REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przygotuj się na kryzys. Unia Europejska apeluje o gromadzenie żywności, wody i leków na 3 dni

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
plecak ewakuacyjny sytuacja kryzysowa RCB wojna klęska żywiołowa ewakuacja Rządowe Centrum Bezpieczeństwa minister zagrożenie Unia Gotowości strategia na rzecz gotowości UE Unia Europejska przygotowania do wojny pandemia katastrofa cyberatak zapasy żywność woda pitna leki
Przygotuj się na kryzys. Unia Europejska apeluje o gromadzenie żywności, wody i leków na 3 dni
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W niepewnych czasach, w takich w jakich żyjemy, warto być przygotowanym na niespodziewane sytuacje kryzysowe. Chodzi nie tylko o wojnę, która według niektórych staje się coraz bardziej prawdopodobna, ale także o inne niespodziewane wydarzenia, jak na przykład klęski żywiołowe, co doświadczyliśmy w zeszłym roku. Warto zatem wziąć przykład z jednego z ministrów i przygotować sobie plecak ewakuacyjny. Tak na wszelki wypadek - Unia Europejska apeluje o gromadzenie żywności, wody i leków na co najmniej 72 godziny.

Trzeba być gotowym i odpornym na zagrożenia

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) w swoim poradniku na czas kryzysu i wojny „Bądź gotowy!” zachęca obywateli do budowania odporności na zagrożenia. W celu zwiększenia bezpieczeństwa swojego i rodziny należy być świadomym potencjalnych zagrożeń, trzeba też o nich uprzedzić bliskie osoby.

REKLAMA

W przypadku, gdy te zagrożenia wystąpią, należy przygotować bezpieczne schronienie w domu i wyszukać je w najczęściej odwiedzanych miejscach. Oprócz informacji o bezpiecznych miejscach, rodzina i znajomi powinni znać ustalone miejsca kontaktowe, w których będą mogli się spotkać po ewentualnym rozdzieleniu. Nie wolno też zapomnieć o przygotowaniu w domu zapasów, które pozwolą przetrwać minimum 7 dni bez dostępu do żywności, wody i energii.

Plecak ewakuacyjny na kryzysowe sytuacje

REKLAMA

RCB zakłada także wystąpienie nagłych okoliczności, gdy trzeba będzie się ewakuować. Takie kryzysowe sytuacje zwykle są nieprzewidzialne i dlatego zalecane jest uprzednie przygotowanie specjalnego plecaka ewakuacyjnego – jeden z ministrów przyznał w zeszłym roku, że taki plecak ma już spakowany. Plecak ewakuacyjny powinien zawierać zestaw niezbędnych rzeczy, które pomogą przetrwać trudny czas, a nawet mogą ocalić życie.

Warto być przygotowanym na sytuacje kryzysowe i zawczasu przyszykować taki zestaw. Co powinno znaleźć się w plecaku ewakuacyjnym? Powinny to być rzeczy, które pomogą przetrwać kilka pierwszych dni po opuszczeniu domu:

  • radio na baterie z bateriami;
  • latarka z bateriami;
  • gwizdek;
  • najpotrzebniejsze dokumenty (dowód tożsamości, podstawowe informacje medyczne, akt własności mieszkania, wypisy z księgi wieczystej, dowód ubezpieczenia, akty urodzenia, ślubu, zgonu, zaświadczenia o rentach, emeryturach i dochodach oraz pendrive ze skanami);
  • zapalniczka lub zapałki;
  • maski oddechowe lub ochronne;
  • mapa z lokalnymi drogami, kompas, busola, GPS;
  • otwieracz do puszek;
  • gotowa do spożycia żywność na 2 dni;
  • nóż;
  • ołówek i notes;
  • komplet sztućców;
  • kurtka przeciwdeszczowa;
  • apteczka (zawierająca zwłaszcza leki indywidualne, a także środki przeciwbólowe i zbijające temperaturę, środki przeciw biegunce, nudnościom, wymiotom, elektrolity, termometr, pęsetę);
  • śpiwór;
  • worki na śmieci;
  • ubranie na zmianę;
  • mydło, żel do dezynfekcji;
  • kombinerki, łom, narzędzie wielofunkcyjne;
  • gotówkę w niewielkich nominałach;
  • butelkę filtrującą z nowym filtrem;
  • gumy, sznurki, opaska zaciskowa.

Każdy domownik powinien mieć spakowany własny plecak. W związku z tym, że nie nikt nie wie, kiedy będzie potrzebował dostępu do zestawu ewakuacyjnego, rozsądnym rozwiązaniem jest wyposażenie się w oddzielne zestawy do domu, pracy i samochodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Promowanie gotowości wśród obywateli UE

REKLAMA

Nie tylko w Polsce trwają przygotowania do kryzysów. Komisja Europejska zaprezentowała strategię na rzecz gotowości, tzw. Unię Gotowości. Ma ona przygotować UE do skuteczniejszej ochrony obywateli i zapewnić dalsze funkcjonowanie Wspólnoty w sytuacjach kryzysowych, takich jak pandemie, klęski żywiołowe, cyberataki i wojna. Wśród kluczowych działań Komisja Europejska podkreśliła rolę promowania gotowości wśród obywateli. Ma to oznaczać zachęcanie ich m.in. do gromadzenia podstawowych zapasów (żywność, leki, woda) na co najmniej 72 godziny w razie sytuacji kryzysowej. Unia Gotowości zakłada również włączenie lekcji gotowości do programów szkolnych - chodzi o to, by ludzie wiedzieli, jak się zachować, kiedy zaczną wyć syreny alarmowe.

Według Komisji Europejskiej przygotowanie obywateli UE do sytuacji kryzysowych ma istotne znaczenie. Z badań wynika, że w razie kryzysu połowa obywateli po trzech dniach pozostałaby bez wody i jedzenia.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Szykują się zmiany: ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Sprawą zajął się sam Rzecznik Praw Obywatelskich co sprawiło, że Ministerstwo Infrastruktury zajęło oficjalne stanowisko w sprawie. Wydaje się, że szykują się zmiany, bo ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami - które dotychczas mogą mieć utrudniony dostęp do płatnego postoju.

Gotówka w strefie płatnego parkowania: RPO interweniuje, rząd przyznaje rację kierowcom

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do ministra infrastruktury w sprawie skarg kierowców, którzy zostali obciążeni opłatami dodatkowymi, ponieważ nie mieli możliwości zapłaty za parkowanie gotówką. Problem dotyczy stref, w których zlikwidowano tradycyjne parkomaty, pozostawiając jedynie urządzenia obsługujące płatności bezgotówkowe. Ministerstwo Infrastruktury przyznaje, że każdemu kierowcy należy zapewnić realną możliwość uiszczenia opłaty w formie gotówkowej – co może oznaczać konieczność zmiany przepisów ustawy o drogach publicznych.

Koniec ze swobodnym obrotem gotówką: zgłoszenie obowiązkowe, odbiór tylko osobiście. Jakiej kwoty już nie wypłacisz bez formalności?

Coraz bardziej restrykcyjne stają się ograniczenia w obrocie gotówką – zarówno dla firm, jak i osób fizycznych. W Polsce przedsiębiorstwa już nie mogą realizować transakcji między sobą za więcej niż 15 000 zł gotówką, a od 2027 r. w całej Unii będą obowiązywały limity na maks. 10 000 € (z możliwością obniżenia do 3 000 €) . Co więcej, poza już obowiązującymi lub dopiero nadchodzącymi limitami, wprowadzane są nowe – niespotykane wcześniej rozwiązania. Wszystko „w trosce o walkę z finansowaniem terroryzmu".

Kalendarz roku szkolnego 2025/2026: Uczniów czekają zmiany, które dotyczą nie tylko ferii

Nowy rok szkolny 2025/2026 przyniesie uczniom i nauczycielom nie tylko znane terminy przerw i ferii, ale również istotne zmiany w organizacji zajęć. Modyfikacjom ulegną lekcje religii i etyki, pojawi się też nowy przedmiot – edukacja zdrowotna. Warto poznać szczegóły, ponieważ będą one miały bezpośredni wpływ na codzienne życie szkolne.

REKLAMA

Wysokość alimentów w 2025 r. według nowej tablicy alimentacyjnej [Przykład]

Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało nową tablicę alimentacyjną. Co istotne, nie ma ona charakteru wiążącego. Jak podkreśla resort, tabele będą narzędziem pomocowym dla sędziów i uczestników postępowania.

Polacy chcą szybko na emeryturę, ale nie chcą przestać żyć aktywnie. Tylko nieliczni pracują po 60-tce

Choć prawo pozwala łączyć emeryturę z pracą, robi to zaledwie 11,6 proc. Polaków w wieku 50–74 lat. Ponad połowa osób zbliżających się do wieku emerytalnego nie wyobraża sobie dalszej aktywności zawodowej. Eksperci ostrzegają: bez zachęt do pracy po 60. roku życia system emerytalny może się nie utrzymać.

Nowe prawo planistyczne 2026: Co oznacza dla właścicieli gruntów rolnych? Ekspert wyjaśnia

Najistotniejszą zmianą wydaje się fakt, iż „dla właścicieli gruntów rolnych tych najlepszych klas bonitacyjnych, położonych poza granicami miast zasadniczo do czasu uchwalenia planu ogólnego nie będzie możliwe uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, a więc i faktyczne odrolnienie nieruchomości.” – mówi Barbara Pancer w wywiadzie z ekspertem INFOR, [Radca prawny, local partner w warszawskiej praktyce nieruchomości kancelarii Greenberg Traurig].

Rekonstrukcja rządu stała się faktem. Premier Donald Tusk ogłosił: mniej ministrów, więcej odpowiedzialności, nowa jakość zarządzania państwem

Rekonstrukcja rządu: „Porządek, bezpieczeństwo i przyszłość” – to trzy filary, które mają kierować nowym gabinetem Donalda Tuska. Premier ogłosił zmniejszenie liczby ministrów konstytucyjnych z 26 do 21, utworzenie nowych superministerstw, powołanie kontrolingu pracy ministrów i całkowicie nowe podejście do energetyki, finansów i relacji międzynarodowych.

REKLAMA

Niższa renta: dla jednych tak a dla drugich nie. RPO interweniuje

Niższa renta: dla jednych tak a dla drugich nie. RPO interweniuje - dlaczego? Chodzi o osiemnaste urodziny i rentę rodzinną. Mówi się, że 18-stka to symboliczny próg dorosłości, czas nowych praw, ale też i obowiązków. Chociaż dla większości młodych ludzi to radosny moment, to istnieje jednak grupa, dla której ten dzień, zamiast otwierać nowe możliwości, przynosi pewne bolesne finansowe rozczarowanie. Chodzi o rentę rodzinną, która dla niektórych nie jest już tak wysoka, jak przed ukończeniem 18. roku życia.

Rewolucja technologiczna bez kobiet? Sztuczna inteligencja może pogłębić nierówności

Rewolucja technologiczna bez kobiet? Sztuczna inteligencja może pogłębić nierówności, chociaż sektor sztucznej inteligencji woła o nowych specjalistów, ale kobiet wciąż jest w nim jak na lekarstwo. Choć to one częściej niż mężczyźni kończą studia wyższe, rzadziej wybierają karierę w branży technologicznej. Jaki będzie miało to wpływ na sytuację kobiet na rynku pracy?

REKLAMA