożeniem ponaglenia na opieszałość urzędu pracy lub urzędu wojewódzkiego, powinny wcześniej upewnić się, że w ich sprawie będzie ono skuteczne.
Na czym polega przygotowana likwidacja w upadłości konsumenckiej?
Upadłość konsumencka bez wątpienia stanowi jeden najlepszych sposobów na oddłużenie osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. W obecnych czasach zdecydowanie wzrasta zainteresowanie upadłością konsumencką. W tych ramach można skorzystać także z tzw. pre-pack’u – przygotowanej likwidacji. Na czym polega to rozwiązanie i kiedy jego zastosowanie jest opłacalne? Okazuje się, że przygotowana likwidacja jest procedurą, w ramach której konsument może uzyskać oddłużenie znacznie szybciej, niż w upadłości konsumenckiej.
Podpis elektroniczny
Podpis elektroniczny funkcjonuje w Polsce od ok. dwudziestu lat. W dobie informatyzacji powstanie takiej konstrukcji było nieuniknione. Najważniejszą zaletą jest oszczędność czasu.
Opieka naprzemienna - MS planuje doprecyzowanie przepisów
Czy opieka naprzemienna zostanie zdefiniowana? O planowanych zmianach przepisów poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich.
Uprawianie seksu z małoletnim za jego zgodą
W czasach, gdy granice dopuszczalnego zachowania znacznie się przesuwają, występuje dużo zwolenników postulujących za tym aby zmniejszyć próg wiekowy małoletnich, dopuszczający ich obcowanie płciowe. Czy jednak seks z małoletnim za jego zgodą może wyłączać bezkarność na gruncie polskiego prawa?
Odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu to nie tylko wydatki na jego naprawę - wyrok Sądu Najwyższego
Odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu to nie tylko kwota wydatków poniesionych na jego naprawę, ale też równowartość hipotetycznie określonych kosztów przywrócenia pojazdu do stanu poprzedniego - orzekł Sąd Najwyższy, uwzględniając skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego.
Zakupy online w sklepie internetowym – jak bezpiecznie kupować i płacić
Oszuści zadają sobie trud tworzenia stron pozorujących działalność sklepów internetowych, by wyłudzić od nas pieniądze lub dane osobowe. Podpowiadamy, co zrobić, by nie dać się na to nabrać i jak odróżnić przestępcę od rzetelnego sprzedawcy.
Czy banki utrudniają nadpłatę kredytu po wakacjach kredytowych?
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza czy banki utrudniają nadpłatę kredytu po wakacjach kredytowych. Jakie skargi wpływają od konsumentów?
Spółdzielnia mieszkaniowa
Spółdzielnia mieszkaniowa to organizacja posiadająca osobowość prawną. Jej celem jest prowadzenie działalności polegającej na zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych na rzecz zrzeszonych mieszkańców. Może posiadać nieograniczoną liczbę członków.
Biedronka otwarta w niedzielę? Zapowiedź wzmożonych kontroli
O przeprowadzenie przez Państwową Inspekcję Pracy wzmożonych kontroli przestrzegania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i w święta zwróciła się do głównej inspektor pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. To już kolejne pismo MRiPS w tej sprawie.
Sejm: Głosowanie nad wetem Senatu do Kodeksu karnego przełożone
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała w piątek podczas głosowań w Sejmie, że podjęła decyzję o zdjęciu z porządku obrad rozpatrzenia weta Senatu do nowelizacji Kodeksu karnego.
Koniec z opłatą za czas oczekiwania na wpis hipoteki do KW
Sejm uchwalił ustawę, przyjmując część poprawek Senatu, mocą której banki będą zobowiązane do zwrotu opłat naliczanych w czasie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej kredyt hipoteczny.
Nowelizacja o bezpieczeństwie gazowym uchwalona przez Sejm
Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie gazowym m.in przedłuża do końca 2027 r. obowiązek zatwierdzania przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki taryf na sprzedaż gazu do odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego, takich jak np. szpitale, szkoły i przedszkola.
Dodatek do ogrzewania drewnem, olejem opałowym, LPG nie został uwzględniony w ustawie o dodatku węglowym. Ale będą inne dopłaty na nie
Sejm zdecydował, że 3 tys. zł ma przysługiwać gospodarstwom domowym ogrzewającym się węglem kamiennym. Dla domostw z innymi źródłami ciepła zostaną przygotowane odrębne świadczenia pieniężne.
Czy banki utrudniają skorzystanie z wakacji kredytowych?
W wyniku działań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wiele banków zmieniło niekorzystne dla konsumentów praktyki, np. umożliwia złożenie wniosków o zawieszenie rat na dowolny, ustawowy okres.
Jakie zmiany w karcie wędkarskiej?
Karta wędkarska ma ulec likwidacji – to jedna ze zmian nad, którymi pracuje Departament Rybactwa Wód Polskich i Ministerstwo Infrastruktury.
Rzeczkowska: skorzystanie z wakacji kredytowych nie wpłynie na zdolność kredytową
- Bardzo nas cieszy, że kolejne banki oraz BIK potwierdzają, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie wiąże się z automatycznymi kłopotami z uzyskaniem innego kredytu – powiedziała PAP minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
Trwają prace nad ustawą o działalności lombardów
Celem prac nad ustawą tzw. lombardową jest wzmocnienie monitoringu nad rynkiem lombardów oraz zwiększenie ochrony dla klientów.
To nie koniec koronawirusa w Polsce - kolejna fala na przłomie listopada i grudnia
Kolejna fala koronawirusa grozi Polsce na przełomie listopada i grudnia - ocenił podczas czwartkowej konferencji minister zdrowia.
Ochrona sygnalistów - przepisy karne
Celem wymuszenia prawidłowego stosowania tzw. ustawy o sygnalistach twórca projektu zdecydował się na wprowadzenie przepisów karnych. Jakich?
Whistleblowing w Polsce. Kiedy ustawa o sygnalistach?
Komisja Europejska wzywa Polskę do złożenia wyjaśnień w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego i wyjaśnienia braku wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Czy spowoduje to znaczne przyspieszenie prac nad ustawą? Co to oznacza dla przedsiębiorców?
Wakacje kredytowe – czy frankowicze mają szansę na wsparcie?
Kto i na jakich zasadach może skorzystać z pomocy kredytowej? Jakie możliwości obecnie mają frankowicze?
Przestępczość środowiskowa - nowe przepisy
Zaostrzenie kar za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku jest celem ustawy o przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej. Nowa ustawa trafi do podpisu prezydenta.