REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2 dni wolnego dla krwiodawcy: Nie będzie elastycznych zasad, opartych o dni robocze

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
2 dni wolnego dla krwiodawcy: Nie będzie elastycznych zasad, opartych o dni robocze
2 dni wolnego dla krwiodawcy: Nie będzie elastycznych zasad, opartych o dni robocze
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Honorowi dawcy krwi chcieliby wykorzystywać dwa dni wolne w dowolnych terminach roboczych. Sejmowa komisja nie zgodziła się na zmianę przepisów, bo resort zdrowia uznał propozycję za niezgodną z ideą bezinteresownego krwiodawstwa.

rozwiń >

Postulat zmiany przepisów dotyczących dni wolnych po donacji

REKLAMA

Fundacja Dobre Państwo złożyła petycję w sprawie zmiany przepisów dotyczących dni wolnych przysługujących honorowym dawcom krwi. W obecnym stanie prawnym, zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o publicznej służbie krwi, osoba oddająca krew ma prawo do dwóch dni wolnych: w dniu donacji oraz w następnym dniu roboczym.

REKLAMA

Fundacja zaproponowała, by te dni nie były ściśle powiązane z terminem oddania krwi ani ze sobą nawzajem. Jak podkreślono w petycji, postulowane wolne miałyby charakter „nagrodowy” i mogłyby być wykorzystane jako dwa dowolne, ale kolejne dni robocze.

Posiedzenie Komisji do Spraw Petycji

W ubiegłym tygodniu odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji do Spraw Petycji, podczas którego rozpatrywano tę propozycję. W pierwszej kolejności głos zabrał poseł przedstawiający petycję, po czym o opinię poproszono przedstawicielkę Ministerstwa Zdrowia, reprezentującą Departament Lecznictwa.

Ministerstwo Zdrowia: nie dla gratyfikacji oderwanej od donacji

REKLAMA

„Ja bym zaczęła może tak przewrotnie od zwrócenia uwagi Państwu na taką końcówkę podsumowania i uzasadnienia dla tej petycji "dla osób które bezinteresownie oddają krew". Tutaj o ten czynnik właśnie wymiar tego bezinteresownego altruistycznego honorowego nieodpłatnego krwiodawstwa cała rzecz będzie się rozbijać” – rozpoczęła swoją wypowiedź przedstawicielka resortu.

W dalszej części swojej opinii stanowczo odrzuciła zasadność proponowanej zmiany: „Uzasadnieniem dla wprowadzenia tego drugiego dnia wolnego (…) było zapewnienie dawcy krwi odpowiedniego czasu na regenerację organizmu w związku z przeprowadzoną u niego donacją krwi. W związku z tym gdybyśmy mieli rozważać tą sytuację w kontekście tego, że jest to kolejny dzień, ale już roboczy, to tak naprawdę ta argumentacja nie znajduje uzasadnienia.”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ryzyko przekroczenia granicy etycznej

Ostrzegła również przed niebezpiecznym precedensem:

„Przechodzilibyśmy do bardzo niebezpiecznego obszaru w dawstwie (…) który wiąże się właśnie z pozyskiwaniem przez dawcę jakiejś gratyfikacji, która bezpośrednio wykracza poza to (…) co on z samą donacją ponosi. A to z punktu widzenia prawa polskiego, prawa europejskiego, międzynarodowego, ale również standardów etycznych jest absolutnie niewskazane (…) bylibyśmy zdecydowanie na nie, jeżeli chodzi o taki postulat.”

Decyzja Komisji: petycja bez dalszego procedowania

Po tej wypowiedzi głos ponownie zabrał poseł nadzorujący rozpatrywanie petycji, który przychylił się do opinii Ministerstwa Zdrowia:

„To wyjaśnienie jest tutaj bardzo (…) konkretnie wyjaśnia tą sytuację, że jest możliwe wolne w tej chwili w dniu oddania krwi jak również w drugi dzień. (…) Wydaje się, że to trochę idzie za daleko. Tak więc (…) przekonuje mnie ta argumentacja, żeby nie uwzględnić żądania będącego przedmiotem petycji.”

Dni wolne pozostają bez zmian

W związku z brakiem sprzeciwu ze strony członków Komisji, podjęto decyzję o nieuwzględnieniu żądania petycji. Oznacza to, że obowiązujące obecnie przepisy pozostają bez zmian – dni wolne po oddaniu krwi muszą następować po sobie i są ściśle związane z samym aktem donacji i nie mogą być wykorzystywane dowolnie jako forma nagrody.

Trzy dni wolnego dla krwiodawców? Komisja kieruje sprawę do ministra zdrowia

Fundacja Dobre Państwo złożyła także inną petycję dotyczącą rozszerzenia uprawnień krwiodawców. Chodzi o petycję w sprawie zmiany ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz.U. z 2014 r. poz. 281 ze zm.) w zakresie uprawnień honorowych dawców krwi, nr BKSP-155-X-275/24. Zaproponowała w niej, aby zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych, obejmowało dzień, w którym krwiodawca oddaje krew, oraz w dwóch dniach następny.

Przewodnicząca Komisja do Spraw Petycji poseł Urszula Augustyn stwierdziła, że w tej prawie należy skierować zapytanie do Ministerstwa Zdrowia. " (...) warto by było jednak się zastanowić nad propozycjami zawartymi w tej petycji i mimo wszystko poprosić o analizę na przykład ministra zdrowia. Ja bym tutaj, jeśli pan poseł sprawozdawca się zgodzi i państwo posłowie z Komisji, rekomendowała, żebyśmy mimo wszystko poprosili ministra zdrowia o przeanalizowanie propozycji z tej petycji, czy ta propozycja jest… Tak jak mówię, bo, chcąc wyjść naprzeciw, czasem możemy po prostu przesadzić, więc żebyśmy nie przesadzili i nie zaszkodzili samej inicjatywie, warto przeprowadzić analizę. (...) Zobaczymy, co nam w odpowiedzi na analizę minister zdrowia przyśle" - powiedziała przewodnicząca Komisji.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Więcej i lepiej dla Ukraińców? Jest projekt zmian ustawy [dot. pobytu, 800 plus, świadczeń, zakwaterowania, pracy]

Więcej i lepiej dla Ukraińców? Jest projekt zmian ustawy w zakresie pobytu, świadczeń, zakwaterowania i pracy Ukraińców na terytorium Polski. Najważniejszym uprawnieniem jest przedłużenie tymczasowej ochrony i związanych z nią uprawnień dla uchodźców do 4 marca 2026 roku. Jednocześnie planowane są zmiany w procedurach pobytowych, rejestracji PESEL, a także w funkcjonowaniu ośrodków zbiorowego zakwaterowania.

Jednorazowo 7000 zł z ZUS: łatwiej, szybciej, bez decyzji

Jednorazowo 7000 zł z ZUS: łatwiej, szybciej, bez decyzji. A wszystko to za sprawą rozporządzenia, które ma się zmienić, aby ułatwić świadczeniobiorcom sprawne uzyskanie pieniędzy i uniknięcie zbędnych procedur i biurokracji. Co zatem się zmieni?

Wygrana bez rekompensaty: Firma pokonała ZUS na całej linii, ale kosztów nie odzyskała

Firma pokonała ZUS, ale nie uzyskała rekompensaty. „Ponad 871 decyzji ZUS, 150 tys. stron dokumentacji, tysiące godzin pracy. Wszystkie sprawy wygrane przez przedsiębiorcę przed sądami w I i II instancji. W teorii - spektakularny sukces. W praktyce ekonomiczna porażka" - pisze dzisiejszy „Dziennik Gazeta Prawna".

Alarmujący raport NIK o sytuacji niepełnosprawnych. Jest źle, potrzebne są zmiany

Alarmujący raport NIK o sytuacji niepełnosprawnych. Jest źle, potrzebne są zmiany. Co to są warsztaty terapii zajęciowej (WTZ)? Kto organizuje i po co są warsztaty terapii zajęciowej (WTZ)? Co się dzieje z pieniędzmi z PFRON i jakie nadużycie wykryto - wszystko to wynika z najnowszego raportu NIK.

REKLAMA

Abonament RTV: drożej w 2026 roku. Jakie zniżki za zapłatę z góry? Jakie kary za niepłacenie abonamentu i brak rejestracji odbiornika?

W 2026 roku obowiązywać będą wyższe stawki abonamentu RTV niż w 2025 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 27 czerwca 2025 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2026 r. 

22 lipca 2025 r.: rekonstrukcja rządu

Rekonstrukcja rządu odbędzie się we wtorek 22 lipca 2025 roku. Została opóźniona o tydzień na wniosek marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Czym zostało podyktowane opóźnienie zmian w rządzie?

Co daje niepełnosprawność sprzężona?

Co daje niepełnosprawność sprzężona? Chociaż większość osób, które cierpi na różnego rodzaju zaburzenia powiedziałoby raczej: co odbiera niepełnosprawność sprzężona? (sic!). Odbiera zdrowie i jakość życia, a czasami nawet samo życie. W artykule skupimy się omówieniu podstawowych pojęć i uprawnień, szczególnie dla dzieci, związanych z niepełnosprawnością sprzężoną. Zatem: co to jest niepełnosprawność sprzężona? Jakie to są niepełnosprawności sprzężone? Czy autyzm to niepełnosprawność sprzężoną? Kto orzeka o niepełnosprawności sprzężonej?

Rada Unii Europejskiej uruchomiła klauzulę wyjścia dla 15 krajów członkowskich, w tym Polski

Rada Unii Europejskiej uruchomiła klauzulę wyjścia dla 15 krajów członkowskich, w tym Polski. Decyzja ta pozwala na wyłączenie wydatków obronnych z unijnych reguł budżetowych, umożliwiając tym krajom zwiększenie wydatków na wojsko bez łamania zasad fiskalnych.

REKLAMA

Rząd wyrównuje „emerytury czerwcowe” – nowe przepisy obejmą świadczenia z lat 2009–2019

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który rozwiązuje wieloletni problem tzw. emerytur czerwcowych. Emerytury i renty rodzinne przyznane w czerwcu w latach 2009–2019 zostaną przeliczone na nowo według korzystniejszych zasad. ZUS zrobi to automatycznie, bez potrzeby składania wniosków.

Twój blok przekształci się w areszt dla potencjalnych przestępców. Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadza nową formę izolacji

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego. Zakłada on wprowadzenie nowego środka zapobiegawczego – aresztu elektronicznego. Osoby oskarżone za popełnienie przestępstwa mogłyby odbywać areszt nie w zakładzie karnym, lecz w swoim miejscu zamieszkania.

REKLAMA