REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowość w ZUS: świadczenie wspierające. Dla kogo prawie 3500 zł?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
świadczenie wspierające, 3500 zł, ZUS
świadczenie wspierające, 3500 zł, ZUS
Nowość w ZUS: świadczenie wspierające. Dla kogo prawie 3500 zł?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Już od 1 stycznia 2024 r. nowość w ZUS. Ruszą pierwsze wypłaty nowego świadczenia wspierającego od państwa. Dla kogo około 3500 zł? Komu będzie przysługiwało? Ile będzie można otrzymać? Od czego będzie zależała wysokość świadczenia? Wyjaśniamy. 

Nowość w ZUS: świadczenie wspierające od 1 stycznia 2024 r. 

REKLAMA

Kto może liczyć na dodatkowe pieniądze? Nowe świadczenie wspierające będzie przysługiwało osobom z niepełnosprawnościami powyżej 18 r. ż. i nie będzie uzależnione od kryterium dochodowego, ani nie będzie zastępowało innych forma wsparcia, jak np. renty socjalnej. Świadczenie będzie również wolne od zajęć komorniczych.  

REKLAMA

Zgodnie z Art. 3 Ustawy o świadczeniu wspierającym z 7 lipca 2023 r. (opublikowanej w Dzienniku Ustaw 26 lipca 2023 r.) celem świadczenia jest „udzielenie osobom niepełnosprawnym mającym potrzebę wsparcia pomocy służącej częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych tych osób”. Przy czym świadczenie będzie przysługiwało osobie z niepełnosprawnościami, która uzyska ocenę ustalającą potrzeby wsparcia na poziomie minimum 70 punktów. 

Na czym będzie polegała ocena potrzeby wsparcia? Ze informacji na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że ocena będzie dokonywana przez zespoły specjalistów w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnościami (lub w razie potrzeby w innym miejscu) i będzie określała funkcjonowanie osoby z niepełnosprawnościami w każdym jej aspekcie, uwzględniając konieczność technologii wspierających. To znaczy, że istotna będzie zdolność do wykonywania codziennych czynności, ale także np. wiek. 

Świadczenia nie otrzyma osoba, która przebywa w placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom z niepełnosprawnościami.

Dla kogo prawie 3500 zł

Świadczenie wspierające będzie obliczane na podstawie renty socjalnej, która od 1 marca 2023 r. wynosi 1588,44 zł brutto (1445 zł). Oznacza to, że gdy wysokość renty socjalnej wzrośnie, podniesie się także wysokość świadczenia wspierającego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysokość świadczenia będzie zaokrąglana w górę do pełnej złotówki. 

W zależności od określonej w punktach potrzeby wsparcia, świadczenie będzie wypłacane na sześciu progach i będzie przysługiwać miesięcznie w wysokości:

 1. 220% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 95 do 100 punktów;
 2. 180% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 90 do 94 punktów;
 3. 120% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 85 do 89 punktów;
 4.  80% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 80 do 84 punktów;
 5. 60% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 75 do 79 punktów;
 6. 60% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 75 do 79 punktów;
 7. 40% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 70 do 74 punktów.

Oznacza to, że na najniższym progu będzie można uzyskać niecałe 700 zł wsparcia, a na najwyższym nawet około 3500 zł

Gdzie i jak złożyć wniosek o świadczenie wspierające

Wnioski o świadczenie wspierające składa się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie wcześniej niż w miesiącu, w którym decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia stała się ostateczna wyłącznie drogą elektroniczną. 

Do wniosku zawierającego dane wnioskodawcy należy dołączyć orzeczenie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, obejmujące w szczególności numer decyzji, a także odpowiednie zaświadczenia, oświadczenia i dowody pozwalające ustalić prawo do świadczenia wspierającego. 

Jeżeli w okresie 3 miesięcy, licząc od dnia wydania decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia zostanie złożony wniosek, prawo do świadczenia wspierającego ustala się od miesiąca, w którym złożono wniosek.

Świadczenie wspierające - harmonogram wypłat 2024 r., 2025 r., 2026 r.

Świadczenie wspierające nie będzie wypłacane wszystkim ubiegającym się o nie w tej samej kolejności. Ustawa określa aż trzy terminy wypłat, najwcześniej dodatkowe pieniądze otrzymają osoby, które uzyskały największą liczbę punktów. Harmonogram wypłat przedstawia się następująco:

 • od 1 stycznia 2024 r. - osoby z największymi potrzebami wsparcia, punktacja od 87-100;
 • od 1 stycznia 2025 r. - osoby z potrzebami wsparcia punktowanymi od  78 do 86 pkt;
 • od 1 stycznia 2026 r. -  osoby z potrzebami wsparcia punktowanymi od 70 do 77 pkt.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Ana
  2023-11-06 20:09:08
  To jest bardzo zawiła ustawa, przede wszystkim trudno komukolwiek coś będzie dostać. Mój syn porusza się na wózku inwalidzkim i nic nie zrobi sam jeżeli ktoś nie pomoże mu na wózek się dostać, intelektualnie funkcjonuje całkiem nieźle, jednak nic sam nie załatwi. Owszem potrafi zatelefonować ale najpierw ktoś ten telefon musi mu podać. Nie korzysta z toalety, (pieluchomajtki i cewnik ). Nie wiem jak zostanie oceniony? Nie spotkałam nikogo kto cieszyłby się z tej ustawy, jest bardzo zawiła, jednak myślałam że to dla nas szansa na jakieś dodatkowe fundusze, ponieważ pracuję i nie pobieram na syna żadnego świadczenia. Nic z tego, nie załapiemy się na wymaganą ilość punktów. Oczywiście dużo będzie zależało od osoby, która będzie to oceniała. Nie wiem czy pomyślano ilu specjalistów będzie odciągniętych od pracy z pacjentem aby wypełnić ten formularz. Ile to będzie kosztowało? Lekarz zamiast leczyć chorych będzie liczył punkty. Jak będzie miał dobry dzień to da dużo, jak zły to mało. Koniecznie należy zweryfikować skalę, już od 30 punktów powinno być to świadczenie minimalne a nie od 70. Dla kogo to wsparcie? Kto to dostanie?
  4
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2024 r. renta wdowia do 10 000 zł? Taki limit dla łączenia emerytur i rent w Sejmie [druk sejmowy nr 82]

Wdowa otrzyma w 2024 r. prawo do połowy świadczeń "ZUSowskich" zmarłego męża. Projekt ustawy przewiduje limit około 10 000 zł wypłaty dla połączonych świadczeń. To dużo, czy mało?

Kontrola na granicy polsko-słowackiej przedłożona do 2 stycznia 2024 r.

Szef MSWiA Paweł Szefernaker przedłużył kontrole na granicy ze Słowacją, tym razem do 2 stycznia, czyli o kolejne 30 dni - wynika z opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia MSWiA.

Dzień wolny za 6 stycznia 2024 r. Co trzeba wiedzieć?

Święto Trzech Króli, które obchodzimy 6 stycznia jest jednym z dni ustawowo wolnych od pracy. Warto pamiętać, iż w 2024 r. wypada ono w sobotę.

Kiedy wolne dla uczniów w 2024 r.? Kiedy egzaminy? Kalendarz

Do końca roku kalendarzowego został jeszcze niecały miesiąc. Dla uczniów oznacza to, że za chwilę koniec I semestru. Kiedy wypadają ferie dla poszczególnych województw? Kiedy jeszcze można liczyć na wolne? W które dni odbędą się egzaminy ósmoklasisty, a w które maturalne? 

REKLAMA

Anulowany lot? Linia lotnicza płaci za podróż prywatnym odrzutowcem. 805 tys. koron szwedzkich dla polskiej grupy turystów

Od kilku dni szwedzkie portale internetowe opisują sytuację, w której polska rodzina wraz ze znajomymi utknęła na Svalbardzie (Koło Podbiegunowe) po odwołaniu lotu ze względu na strajk Skandynawskich Linii Lotniczych (SAS). Jak nietrudno się domyślić, na Kole Podbiegunowym trudno o alternatywne połączenie. Przez brak innych innych możliwości, polska rodzina wraz ze znajomymi zdecydowała się wynająć prywatny samolot i tym sposobem wrócić do kraju. Następnie wszczęła standardowe postępowanie reklamacyjne… w wyniku którego otrzymała odszkodowanie w zawrotnej kwocie 1 mln koron!
Szybko okazało się, że wypłata miała być wynikiem “niedopatrzenia” linii lotniczych SAS. Przewoźnik pozwał rodzinę i jej znajomych pozwem wzajemnym, żądając zwrotu pieniędzy. Po zaangażowaniu w sprawę kancelarii RPMS, strony doszły do ugody. W rezultacie polska rodzina może zachować ponad 800 tysięcy koron, czyli równowartość ponad 300 tysięcy złotych. 

Raport: programiści z najwyższymi zarobkami wśród freelancerów

Jednocześnie programiści należą do najbardziej zapracowanych freelancerów, Tak wynika z raportu Useme na temat branż freelancingu w Polsce. Jak przedstawiają się dane dotyczące pozostałych profesji?

Seniorka straciła 50 tys. zł, oszukana metodą na "prokuratora". Wcześniej słyszała o podobnych zdarzeniach, ale sama dała się nabrać

Wszystkie oszczędności i pieniądze pożyczone od znajomych przekazała rzekomemu prokuratorowi 72-letnia mieszkanka woj. świętokrzyskiego. Chociaż słyszała wcześniej o podobnych przypadkach, nie domyśliła się, że to może być oszustwo. 

Kryptowaluty 2024. Przez chęć szybkiego zysku inwestorzy stają się mniej ostrożni i łatwo stają się ofiarami oszustw

Cyberataki przeprowadzane na użytkowników portali społecznościowych takich jak YouTube czy X, a więc dawny Twitter, są wyjątkowo wyrafinowane – zwłaszcza gdy przestępcy koncentrują się na osobach zainteresowanych kryptowalutami. Tu nikt nie chce łowić płotek, a każdy haker liczy na duży łup.

REKLAMA

Świadczenia dla pracowników przed Wigilią 2023. To ostatnia szansa na to, żeby skorzystać z 2000 zł zamiast 1000 zł

Sprawdź jakie świadczenia należą się pracownikom przed Wigilią 2023. Pamiętaj, że jest to ostatnia szansa aby pracownik stracił jak najmniej na podatku dochodowym.

Osoby niepełnosprawne na rynku pracy. Jak wspierać różnorodność?

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Model pracy zdalnej oraz jego powszechne wykorzystanie pozwoliło na zniesienie wielu barier i ograniczeń, co miało niebagatelny wpływ na aktywizację różnych grup zawodowych. Choć pracodawcy w coraz większym stopniu stawiają na różnorodność, wpisując ją nawet w swoje strategie, to jest to nadal obszar z ogromnym potencjałem talentów. Niestety, wiele osób z niepełnosprawnościami wciąż napotyka przeszkody na drodze do rozpoczęcia nowej przygody zawodowej. 

REKLAMA