reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Zawarcie małżeństwa > Ślub cywilny w plenerze 2015

Ślub cywilny w plenerze 2015

Ślub cywilny w plenerze to rozwiązanie, którego wprowadzenie w 2015 roku zakłada projekt nowelizacji ustawy z dnia 29 września 1986 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego. Od 2015 roku będzie można udzielić ślubu cywilnego poza urzędem stanu cywilnego, w plenerze, w miejscu gwarantującym zachowanie powagi, doniosłości ceremonii a także bezpieczeństwa wszystkich uczestników.

Na gruncie obecnie obowiązujących przepisów, tj. ustawy z dnia 29 września 1986 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. 1986 nr 36 poz. 180) można zawrzeć ślub cywilny poza urzędem stanu cywilnego, w plenerze. Ustawodawca umożliwia taką ceremonię, gdy zajdzie „uzasadniona przyczyna”. Jest to pojęcie nieostre, które budzi wiele kontrowersji. Zgodnie z art. 58 ust. 3 ustawy: „Jeżeli zachodzą uzasadnione przyczyny, kierownik urzędu stanu cywilnego może przyjąć oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza lokalem urzędu stanu cywilnego”. Urzędnicy są zgodni co do wąskiej interpretacji pojęcia „uzasadnionej przyczyny”. Ich zdaniem jest to sytuacja, która uniemożliwia stawienie się młodej pary (lub jednej z osób) w urzędzie. Ślub poza urzędem uzasadnia więc choroba, pobyt w szpitalu lub zakładzie karnym. W tych sytuacjach ślub cywilny udzielony poza siedzibą urzędu stanu cywilnego nie pociąga za sobą żadnych dodatkowych kosztów.

Zadaj pytanie na Forum

Wystarczającym uzasadnieniem nie są natomiast indywidualne przekonania estetyczne lub emocjonalne. Wniosek o przeprowadzenie takiej nietypowej ceremonii powinien zostać poparty dokumentami, które potwierdzają chorobę lub niepełnosprawność. W obecnym stanie prawnym możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego zależy więc głównie od dobrej woli samego urzędnika.

Zdaniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wskazana ustawa nie nadąża za zachodzącymi zmianami społeczno-gospodarczymi ani postępem technicznym i technologicznym.

Zobacz również: Zawarcie małżeństwa poza lokalem urzędu stanu cywilnego

Ślub cywilny 2015

Projekt nowelizacji ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego zakłada wprowadzenie możliwości zawarcia związku małżeńskiego (ślubu cywilnego) poza urzędem stanu cywilnego.

Ślub cywilny od 2015 będzie można zawrzeć w miejscu gwarantującym zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników (np. pałac, zamek).

"Obiekt musi podkreślać rangę wydarzenia, na pewno w grę wchodzą wszystkie miejsca, które wiążą się z dostojeństwem. Każdorazowo kierownik Urzędu Stanu Cywilnego oceni, czy miejsce jest godne" – mówi rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak. Jak dodaje, resort chce, by zmiany wprowadzono od 2015 r.

Ministerstwo nie przewiduje więc umożliwienia zawierania ślubów cywilnych w miejscach ekstremalnych – w samolocie, balonie lub pod wodą. Głównym kryterium jest bowiem bezpieczeństwo uczestników ceremonii.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama