REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy wzór oświadczenia odbiorcy uprawnionego, w związku z ustawą o bonie energetycznym

Nowy wzór oświadczenia odbiorcy uprawnionego, w związku z ustawą o bonie energetycznym
Nowy wzór oświadczenia odbiorcy uprawnionego, w związku z ustawą o bonie energetycznym
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

Będzie nowy wzór oświadczenia odbiorcy uprawnionego, w związku z ustawą o bonie energetycznym. Aby skorzystać w II połowie 2024 roku z mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną, przedsiębiorcy z sektora MŚP powinni ponownie złożyć oświadczenie odbiorcy uprawnionego, według nowego wzoru.

Nowy wzór oświadczenia odbiorcy uprawnionego, projekt rozporządzenia

REKLAMA

Projekt rozporządzenia w sprawie wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego został opublikowany na stronie Rządowego Centrum legislacji. Nowe rozporządzenie, jak wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu, stanowi wypełnienie delegacji ustawowej zawartej w art. 5 ust. 8 ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz w 2024 roku.

REKLAMA

Ustawa ta wprowadziła mechanizmy chroniące wybranych odbiorców energii elektrycznej przed wzrostem jej cen. Aby skorzystać z obniżonych cen, część odbiorców musi złożyć do swojego sprzedawcy energii elektrycznej oświadczenie, którego wzór znajduje się w załączniku do rozporządzenia wydawanego na podstawie ww. art. 5 ust. 8 tej ustawy.

Zmiana katalogu odbiorców składających oświadczenie odbiorcy uprawnionego w ustawie o bonie energetycznym

REKLAMA

W ustawie z dnia 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego (Dz. U. poz. 859), przewidziana została nowelizacja ustawy z dnia 27 października 2022 r. Obejmuje ona m.in. utrzymania działania od 1 lipca 2024 r. niektórych mechanizmów ochronnych dla odbiorców energii, ale również zmiany w zakresie katalogu odbiorców składających oświadczenie odbiorcy uprawnionego.

Od 1 lipca 2024 r. zmianie ulegnie zawarta w art. 2 pkt 2 lit. b podstawa uznawania przedsiębiorstw za należące do grupy mikroprzedsiębiorstw, małych przedsiębiorstw oraz średnich przedsiębiorstw (tzw. MŚP). Podstawą nie będą już przepisy krajowe wynikające z ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, tylko przepisy art. 2 załącznika nr 1 do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu.

Koniecznością ponownego złożenia oświadczeń odbiorcy uprawnionego przez przedsiębiorców z sektora MŚP

Zmiany te skutkować będą koniecznością ponownego złożenia oświadczeń odbiorcy uprawnionego przez przedsiębiorców z sektora MŚP w celu objęcia ich wsparciem w postaci ceny maksymalnej za energię elektryczną w II połowie 2024 r. W związku z powyższym konieczne stało się wydanie nowego rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska, określającego zaktualizowany wzór oświadczenia odbiorcy uprawnionego (poprzednio obowiązujące rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 listopada 2022 r. w sprawie wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego (Dz. U. poz. 2299 oraz z 2023 r. poz. 6) utraciło swoją moc w związku z art. 78 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. oraz w 2024 r. w związku z sytuacją na rynku gazu (Dz. U. poz. 2687, z późn. zm.)). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powyższe oznacza, że w związku z nowelizacją przepisów ustawy z dnia 27 października 2022 r., aby skorzystać w II połowie 2024 r. z mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną, przedsiębiorcy z sektora MŚP powinni ponownie złożyć oświadczenie odbiorcy uprawnionego. Zobacz: wzór oświadczenia odbiorcy uprawnionego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie może uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Można przedłużyć ważność orzeczeń o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r. Ale czy wiesz, co zrobić, żeby nie stracić uprawnień,

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

REKLAMA

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

Od 95 zł do 135 zł. Zasiłek rodzinny na lata 2025–2027. Nie takiej podwyżki spodziewały się rodziny.

95 zł, 124 zł i 135 zł – to kwoty zasiłku rodzinnego na lata 2025–2027. Czy to oznacza, że obserwujemy stopniowe wygaszanie świadczenia? Pobiera je coraz mniej rodzin, a celem wydaje się być dalsze pomniejszanie kręgu uprawnionych.

REKLAMA

Strażnicy miejscy już zatrzymują kierowców. Ich samochody są wykluczone, wyświetlają się na czerwono w strefie czystego transportu (SCT)

Od początku lipca strażnicy miejscy pouczyli już kilkudziesięciu kierowców, którzy wjechali do strefy czystego transportu w Warszawie nieuprawnionym autem. System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu (SCT), a które nie.

Orzeczenia o niepełnosprawności tracą ważność 30 września 2024 r. Problem 400 tys. osób. Będzie przedłużenie do 31 marca 2025 r. pod jednym warunkiem [nowelizacja]

W dniu 30 września 2024 r. upłynie ważność orzeczeń o niepełnosprawności prawie 400 tys. osób. Nowelizacja ustawy (której projekt został opublikowany 11 lipca 2024 r.) o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ma pozwolić na zachowanie statusu osób niepełnosprawnych przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia - ale nie dłużej niż do 31 marca 2025 r. Chodzi o zabezpieczenie tych osób przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia. MRPiPS chce także ograniczyć spiętrzenie w czasie wniosków o nowe orzeczenie o niepełnosprawności.

REKLAMA