REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ślub cywilny w plenerze 2015

Aleksandra Pajewska
Ślub cywilny w plenerze 2015/ fot. Fotolia
Ślub cywilny w plenerze 2015/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ślub cywilny w plenerze to rozwiązanie, którego wprowadzenie w 2015 roku zakłada projekt nowelizacji ustawy z dnia 29 września 1986 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego. Od 2015 roku będzie można udzielić ślubu cywilnego poza urzędem stanu cywilnego, w plenerze, w miejscu gwarantującym zachowanie powagi, doniosłości ceremonii a także bezpieczeństwa wszystkich uczestników.

Na gruncie obecnie obowiązujących przepisów, tj. ustawy z dnia 29 września 1986 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. 1986 nr 36 poz. 180) można zawrzeć ślub cywilny poza urzędem stanu cywilnego, w plenerze. Ustawodawca umożliwia taką ceremonię, gdy zajdzie „uzasadniona przyczyna”. Jest to pojęcie nieostre, które budzi wiele kontrowersji. Zgodnie z art. 58 ust. 3 ustawy: „Jeżeli zachodzą uzasadnione przyczyny, kierownik urzędu stanu cywilnego może przyjąć oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza lokalem urzędu stanu cywilnego”. Urzędnicy są zgodni co do wąskiej interpretacji pojęcia „uzasadnionej przyczyny”. Ich zdaniem jest to sytuacja, która uniemożliwia stawienie się młodej pary (lub jednej z osób) w urzędzie. Ślub poza urzędem uzasadnia więc choroba, pobyt w szpitalu lub zakładzie karnym. W tych sytuacjach ślub cywilny udzielony poza siedzibą urzędu stanu cywilnego nie pociąga za sobą żadnych dodatkowych kosztów.

REKLAMA

Zadaj pytanie na Forum

Wystarczającym uzasadnieniem nie są natomiast indywidualne przekonania estetyczne lub emocjonalne. Wniosek o przeprowadzenie takiej nietypowej ceremonii powinien zostać poparty dokumentami, które potwierdzają chorobę lub niepełnosprawność. W obecnym stanie prawnym możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego zależy więc głównie od dobrej woli samego urzędnika.

Zdaniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wskazana ustawa nie nadąża za zachodzącymi zmianami społeczno-gospodarczymi ani postępem technicznym i technologicznym.

Zobacz również: Zawarcie małżeństwa poza lokalem urzędu stanu cywilnego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ślub cywilny 2015

Projekt nowelizacji ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego zakłada wprowadzenie możliwości zawarcia związku małżeńskiego (ślubu cywilnego) poza urzędem stanu cywilnego.

Ślub cywilny od 2015 będzie można zawrzeć w miejscu gwarantującym zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników (np. pałac, zamek).

REKLAMA

"Obiekt musi podkreślać rangę wydarzenia, na pewno w grę wchodzą wszystkie miejsca, które wiążą się z dostojeństwem. Każdorazowo kierownik Urzędu Stanu Cywilnego oceni, czy miejsce jest godne" – mówi rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak. Jak dodaje, resort chce, by zmiany wprowadzono od 2015 r.

Ministerstwo nie przewiduje więc umożliwienia zawierania ślubów cywilnych w miejscach ekstremalnych – w samolocie, balonie lub pod wodą. Głównym kryterium jest bowiem bezpieczeństwo uczestników ceremonii.

Zorganizowanie uroczystości ślubnej w miejscu spełniającym powyższe kryteria będzie oczywiście wymagało poniesienia odpowiednich nakładów finansowych, np. rozliczenia kosztów dojazdu urzędnika.

Założenie do projektu przyjęto już w połowie 2013 roku. Ma on odpowiadać potrzebom młodych par, które pragną nowoczesnej uroczystości ślubnej, odbywającej się w miejscu innym niż urząd stanu cywilnego (w plenerze).

Zobacz również: Co to są akta stanu cywilnego?

Imiona obce od 2015

REKLAMA

Projekt umożliwia także nadawanie dzieciom imion obcych. Zmiana ta jest odpowiedzią na ciągle zwiększającą się liczbę zawieranych małżeństw mieszanych. Cudzoziemcy i imigranci, którzy uzyskują obywatelstwo polskie zyskają więc prawo do nadawania swoim dzieciom imion „nie-polskich”.

Bez zmian pozostaną regulację określające maksymalną liczbę imion, jakie można nadać dziecku (tj. dwa imiona) oraz te dotyczące zakazu nadawania imion zdrobniałych, ośmieszających lub nieprzyzwoitych.

Polecamy serwis: Sprawy rodzinne

Podstawa prawna:

Projekt z dnia 6 maja 2014 r. ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego.

Ustawa z dnia 29 września 1986 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. 1986 nr 36 poz. 180).

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA