REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aż 25 razy NIE dla asystencji osobistej w prezydenckim projekcie. To co zostanie? Pytają niepełnosprawni

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
nie, asystencja osobista, niepełnosprawni
Aż 25 razy NIE dla asystencji osobistej w prezydenckim projekcie. To co zostanie? Pytają niepełnosprawni
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Aż 25 razy NIE dla asystencji osobistej w prezydenckim projekcie. To co zostanie? Pytają niepełnosprawni. Projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami ma ogromne znaczenie dla zapewnienia im niezależności i wsparcia w codziennym życiu. Asystencja osobista to kluczowa forma pomocy, dzięki której osoby z niepełnosprawnościami mogą samodzielnie funkcjonować i podejmować codzienne wyzwania. Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych dokonało porównania między prezydenckim a rządowym projektem. Niestety w zakresie podstawowych uprawnień i udogodnień, w prezydenckim projekcie możemy zobaczyć aż 25 razy: NIE, a a rządowym 25 razy: TAK.

Czym jest asystencja osobista?

Asystencja osobista to usługa skierowana do osób wymagających intensywnego wsparcia, obejmująca pomoc w czynnościach, których nie mogą wykonać samodzielnie. Asystenci pomagają w takich zadaniach jak ubieranie się, pielęgnacja, poruszanie się po mieście, zakupy, podawanie leków, a nawet wspierają w pracy zawodowej i utrzymywaniu kontaktów społecznych. Ważne jest, że asystent osobisty nie jest opiekunem, członkiem rodziny ani wolontariuszem – to specjalistyczna forma wsparcia.

REKLAMA

Prezydencki projekt ustawy o asystencji osobistej

Kancelaria Prezydenta RP pracowała nad projektem ustawy od 2022 roku, jednak przygotowano go bez wystarczającego udziału osób z niepełnosprawnościami i praktyków w zakresie asystencji osobistej. Po znacznym opóźnieniu projekt trafił do Sejmu, ale okazało się, że nie jest całkowicie zgodny z Konwencją ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami ani ze Standardem Asystencji Osobistej. Większość uwag zgłoszonych w ramach konsultacji społecznych, szczególnie tych wskazujących na konieczność istotnych zmian, została odrzucona. Sprawa więc utknęła w miejscu.

Rządowy projekt ustawy o asystencji osobistej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), wraz z partnerami, stworzyło projekt ustawy o asystencji osobistej zgodny z Konwencją ONZ. Konsultowano go przez długi z wieloma grupami osób z niepełnosprawnościami. Doświadczenia, uwagi, postulaty, opinie zostały wykorzystane przy tworzeniu rządowego projektu ustawy, który ujrzał światło dzienne. Aktualnie projekt ustawy o asystencji osobistej został skierowany pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów (SKRM). To kluczowy etap procesu legislacyjnego, który znacząco przybliża do stworzenia trwałego i powszechnie dostępnego systemu wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami.

Aż 25 razy NIE dla asystencji osobistej w prezydenckim projekcie. To co zostanie? Pytają niepełnosprawni

  1. Asystencja osobista dla dzieci i młodzieży: NIE.
  2. Możliwość przenoszenia godzin na kolejne miesiące: NIE.
  3. Możliwość swobodnego wyboru realizatora asystencji osobistej: spośród samorządu lub różnych NGO: NIE.
  4. Możliwość samodzielnego zatrudniania asystenta osobistego przez użytkownika: NIE.
  5. Wykorzystanie specjalistycznego doświadczenia organizacji pozarządowych jako możliwych realizatorów: NIE.
  6. Zagwarantowanie realnej możliwości wyboru kandydatów na asystenta osobistego (maksymalnie jednoznaczny, konkretny przepis, ograniczający ryzyka fikcyjności wyboru): NIE.
  7. Możliwość wykonywania czynności pielęgnacyjno-medycznych przez asystenta osobistego po przeszkoleniu, przy obopólnej zgodzie asystenta i użytkownika: NIE.
  8. Pełna indywidualizacja wsparcia w oparciu o ekspercką analizę potrzeb: NIE.
  9. Zróżnicowanie wysokości stawek dla asystenta osobistego z racji na szczególne potrzeby osoby z niepełnosprawnością, np. komunikacja wspomagająca i alternatywna (AAC), zachowania trudne lub wykluczenie komunikacyjne: NIE.
  10. Analiza potrzeb wsparcia przez Zespół z udziałem osoby z niepełnosprawnością (lub osoby stale wspierającej osobę z niepełnosprawnością) z rodzajem niepełnosprawności maksymalnie zbliżonym do osoby zgłaszającej się po asystencję: NIE.
  11. Zapewnienie specjalistycznych szkoleń uzupełniających dla asystentów osobistych: NIE.
  12. Obowiązek realizacji Ustawy (świadczenia asystencji osobistej) w każdym powiecie: NIE.
  13. Wsparcie przy składaniu wniosku o asystencję: NIE.
  14. Możliwość udziału osoby wspierającej w procesie (przy składaniu wniosku, ocenie potrzeb, ewaluacji): NIE.
  15. Dostępność formularzy i informacji (ETR i PJM): NIE.
  16. Dedykowane środki finansowe dla powiatów na przygotowanie i realizację ustawy: NIE.
  17. Maksymalny termin (30 dni) na przedstawienie kandydatów na asystenta: NIE.
  18. Określone okresy wypowiedzenia kontraktu (ochrona ciągłości i stabilności usługi), analogiczne jak w przypadku umowy o pracę: NIE.
  19. Objęcie asystentów osobistych ubezpieczeniem chorobowym, analogicznie jak w przypadku umów o pracę: NIE.
  20. Zagwarantowanie asystentom osobistym płatnego urlopu wypoczynkowego, analogicznego jak w przypadku umów o pracę: NIE.
  21. Doradztwo wzajemne dla użytkowników (min. 4 godz. na pół roku): NIE.
  22. Obowiązkowa regularna ewaluacja jakości usług asystencji osobistej: NIE.
  23. Wzmocniony nadzór Pełnomocnika Rządu i wojewodów nad realizacją ustawy: NIE.
  24. Zagwarantowanie asystentom osobistym płatnego urlopu wypoczynkowego, analogicznego jak dla umów o pracę: NIE.
  25. System kar administracyjnych dla realizatorów w razie braku realizacji lub niewłaściwej realizacji Ustawy: NIE.
Ważne

Kiedy porównany powyższe kwestie z rządowym projektem odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania będą na: TAK! Porównania dokonało Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

Dodatkowo biuro wskazuje w swoim opracowaniu, że:

"Dodatkowe uwagi odnośnie różnic w zakresie konsekwencji finansowych ustawy prezydenckiej o asystencji osobistej a rządowym projektem Ustawy o asystencji osobistej: Należy zwrócić uwagę, że prezydencki projekt ustawy o asystencji osobistej niesie za sobą ogromną niepewność względem wydatków budżetowych. Przygotowana nieprecyzyjnie Ocena Skutków Regulacji nie wskazuje konkretnych liczb, jakie trzeba wydać na poszczególne elementy proponowanego w ramach projektu sytemu. Kancelaria Prezydenta RP projektując swoje rozwiązanie, wskazała liczbę beneficjentów w oparciu o pierwotne założenia do świadczenia wspierającego. Liczba 50 tys. użytkowników (o najwyższym poziomie potrzeby wsparcia), deklaratywnie liczona według liczby osób uzyskujących co najmniej 70 punktów w skali poziomu potrzeby wsparcia (próg wejścia dla korzystania z asystencji w projekcie prezydenckim), jest kilkukrotnie (!) niedoszacowana. Publicznie dostępne dane wskazują, że rozkład punktowy przy świadczeniu wspierającym układa się zupełnie inaczej. Co przy uwzględnieniu seniorów w prezydenckim projekcie ustawy (których nie obejmuje żadna ustawa o asystencji osobistej na świecie), może wygenerować niemożliwe do poniesienia koszty budżetowe. Rozwiązanie prezydenckie w takiej formie i z tak szeroką grupą beneficjentów (łącznie z seniorami) to wydatek przekraczający nawet 20 mld zł rocznie już w pierwszych latach wdrażania tego projektu, rażąco wyższy niż zakładany w ramach projektu i sprawiający, że projekt jest obiektywnie nierealny do wdrożenia.".

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

REKLAMA

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

Pokaźne zyski z PPK: 135-181 % przez ponad 5 lat. Jak sprawdzić stan rachunku PPK? Wypłacić można zawsze ale przed 60 urodzinami są potrącenia

Zysk statystycznego uczestnika PPK od grudnia 2019 roku do kwietnia 2025 r. wyniósł 135-181 proc. - biorąc pod uwagę kwoty, które uczestnik sam wpłacił. Taka informacja została podana w opublikowanym 21 maja 2025 r. nr 5 (43) biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

REKLAMA

Debata Trzaskowski – Nawrocki [RELACJA NA ŻYWO]

Debata między kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. Relacja na żywo.

Przez tę lukę prawną, konto bankowe może zostać wyczyszczone do zera. „Takie sytuacje zdarzają się częściej niż mogłoby się wydawać, a konsekwencje bywają dramatyczne"

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze nie są chronieni przed zajęciem przez komornika środków zgromadzonych przez nich na koncie bankowym w takim zakresie, jak osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy, w stosunku do których obowiązuje tzw. kwota wolna od potrąceń, której celem jest zabezpieczenie im tzw. minimum egzystencjalnego. Powyższa luka prawna – jak zwraca uwagę mec. Adam Kaczor z Kancelarii Restrukturyzacyjnej KPR – nierzadko skutkuje nie tylko likwidacją działalności, ale „dramatem całej rodziny”.

REKLAMA