| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Zatrudnianie osób niepełnosprawnych od 2015

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych od 2015

Zmiany w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych od 2015 roku to efekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej projekt ma wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która ma wejść w życie 1 stycznia 2015, wprowadza poniżej przedstawione zmiany.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

1. Zwrot kosztów zatrudnienia

Nowe przepisy rozszerzą krąg osób niepełnosprawnych, za które pracodawca będzie mógł otrzymać zwrot kosztów poniesionych w związku z ich zatrudnieniem. Do kosztów tych możemy zaliczyć m.in.:

  • dostosowanie pomieszczeń do potrzeb osób niepełnosprawnych;
  • zakup urządzeń ułatwiających wykonywanie pracy osobom niepełnosprawnym.

2. Dofinansowanie do wynagrodzeń

Projekt ustawy zakłada również złagodzenie warunku uzyskania dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. W przypadku zatrudnienia nowego pracownika niepełnosprawnego, warunkiem uzyskania na niego dofinansowania będzie wzrost zatrudnienia ogółem, a nie jak dotychczas wykazanie wzrostu ogółem i oddzielnie wzrostu zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych.

3. Zwrot kosztów dodatkowych

Ponadto pracodawca będzie mógł otrzymać dodatkowo zwrot kosztów szkolenia pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy. Zwrot ten obejmuje 100% poniesionych wydatków, jednakże nie może przekroczyć kwoty najniższego wynagrodzenia. Zmieniono także przepisy dotyczące zwrotu dodatkowych kosztów wynikających z zatrudnienia osób niepełnosprawnych pracodawcom prowadzącym zakłady pracy chronionej. Po zmianach, pracodawca będzie mógł uzyskać zwrot kosztów budowy lub przebudowy związanej z modernizacją obiektów i pomieszczeń zakładu. 

4. Refundacja szkoleń z PFRON

Zmieni się również wysokość refundacji kosztów szkoleń osób niepełnosprawnych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Obecnie na wniosek pracodawcy poniesione koszty szkolenia zatrudnionych osób niepełnosprawnych mogą być zrefundowane ze środków PFRON do wysokości 80%, nie więcej jednak niż do wysokości dwukrotnego przeciętnego wynagrodzenia na jedną osobę. W projekcie nowelizacji obniżono intensywność tej pomocy do 70%.

Wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego

Czytaj także

Źródło:

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Zdjęcia

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych od 2015/ fot. Fotolia
Zatrudnianie osób niepełnosprawnych od 2015/ fot. Fotolia

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »