REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od psa w górę. Kto zapłaci 170 zł?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Posiadanie psa, opłata w urzędzie miasta
Posiadanie psa, opłata w urzędzie miasta
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podatki i opłaty lokalne wkrótce pójdą mocno w górę. To zła wiadomość dla właścicieli psów. Niektórzy mogą zapłacić ponad 170 zł.

Czy istnieje podatek od psa?

Opłata od posiadania psów formalnie nie jest podatkiem jednak spełnia podobną funkcję. Zwyczajowo przyjęła się nazwa „podatek od psa”. Wysokość opłaty od posiadania psa podlega aktualizacjom, od 1 stycznia 2024 r. niektórzy posiadacze psów mogą zapłacić 173,55 zł rocznie.

REKLAMA

Kto musi zapłacić podatek od posiadania psa? Jaka wysokość podatku od psa?

Wysokość opłaty od posiadania psów jest ustalana przez miejscową radę miasta lub gminy. Wspomniana wcześniej kwota 173,55 zł jest stawką maksymalną na 2024 r. Jednak władze samorządowe mogą zdecydować o pobieraniu opłaty od posiadania psów w niższej wysokości lub całkowicie z niej zrezygnować. W praktyce każdy musi uzyskać aktualną informację w swojej miejscowości, np. w urzędzie miasta/gminy.

Jak to wygląda w różnych miastach? Przykładowo, w Sopocie właściciel psa zapłaci 84 zł rocznie, a we Włocławku 50 zł (stawki na 2023 r.).

Niezapłacenie opłaty od posiadania psów w gminie wymagającej takiej daniny może w najgorszym wypadku spowodować odpowiedzialność karnoskarbową.

Czy trzeba zgłosić posiadanie psa?

Zgłoszenie posiadania psa jest obowiązkowe w gminach, które pobierają opłatę od posiadania psów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku ras niebezpiecznych, w każdym przypadku (niezależnie od gminy), obowiązkowe jest uzyskanie zezwolenia połączonego z opłatą skarbową w wysokości 82 zł.

Niebezpieczne rasy psów podlegające obowiązkowej rejestracji:

 • amerykański pit bull terrier;
 • pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin);
 • buldog amerykański;
 • dog argentyński;
 • pies kanaryjski (Perro de Presa Canario);
 • tosa inu;
 • rottweiler;
 • akbash dog;
 • anatolian karabash;
 • moskiewski stróżujący;
 • owczarek kaukaski.

Kiedy nie trzeba płacić podatku od psa?

Osoba zamieszkująca w gminie pobierającej opłatę od posiadania psów może być w pewnych przypadkach zwolniona z tego obowiązku.

Zwolnienie od opłaty za jednego psa przysługuje w przypadku:

 • osoby w wieku powyżej 65 lat prowadzącej samodzielnie gospodarstwo domowe
 • orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności
 • orzeczenia o dowolnym stopniu niepełnosprawności jeśli czworonóg jest psem asystującym

W powyższych przypadkach zwolnienie dotyczy jednego psa, za drugiego i kolejnego pobierana jest opłata.

Ponadto, zwolnienie z opłaty za jednego lub dwa psy przysługuje w przypadku opłacania podatku rolnego od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy.

Konkretna gmina może zastosować zwolnienie z opłaty np. w przypadku psa adoptowanego ze schroniska.

Podatek od psa można zapłacić w kasie miejscowego urzędu miasta lub gminy albo przelewem na konto bankowe wskazane przez urząd.

Czy można zapłacić podatek od kota?

Podatek od posiadania psów nie rozciąga się na inne zwierzęta domowe. Jednak w przypadku zakupu zwierzęcia o wartości powyżej 1000 zł należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), który obciąża nabywcę. Obowiązek podatkowy w PCC wystąpi, jeśli sprzedawca jest osobą prywatną, niebędącą podatnikiem VAT.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

REKLAMA

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA

Pomoc finansowa przy zakupie samochodu osobowego – nowego lub używanego. Od 1 sierpnia można składać wnioski

Zbliża się kolejna tura naboru wniosków o pomoc finansową przy zakupie samochodu osobowego. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia 2024 r. Nabór potrwa do 31 sierpnia 2024 r.

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Czasu jest mało

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. A wszystko przez nabycie prawa do emerytury. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Wydaje się to wątpliwe, jednak środowisko nauczycielskie nie rezygnuje ze swoich starań.

REKLAMA