REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana definicji gwałtu?

Oprac. Paulina Karpińska
Zmiana definicji gwałtu?
Zmiana definicji gwałtu?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie obowiązujący przepis w Kodeksie karnym stanowi, że do gwałtu dochodzi, gdy ktoś doprowadza do obcowania płciowego "przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem". O zmianę tego zapisu apeluje m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich odwołując się do aktów prawa międzynarodowego, w tym do Konwencji przeciw przemocy wobec kobiet, proponując, by definicja gwałtu była oparta na braku zgody na współżycie, a nie na konieczności stawiania widocznego oporu.

Zmiana definicji gwałtu?

Trzeba zmienić wreszcie definicję gwałtu tak, by była to zbrodnia, a nie występek, ustawa w tej sprawie od dwóch lat leży w Sejmie. Nie może być tak, że to ofiara musi udowodnić brak zgody - oświadczyła w piątek posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic.

REKLAMA

REKLAMA

Piątkowa konferencja prasowa posłanki Lewicy Anity Kucharska-Dziedzic dotyczyła inauguracji dorocznej kampanii społecznej "16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na płeć". Kucharska-Dziedzic zapowiedziała, że przez następne 16 dni organizacje pozarządowe zajmujące się problematyką przemocy wobec kobiet będą apelować do polskich parlamentarzystów o procedowanie projektu ustawy zmieniającej definicję gwałtu.

"W imieniu Lewicy prawie dwa lata temu złożyłam projekt ustawy zmieniający definicje gwałtu. Projekt czyniący ze zgwałcenia zbrodnię. Ten projekt od dwóch lat leży w zamrażarce sejmowej. Nie pomagają apele organizacji pozarządowych. Kobiety po wielokroć były w polskim parlamencie i apelowały do polskiego parlamentu: procedujcie zmianę definicji gwałtu, sprawcie, by sędziowie i prokuratorzy przestali zajmować się kobietami pokrzywdzonymi gwałtem" - mówiła Kucharska-Dziedzic. "Nie oceniajcie tego, jak zachowywała się, bądź jak była ubrana osoba pokrzywdzona przemocą seksualną. Zajmijcie się tym, jak się zachowywał i co robił gwałciciel, sprawca przemocy" - wezwała posłanka.

Dlaczego należy zmienić definicję gwałtu?

Prawniczka Danuta Wawrowska, autorka projektu, wskazała, że definicja przestępstwa zgwałcenia obecne w polskim Kodeksie karnym pochodzi jeszcze z lat 30. ubiegłego wieku. "Jest więc produktem myślenia o prawach kobiet i prawach człowieka sprzed ponad stu lat. Polska, jako sygnatariusz wielu międzynarodowych konwencji, zobowiązana jest dostosować swoje prawo do prawa międzynarodowego, w tym Konwencji Stambulskiej. Polska zobowiązana jest zmienić obowiązujący przepis, który nakłada na ofiarę gwałtu udowodnienie sprzeciwu i brak zgody" - oświadczyła.

REKLAMA

"Te przepisy wymagają natychmiastowej zmiany - gwałci gwałciciel, a nie spódniczka, nigdy nie powinno być tak, że ofiara jest oceniana, jak wyglądała i jak się zachowywała" - oświadczyła Wawrowska. Brak zgody powinien być podstawowym elementem, według którego oceniane byłoby przestępstwo zgwałcenia - dodała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zauważyła, w polskim prawie karnym przestępstwo gwałtu podlega pod kategorią występku, a nie zbrodni. "Nasza ustawa proponuje podniesienie dolnej granicy kary z 2 do 3 lat; bo to jest zbrodnia" - stwierdziła.

Weronika Burszta, bohaterka kampanii "I was raped", poinformowała, że została zgwałcona jako nastolatka. Dodała, że zajęło jej wiele lat nim zrozumiała, że nikt nie ma prawa jej dotknąć bez jej zgody, oraz, że tylko "tak" oznacza zgodę. "Chciałabym zmienić postrzeganie gwałtu w naszym społeczeństwie. Tylko +tak+ oznacza zgodę, niezależnie od tego jak jestem ubrana, niezależnie od tego, czy nawet jestem naga. Nikt nie ma prawa nas dotknąć bez naszej zgody" - podkreśliła.

Projekt ustawy zmiany definicji gwałtu - etap prac

Projekt zmiany Kodeksu karnego, który klub Lewicy złożył w Sejmie w marcu ubiegłego roku, został przygotowany przez organizacje kobiece, pod auspicjami Fundacji Feminoteka.

W lutym 2021 r. w Sejmie odbyło się wysłuchanie publiczne projektu. Wzięły w nim udział parlamentarzystki Lewicy, członkowie Parlamentarnego Zespołu Praw Kobiet oraz przedstawicielki organizacji kobiecych, w tym szefowa Feminoteki Joanna Piotrowska i mec. Danuta Wawrowska, która napisała wstępną wersję projektu. Uwagi do projektu można było także przesyłać przez internet.

