Nowelizacja przepisów. Zmieni się zakres i sposób przeprowadzania badań technicznych pojazdów
REKLAMA
REKLAMA
- Okresowe badania techniczne poza stacją kontroli pojazdów
- Zakres okresowego badania technicznego
- Wejście zmian w życie
Okresowe badania techniczne poza stacją kontroli pojazdów
Zmieni się rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 czerwca 2012 r w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 141). Trwają już prace nad projektem rozporządzenia nowelizującego.
REKLAMA
Projekt nowelizacji rozporządzenia ma na celu ustalenie zakresu i sposobu przeprowadzania okresowego badania technicznego:
- ciągnika rolniczego oraz ciągnika gąsienicowego o maksymalnej prędkości konstrukcyjnej nieprzekraczającej 40 km/h, a także
- przyczepy przeznaczonej do łączenia z tymi pojazdami
w infrastrukturze innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów.
Obecnie obowiązujące przepisy nie określają procedury przeprowadzania badań technicznych w infrastrukturze innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów. Dlatego procedura przeprowadzenia okresowego badania technicznego wyżej wymienionych pojazdów będzie uproszczona w celu jej wykonania w warunkach zewnętrznych.
Zakres okresowego badania technicznego
REKLAMA
Projekt nowelizacji zakłada zmiany w załączniku nr 1 do rozporządzenia w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach. W załączniku zostanie dodany nowy dział 1b określający zakres okresowego badania technicznego ciągnika rolniczego i ciągnika gąsienicowego, a także przyczepy przeznaczonej do łączenia z tymi pojazdami.
Mając na względzie jednakowe traktowanie w obrębie określonego rodzaju pojazdu zmiany dotyczące zakresu i sposobu przeprowadzania okresowego badania technicznego będą dotyczyć także przeprowadzania okresowego badania technicznego wyżej wymienionych pojazdów w stacji kontroli pojazdów.
W celu przeprowadzenia badania technicznego w infrastrukturze innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów, podmiot prowadzący stację kontroli pojazdów powinien posiadać m.in.:
- urządzenie do podnoszenia osi pojazdu o udźwigu 115 kN, w wersji mobilnej wraz z zestawem podkładów do stabilizacji pojazdu podczas badania technicznego albo urządzenie do wymuszania szarpnięć kołami jezdnymi pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t i powyżej, w wersji mobilnej;
- ekran do oceny ustawienia świateł i miernik światłości do oceny światłości świateł pojazdu.
Po zakończeniu przeprowadzania badania technicznego uprawniony diagnosta będzie zobowiązany do niezwłocznego dokonania wpisu o wyniku tego badania do rejestru badań technicznych, jednakże nie później niż w dniu przeprowadzenia badania.
Wejście zmian w życie
Wejście w życie projektowanego rozporządzenia nowelizującego nastąpi z dniem 1 czerwca 2024 r.
Źródło: Rządowe Centrum Legislacji
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat