REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Negocjacje umowy o wolnym handlu pomiędzy Mercosur, a Unią Europejską dobiegają końca

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zajmuje się doradztwem z zakresu przepisów prawa celnego, importem i eksportem towarów i usług, analizą finansowo-ekonomiczną kontraktów międzynarodowych.
Negocjacje umowy o wolnym handlu pomiędzy Mercosur, a Unią Europejską dobiegają końca
Negocjacje umowy o wolnym handlu pomiędzy Mercosur, a Unią Europejską dobiegają końca
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Mercosur to kraje Ameryki Południowej zrzeszone w jeden blok gospodarczy. Od ponad 20 lat Mercosur próbuje podpisać umowę z UE o strefie wolnego handlu. Spowoduje to obniżenie ceł i możliwość wejścia na rynek UE ze swoimi towarami. Umowa ta pomoże gospodarkom starej UE, z wyjątkiem Francji, kosztem tych gospodarek, które na tej umowie ucierpią w tym Polski. Na tą chwilę mamy 1,12 miliona osób zatrudnionych w Polskim rolnictwie. Są to kraje które polegają na własnym rolnictwie czy hodowli. Dlatego też Polski rząd nie zgadza się z negocjowaną umową z Mercosur w obszarze rolnictwa.

Mercosur

Mercosur to unia celna założona przez Argentyna, Brazylia, Urugwaj i Paragwaj w 1991 roku ze wspólną zewnętrzną taryfą celną. Handel pomiędzy tymi państwami odbywa się bez cła. Do towarów z zewnątrz obowiązują jednolite stawki celne. Do podjęcia decyzji wewnątrz Mercosur potrzeba zgody wszystkich członków. Nie ma integracji politycznych ani wspólnych instytucji np. jak Parlament Europejski. Koncentruje się na współpracy gospodarczej. Kraje te starają się współdziałać przede wszystkim tam, gdzie te działania mogą przynieść wzajemną korzyść dla tych państw. W 2012 roku do Mercosur dołączyła Wenezuela. Mamy też członków stowarzyszonych do których należą Boliwia, Gujana, Peru i Kolumbia, Ekwador, Chile, Surinam. 

REKLAMA

Historia negocjacji UE z krajami Mercosur

REKLAMA

Przed rokiem 2019 odbyło się 38 rund negocjacyjnych zanim osiągnięto wstępne porozumienie co do kształtu umowy. Zasadniczym problemem było to, że rolnicy UE będą narażeni na konkurencję z tamtego rynku i mają oni obawy co do dużo tańszych produktów z tamtego rynku. Do tego dochodzą kwestie środowiskowe i ograniczenia w standardach produkcji nakładane przez UE. Najtrudniejszy jednak był proces ratyfikacji takiego porozumienia, ponieważ wymaga on zgody wszystkich państw członkowskich UE oraz krajów Mercosur. Pojedyncze weto mogło zatrzymać całą umowę.

W 2019 roku nastąpił przełom w postaci uzgodnienia komponentu handlowego. Jednak wstrzymano negocjacje z zastrzeżeniami co do polityki środowiskowej Brazylii. Nastąpił bowiem znaczny wzrost wylesienia lasów deszczowych Amazonki. W zeszłym roku były nowe wybory na prezydenta w Brazylii i sytuacja się zmieniła, ponieważ nowo wybrany prezydent uczynił z ochrony środowiska priorytet swojej kadencji. W związku z tym UE powróciła do negocjacji dotyczących umowy o wolnym handlu.

Elementy wspólnej umowy UE – Mercosur

Umowa UE – Mercosur ma mieć charakter kompleksowy i obejmować zobowiązania w takich obszarach, jak m.in.:

  • liberalizacja (całkowita lub częściowa) ceł w handlu wzajemnym towarami;
  • współpraca w sprawach weterynaryjnych i fitosanitarnych;
  • ochrona oznaczeń geograficznych;
  • liberalizacja handlu usługami;
  • liberalizacja dostępu do rynku zamówień publicznych;
  • wiele innych zagadnień współpracy handlowej i gospodarczej ujętych w blisko czterdziestu rozdziałach i aneksach.

Wzajemne otwarcie rynków

Wzajemne otwarcie rynków ma polegać znaczącym obniżeniu ceł lub ich całkowitym zniesieniu. Dla towarów rolnych obniżenie ceł ma być ograniczone do poziomu ustanowionych kontyngentów taryfowych (TRQ) o obniżonej lub zerowej stawce celnej, a po przekroczeniu których będą obowiązywały stawki takie jak obecnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po stronie UE niepełna liberalizacja ceł w imporcie z krajów Mercosur ma dotyczyć m.in. następujących towarów i grup towarowych:

  • mięsa wołowego świeżego, mrożonego, przetworzonego;
  • mięsa wieprzowego świeżego, mrożonego, przetworzonego;
  • mięsa drobiowego świeżego, mrożonego, przetworzonego;
  • mięsa baraniego i koziego solonego lub suszonego;
  • mleka i śmietany;
  • serów;
  • żółtek jaj i albumin;
  • miodu;
  • czosnku;
  • bananów;
  • kukurydzy i sorgo;
  • ryżu;
  • skrobi kukurydzianej i z manioku;
  • cukru trzcinowego do rafinacji;
  • syropów cukrowych i niektórych produktów przetworzonych o wysokiej zawartości cukru;
  • słodkiej kukurydzy;
  • wina;
  • rumu;
  • etanolu;
  • produktów spożywczych dla niemowląt.

REKLAMA

Po stronie Mercosur umowa przewiduje otwarcie trzech TRQ w imporcie towarów z UE: na niektóre produkty mleczarskie, preparaty do żywienia niemowląt oraz czosnek.

Są też towary które będą podlegały wyłączeniu z liberalizacji, m.in. mięso baranie i kozie (oprócz solonego i suszonego objętego TRQ), maślanka, tłuszcz mleczny, serwatka, mozzarella, pszenica durum, pszenica (z wyjątkiem siewnej) oraz cukier (inny niż trzcinowy do rafinacji).

W imporcie z krajów Mercosur, owoców i warzyw świeżych lub chłodzonych, UE zachowa system cen wejścia w odniesieniu do większości objętych nim towarów (m.in. pomidory, ogórki, jabłka, gruszki, śliwki, wiśnie, morele, brzoskwinie i nektarynki, winogrona i sok winogronowy). System cen wejścia to ochrona rynku przed wejściem towarów po znacznie obniżonych kwotach.

Natomiast UE mogłaby wysyłać takie towary jak: samochody, części samochodowe, maszyny, chemikalia, odzież i tekstylia, farmaceutyki, obuwie skórzane, żywność i napoje, wino, czekoladę, alkohole, herbatniki, brzoskwinie w puszkach oraz napoje alkoholowe.

Umowa ta przewiduje zniesienie ceł na ponad 90% towarów z UE.

Podsumowanie

To ważna umowa dla UE, ponieważ to kolejny rynek za oceanem. Należy jednak pamiętać, że koszty transportu towarów przez ocean są wyjątkowo drogie, a to będzie podnosiło cenę towarów. Umowa jest dobrym krokiem w kierunku umów UE z krajami o wolny handlu, pod warunkiem, że będzie na równych zasadach zapewniając korzystne i bezpieczne warunki wszystkim stronom. Nie można dopuścić, aby towary z krajów trzecich mogły nie spełniać tych wymogów, które stawia się europejskim producentom. Jednocześnie należy pamiętać o bardzo dalekiej odległości położonych krajów w Mercosur.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

REKLAMA

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia wielka debata prezydencka 2025? Druga tura pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę?

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

REKLAMA

Kogo poprze Mentzen? Spotkania z Nawrockim i Trzaskowskim na YT [Druga tura]

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki? Decyzja zapadnie po spotkaniach na żywo z kandydatami, które odbędą się na kanale Sławomira Mentzena na YT.

Grozi Ci grzywna 81 tys. zł lub 10% obrotu. Nowe unijne prawo uderzy w tysiące polskich firm

Już za chwilę tysiące firm w Polsce mogą stanąć przed poważnym zagrożeniem – nowa unijna dyrektywa EAA oznacza obowiązkowe zmiany, których zignorowanie może skończyć się katastrofą finansową. Kary sięgają nawet 10% rocznego obrotu lub ponad 81 tys. zł. Wystarczy jedna skarga klienta, by urzędnicy wszczęli kontrolę i nałożyli sankcje. Masz czas tylko do 28 czerwca 2025 r. Potem może być za późno.

REKLAMA