REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy teraz za pomyłkę na kasie automatycznej w sklepie można mieć sprawę karną

Automatyczna kasa przyspiesza zakupy. ale błąd przy wprowadzaniu danych może być potraktowany jako próba oszustwa lub kradzieży
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kradzieże w sklepach są codziennością od kiedy tylko one istnieją a tryb samoobsługowy tylko ułatwił życie złodziejom. Teraz jednak mamy nowe technologie i coraz częściej zdarza się, że zwykła pomyłka uczciwego klienta kosztuje go sprawę w sądzie, z nierzadko niezasłużoną karą. Wszystko to w związku z korzystaniem z automatycznej kasy.

Zakupy finalizowane przy automatycznej kasie są coraz powszechniejsze, bo takie kasy ułatwiają życie wszystkim: klientom, sprzedawcom, handlowcom i właścicielom sieci handlowych. Niestety ułatwiają też życie złodziejom, a przez upowszechnienie przestępstw kradzieży czy przez częste oszustwa cierpią uczciwi klienci, którzy popełnią nieświadomie błąd o skutkach finansowych.

REKLAMA

Pomylisz się, odpowiesz jak oszust lub złodziej

REKLAMA

Łatwo przecież pomylić winogrona bezpestkowe ze standardowymi czy jabłka bio ze zwykłymi. Różnica w cenie często jest jednak jak 2:1 i gdy pomyłka zostanie wykryta przez kontrolę trudno jest udowodnić, że nie było to celowe działanie mające na celu uzyskanie korzyści – niższego rachunku za zakupy.

Sklepy w znacznej części same są sobie winne, nie oznaczając dużych grup towarów odpowiednimi kodami, co sprawiłoby, że automatyczny czytnik w kasie wykluczałby nieświadomą pomyłkę klienta.

W przypadku pieczywa, warzyw czy owoców bardzo często nawet pracownik sklepu poproszony o pomoc przy automatycznej kasie ma problem z ustaleniem – po obrazkach i opisie – właściwej opcji kasowanego produktu.
Dodatkowo prawo nie nadąża za nowymi technologiami, co sprawia że nawet przy pomyłce, której wartość kwotowo jest nieduża można mieć sprawę karną o oszustwo lub kradzież. Sądy zaś potrafią wymierzać surowe kary, niewspółmierne do tej wartości, co ma mieć efekt prewencyjny czyli zniechęcać do okradania sklepów.

Oszustwo czy kradzież: jaka kara

To nieprzystosowanie prawa, zarówno w zakresie wykroczeń jak i przestępstw, widać choćby po niespójnym orzecznictwie sądów. Jeden z nich oszustwo polegające na zamianie kodu kresowego na perfumach za 100 zł na produkt z ceną 13 zł zakwalifikował jako kradzież, a ponieważ wartość była niższa niż 500 zł, uznał za wykroczenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wcześniej jednak seryjnie kwalifikowano takie czyny jako oszustwo, za co zgodnie z art. 286 Kodeksu karnego grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Na szczęście, adwokaci zwrócili uwagę na fakt, iż de facto oszustwo ma charakter podmiotowy – musi dotyczyć innej osoby – kasa automatyczna zaś jest przedmiotem.

Choć w polskim systemie orzekania zasada precedensu nie ma formalnego zastosowania, linia orzecznicza sądów zmieniła się i teraz oszukiwanie na kasie automatycznej traktowane jest jako kradzież. Kwalifikacja czynu – wykroczenie z art. 119 Kodeksu wykroczeń czy przestępstwo z przywołanego już art. 286 Kodeksu karnego – zależy więc od wartości kradzieży: do 500 zł czy więcej.

Ostrożność stawiajmy wyżej niż wygodę

REKLAMA

Nie tylko prawnicy uważają, że pilnie potrzebne są zmiany w prawie. Może nawet nie w Kodeksie wykroczeń czy Kodeksie karnym, bo z technologicznego punktu widzenia kasy automatyczne mogą być tylko etapem przejściowym przed np. upowszechnieniem rozwiązania docelowego jakim będą sklepy autonomiczne (czyli całkowicie bezobsługowe).
Sensowniejsze wydaje się nałożenie obowiązku właściwego oznakowania towarów przez przedsiębiorców-kupców, by uczciwy kupujący nie ryzykował popełnieniem błędu przy ich prawidłowej identyfikacji.

Nim jednak to nastąpi, by nie narazić się na oskarżenie o kradzież, a tym bardziej oszustwo, stawiajmy ostrożność poza wygodę. Gdy już musimy kupić produkt, co do zakwalifikowania którego możemy mieć wątpliwości, zamiast kierować się do automatycznej kasy, wybierajmy kasę z obsługą osobową. A jeśli już finalizujemy transakcję przy kasie automatycznej, nie ryzykujmy – w razie wątpliwości wzywajmy pracownika obsługi i niech to on identyfikuje produkt gdy jest kilka możliwych opcji.

Lepiej stracić kilka czy nawet kilkanaście minut w sklepie niż ryzykować zajmujący dużo więcej czasu proces w sądzie. O konsekwencjach drugiej opcji już nie wspominając.
 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reforma Trybunału Konstytucyjnego - dwie ustawy przyjęte przez Sejm

Reforma Trybunału Konstytucyjnego coraz bliżej - dwie ustawy zostały przyjęte przez Sejm. Teraz trafią do Senatu. Po wprowadzeniu reformy moc utracą trzy ustawy: o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym z dłuższym vacatio legis

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym - będzie dłuższe vacatio legis dla zmiany definicji zgwałcenia. Daje się tym samym więcej czasu sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się z nowymi przepisami.

300 zł dla sołtysa po 7 latach pełnienia funkcji. Wystarczy 3 świadków. Sejm zmienił przepisy

W dniu 24 lipca 2024 r. Sejm uchwalił dwie (rozpatrywane wspólnie) nowelizacje ustaw - senacką i poselską - dotyczące świadczenia dla sołtysów. Zmienione przepisy przewidują m.in., że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

Kiedy wypłata 300 plus?

Pierwsze wypłaty 300 plus są już na kontach rodziców. Wciąż można składać wnioski o 300 zł. Warto się pospieszyć. Zasada jest prosta. Im szybciej wniosek trafi do ZUS, tym szybciej nastąpi wypłata.

REKLAMA

Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności - Sejm uchwalił nowelizację ustawy

Maksymalnie o sześć miesięcy zostanie przedłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r. Tak przewiduje nowelizacja ustawy, którą właśnie uchwalił Sejm. Regulacja trafi teraz do prac w Senacie.

Rynek książki w agonii. Kryzys uderza szczególnie w małych wydawców

Rynek książki znajduje się w głębokim kryzysie. Sytuacja mniejszych podmiotów na rynku wydawniczym i rynku książki jest dramatyczna. Tak stwierdza prezeska Polskiej Izby Książki Magdalena Hajduk-Dębowska podczas sejmowej podkomisji stałej do spraw czytelnictwa i prawa autorskiego.

Czy organ publiczny może wdrożyć jeden system dla zgłoszeń wewnętrznych i zewnętrznych?

Większości jednostek samorządu terytorialnego będzie jednocześnie podmiotem prawnym zobowiązanym do wdrożenia systemu zgłoszeń wewnętrznych i organem publicznym zobowiązanym do wdrożenia zgłoszeń zewnętrznych.

Polska staje się atrakcyjnym rynkiem pracy. Coraz więcej cudzoziemskich pracowników jest zatrudnionych w naszym kraju

1 mln 160 tys. osób – tylu cudzoziemców pracowało w Polsce legalnie i podlegało ubezpieczeniom społecznym pod koniec czerwca 2024 r. Od marca br. ich liczba zwiększyła się o blisko 22 tys. osób. Największą grupę wśród pracujących obcokrajowców stanowią Ukraińcy - jest ich 771 tys.

REKLAMA

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje. Rządzący pomagają. Co pozostałymi częściami Polski?

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje, a rządzący pomagają. Co z dostępnością w pozostałych częściach Polski? Na mapie są białe plamy, w których rodzice nie mają dostępu do żadnej formy opieki żłobkowej. Ich sytuację trzeba zmienić.

Darowizna od siostry z majątku wspólnego. Ten jeden warunek daje zwolnienie

Darowizna od siostry podlega zwolnieniu od podatku także w przypadku, gdy pochodzi ze wspólnego małżeńskiego majątku. Fiskus to potwierdza w najnowszej interpretacji. Jest jednak jeden warunek, potrzebna jest zgoda drugiego małżonka do dokonania darowizny z majątku wspólnego.

REKLAMA