Definicja gwałtu obecnie obowiązująca w prawie

Obecnie obowiązujący przepis w Kodeksie karnym stanowi, że do gwałtu dochodzi, gdy ktoś doprowadza do obcowania płciowego "przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem". O zmianę tego zapisu apeluje m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich odwołując się do aktów prawa międzynarodowego, w tym do Konwencji przeciw przemocy wobec kobiet, proponując, by definicja gwałtu była oparta na braku zgody na współżycie, a nie na konieczności stawiania widocznego oporu.

"16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na płeć" to organizowana od 1991 doroczna międzynarodowa kampania społeczna, w której udział biorą organizacje społeczne zajmujące się tą problematyką. Trwa ona między 25 listopada - wtedy przypada Dzień przeciw przemocy wobec kobiet - a 10 grudnia, Dniem Prawa Człowieka.

autor: Mikołaj Małecki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biskupi niezadowoleni ze zmian w związku z lekcjami religii w szkołach

Konferencja Episkopatu Polski opublikowała w środę stanowisko w sprawie zmian w organizacji lekcji religii w szkołach podejmowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Biskupi wyrażają sprzeciw. 

Kwota zasiłku pogrzebowego wzrośnie z 4000 do 7000 złotych. Czy wyższy zasiłek wypłacany będzie już w 2024 r.?

Zasiłek pogrzebowy ma na celu pokrycie kosztów pogrzebu. Komu przysługuje? Obecna kwota zasiłku pogrzebowego nie była zmieniana od kilkunastu lat. 

Zakaz przebywania na określonym obszarze przy granicy z Białorusią. Od 13 czerwca powstanie tam strefa buforowa

Szef MSWiA, Tomasz Siemoniak, podpisał w środę rozporządzenie dotyczące utworzenia tzw. strefy buforowej przy granicy polsko-białoruskiej. Dokument ten został przesłany do publikacji w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie w czwartek.

Strefa buforowa przy granicy z Białorusią od 13 czerwca 2024 r. Jaki obszar? Zakaz przebywania osób postronnych. Minister podpisał rozporządzenie

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak podpisał 12 czerwca 2024 r. rozporządzenie w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej Polski z Republiką Białorusi. Rozporządzenie będzie jeszcze dziś opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie jutro - 13 czerwca.

REKLAMA

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Jak korzystanie zaplanować urlop z dzieckiem

Wiemy już, jak wygląda organizacja roku szkolnego na rok 2024/2025. Wiemy też, kiedy będą wypadać dni ustawowo wolne od pracy do końca 2024 i w 2025 r. Można więc zaplanować urlop tak, aby jak najbardziej skorzystać z dodatkowych dni wolnych. Podpowiadamy, jak to zrobić. 

Co dalej z muzyką i filmami w internecie? Nadchodzą zmiany w prawie autorskim. Jak odczuje je przeciętny odbiorca?

Co dalej z muzyką i filmami w internecie? Będą zmiany. Nadchodzą zmiany w prawie autorskim. To cieszy, ale Polska ma w tym zakresie 3 lata opóźnienia, a same zmiany były tworzone w rzeczywistości sprzed 10 lat.

Znęcano się ze szczególnym okrucieństwem nad dwumiesięczną dziewczynką. Ruszył proces rodziców

W środę w Sądzie Okręgowym w Kaliszu ruszył proces rodziców dwumiesięcznej dziewczynki oskarżonych o znęcanie nad dzieckiem ze szczególnym okrucieństwem.

ZUS: Rodzice muszą się pospieszyć z wnioskiem. Inaczej stracą 800 plus za czerwiec. Nowy okres świadczeniowy 2024/2025

ZUS informuje, że wielu rodziców i opiekunów nie złożyło jeszcze wniosku o środki z programu "Rodzina 800 plus" na nowy okres świadczeniowy 2024/2025. Niedopełnienie tej formalności w skali całego kraju dotyczy około 100 tys. dzieci. Jeśli uprawnieni zrobią to jeszcze w czerwcu, mogą spodziewać się wypłaty pieniędzy najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem za czerwiec i lipiec.

REKLAMA

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Chociaż uczniowie i rodzice raczej myślami są teraz przy zakończeniu roku szkolnego 2023/2024 to warto mieć na uwadze, jaki będzie rozkład zajęć i wolnego po wakacjach. Kiedy jest rozpoczęcie roku szkolnego? Jak wypadają ferie? Kiedy zaczynają się wakacje. Sprawdzamy. 

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny i komu przysługuje? Czy kwota świadczenia wzrośnie? Gdzie i jak składa się wniosek?

REKLAMA