| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Prawo o aktach stanu cywilnego po zmianach

Prawo o aktach stanu cywilnego po zmianach

Nowe prawo o aktach stanu cywilnego zostało uchwalone podczas 77. posiedzenia Sejmu (10 października 2014 roku). Główne zmiany w prawie o aktach stanu cywilnego dotyczą wprowadzenia elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów oraz liberalizacji zasad zawierania małżeństw poza urzędem.

Sejm uchwalił nowe Prawo o aktach stanu cywilnego – kompleksową regulację, która zastąpiła rozwiązania z 1986 r. Ustawa uwzględnia zmiany społeczno-prawne oraz postęp technologiczny, które nastąpiły w tym czasie. Przyjęte zmiany umożliwią szybsze i prostsze załatwianie spraw w urzędach stanu cywilnego.

Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów. Rozwiązanie to umożliwi wydawanie obywatelom papierowych odpisów aktów stanu cywilnego w dowolnym USC oraz uzyskanie odpisu w formie elektronicznej. Ustawa przewiduje, że przez 6 miesięcy będzie możliwe korzystanie z dotychczasowych rozwiązań, ale akty stanu cywilnego wystawione w tym trybie będą musiały trafić do rejestru elektronicznego najpóźniej do końca 2015 r.

Informatyzacja rejestracji aktów stanu cywilnego rozpocznie się 1 stycznia 2015 r.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Urząd Stanu Cywilnego - elektroniczny dostęp

Nowe prawo o aktach stanu cywilnego

Ponadto ustawa liberalizuje zasady zawierania małżeństw poza urzędem stanu cywilnego. Będzie to możliwe pod warunkiem, że miejsce ślubu umożliwi zachowanie uroczystej formy oraz zapewni bezpieczeństwo uczestników. Możliwość ta będzie co do zasady wiązała się z dodatkową opłatą. W przypadku zawierania małżeństwa poza USC z powodu szczególnych okoliczności (np. w razie zagrożenia życia lub podczas pozbawienia wolności), spisanie takiego aktu nie będzie dodatkowo płatne. Ponadto ustawa wyodrębnia tzw. rejestr uznań, który będzie obejmował oświadczenia konieczne do uznania ojcostwa.

Ustawą zajmie się teraz Senat.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »